Strona główna / Ochotnicza Straż Pożarna / Jednostki OSP / Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowicy
2021-02-26    
Prezentacja
Urząd MiG
Informator

Ochotnicza Straż Pożarna w DąbrowicyOchotnicza Straż Pożarna w Dąbrowicy
po­wstała w dniu 27 stycznia 1952r. Założycielami byli: Józef Ćwika - komendant, Bo­lesław Otto, Józef Bieńko, Włodzimierz Nikolas, Adam Sawa, Michał Koń, Jan Mły­narski, z-ca ds. technicznych, Stanisław Kujawa, z-ca ds. kulturalno - oświatowych, Andrzej Kazanecki, Andrzej Młynarski, Roman Nikolas, Józef Chwiej, Józef Zwolak, Bronisław Niemiec, Jan Koń, Władysław Małek, Jan Sobina oraz Jan Młynarski, se­kretarz, członkowie - Jan Moskot, Atoni Kazanecki i Kazimierz Chmielowiec. Dele­gatem do Zarządu Powiatowego został wybrany Henryk Młynarski. W 1968r. przystąpiono do budowy remizy strażackiej, którą oddano do użytku w 1970r. Od 1952r. do 1995r., jednostka była w grupie M-l. W 1995r. otrzymała wóz bojowy marki „Star" i została przekwalifikowana na jednostkę S-1. W latach 90. w szeregi OSP przyjęto wielu młodych członków. Przystąpiono do modernizacji remizy. W dniu 14 września 1997r. odbyła się uroczystość z okazji nadania jednostce Sztandaru i oddania zmoder­nizowanej remizy do użytku. W 1998r. strażacy z Dąbrowicy zorganizowali miejsko - gminne zawody sportowe. Straż zrzesza aktualnie 45 członków, w tym 4 honorowych (proboszcz parafii Ulanów ks. prałat Józef Lizak jest członkiem honorowym OSP Dą­browica). Prezesem jest Tadeusz Brzozowski, a naczelnikiem Janusz Sobina. Drużyna sportowa zajęła I miejsce grupy III na zawodach miejsko - gminnych w 1998 r. oraz VIII miejsce na zawodach powiatowych w 1999 r. w Jeżowem. Od 1995r. prowadzona jest Kronika zawierająca opis wydarzeń od założenia Straży. Kronikarzem jest Tadeusz Brzozowski. Wśród zaangażowanych druhów na szczególne wyróżnienie zasługują: Józef Ćwikła - pierwszy komendant, Józef Bieńko - długoletni naczelnik, Bolesław Otto – także długoletni naczelnik, Włodzimierz Nikolas - naczelnik w latach 1996-2001 i organiza­tor prac modernizacyjnych przy budynku remizy, Tadeusz Brzozowski - prezes i orga­nizator najistotniejszych działań jednostki, Zdzisław Nikolas – radny gminy i członek zarządu. (inf. T. Brzozowski).

Skład zarządu OSP Dąbrowica: Prezes – Brzozowski Tadeusz; Wiceprezes – Sieczka Paweł; Naczelnik – Sobina Janusz; 2-ca naczelnika – Puk Zbigniew; Sekretarz – Nikolas Zdzisław; Skarbnik – Niemiec Sławomir; Kronikarz – Garbarcz Krzysztof; Gospodarz – Chwiej Piotr; Członek Zarządu – Ćwikła Robert.

Nadchodzi sierpień. Dla wielu to czas wytężonej pracy na polach, dla innych okres wypoczynku i wyjazdów, a jeszcze dla innych czas, kiedy wyruszają na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Wszyscy, którzy przemierzyli tę drogę wiedzą, że towarzyszy temu ogromna radość, ale też wielki trud. Jedną z wielkich uciążliwości jest brak wody do umycia się po całym dniu marszu. Dla stalowowolskiej pielgrzymki problem ten jest już przeszłością. A to dzięki strażakom z Dąbrowicy, którzy zorganizowali polową myjnię. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest prezes gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej pan Tadeusz Brzozowski. Wraz z panem Januszem Sobiną naczelnikiem OSP w Dąbrowicy i kilkoma członkami drużyny strażackiej z tej miejscowości przygotowali prostą ich zdaniem konstrukcję, czyli dwie baterie z 24 kranami podłączone do zbiornika w samochodzie strażackim. Do dyspozycji jest także foliowy namiot umożliwiający skorzystanie z kąpieli i ławeczki, na których można usiąść, by odpocząć po długim marszu. Dziesięciu strażaków już od dwóch lat wyrusza w świat za pielgrzymkami, by służyć im swoją pomocą i ułatwić wędrówkę.

Inicjatywa ta spotkała się z ogromnym uznaniem, zadowoleniem i wdzięcznością uczestników pielgrzymi wyruszającej ze Stalowej Woli. Przedsięwzięcie wspierane jest finansowo przez Starostwo Powiatowe w Nisku, Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie oraz przedsiębiorców z terenu Gminy Ulanów. Mamy nadzieję, że w tym roku wóz bojowy drużyny strażackiej z Dąbrowicy znów wyruszy na pielgrzymkowy szlak. Możemy zobaczyć tu przykład, jak wielu może zrobić bardzo wiele. Wystarczy tylko zapał, pomysłowość i co najważniejsze, szczera chęć pomocy innym.

Kolejna inicjatywa strażaków z Dąbrowicy to ufundowana w 2007 roku jednego z witraży do kościelnych okien. 24 członków OSP przekazało na ten cel kwotę 2500 złotych.

Witraż przedstawia postać św. Floriana patrona strażaków. Widnieje on na załączonym zdjęciu.

Irena Siembida

 

 

Strażacy z Dąbrowicy mają nowy wóz

 

 

Renault służył w niżańskiej jednostce przez 12 lat. Teraz na rozkaz Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy. Kluczyki uroczyście przekazał prezesowi OSP Tadeuszowi Brzozowskiemu młodszy bryg. Mariusz Czech z JRG w Nisku.

- O nowy samochód bojowy staraliśmy się od 5 lat – mówi prezes Brzozowski. - Renault zastąpi ponad 30-letniego wysłużonego Stara 244. Dzięki temu wzrośnie sprawność bojowa jednostki, a co za tym idzie bezpieczeństwo pożarowe w naszej gminie.

Strażacy z Dąbrowicy zapowiadają, że nowo otrzymanym wozem wyjadą w tym roku na pielgrzymkę do Częstochowy. Druhowie od 5 lat idą wraz ze stalowowolską pielgrzymką ciągnąc specjalnie skonstruowaną myjnię. Urządzenie, które zaprojektowali i skonstruowali pozwala pątnikom na umycie się w każdym miejscu na trasie pielgrzymki.

 

Samochód specjalny Renault M210.12 4x4 to nowy nabytek OSP w Dąbrowicy. Wóz nieodpłatnie przekazali kolegom strażacy z jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Nisku.

 

 

Staż Grobowa Wielkanoc 2012 roku

 

 

 

 Pielgrzymka na Janą Górę 2006

 

W 2006 roku, kiedy to po raz pierwszy strażacy z OSP w Dąbrowicy wyruszali na pielgrzymkę do Jasnej Góry, postanowili wesprzeć współpielgrzymów. Zanim ruszyli na pokutny szlak, przez dwa miesiące pracowali nad urządzeniem, którego nie ma żadna inna jednostka OSP.

 

- Pomysł na wykonanie stelaża pod którym strudzeni pielgrzymi będą mogli się umyć chodził mi po głowie od dawna – mówi Tadeusz Brzozowski, prezes druhów z Dąbrowicy. - Przed pielgrzymką wzięliśmy się do pracy i w dwa miesiące powstała cała instalacja.

 

Specjalny stelaż strażacy wyposażyli w 22 krany zasilane wodą ze zbiornika w wozie strażackim. Na pielgrzymkę wyruszyło 8 strażaków: Tadeusz Brzozowski - prezes, Janusz Sobina – naczelnik, oraz druhowie: Józef Niemiec, Józef Pokora, Sławomir Niemiec, Tadeusz Koń, Wojciech Puk i Dominik Chwiej.

 

 

 


VII Turniej Halowej Piłki Nożnej

Po raz siódmy druhny i druhowie z młodzieżowych drużyn pożarniczych rywalizowali w turnieju piłkarskim. Zawody rozegrano w niedzielę 17 lutego w hali sportowej Zespołu Szkół.

 

Strażackie zawody halowej piłki nożnej to coroczna impreza organizowana przez związek OSP z naszej gminy.

W tym roku w turnieju wzięło udział 8 drużyn chłopięcych i 3 drużyny dziewczęce.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów.