2021-04-23    

 

 

Punkt Konsultacyjno – Informacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu

 


 

Czynny przy Ośrodku Pomocy Społecznej :

 

 

WTOREK I CZWARTEK : 1500 - 1700

 

Ulanów ul. 3-go Maja 19, tel. (15) 876- 30- 28


 

 

 

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą. I jak każdą chorobę trzeba ją leczyć. W leczeniu nie będziesz obwiniany. Nikt nie będzie Ci mówił, że masz przestać pić. Leczenie polega na tworzeniu okazji, żebyś sam odpowiedział sobie na pytania: Co dawało Ci picie, jakie wartości sprzeniewierzyłeś pijąc, kim stałeś się pijąc, po co miałbyś przestać pić i wiele innych, które , pomogą Ci odzyskać godność.

Ostatecznie sam zdecydujesz o swojej przyszłości. Nikt, nie zrobi nic bez Ciebie i za Ciebie. Nie istnieją cudowne tabletki ani psychologiczne sztuczki. Potrzebujesz rzetelnej wiedzy o chorobie i konkretnych sposobach na niepicie i dobre samopoczucie, sam ich nie wymyślisz. Gdy już podejmiesz decyzję o leczeniu ma ono się stać najważniejszą sprawą w Twoim życiu

By, osiągnąć dobry efekt masz być serio, konsekwentny, trzymać się jasnych zasad określonych przez ośrodek leczący. W każdym momencie rozwoju choroby możesz zacząć się leczyć. Zaproś do współpracy swoich bliskich – abyście mówili tym samym językiem o chorobie, która dotknęła także ich.
 

PAMIĘTAJ !:

 

 • Alkohol redukuje zahamowania i wyzwala zachowania przestępcze, dewiacyjne

 • Alkohol sprzyja rozwojowi zachowań agresywnych,

 • Przewlekły alkoholizm sprzyja patologii zachowania

 

 

 

Czy potrafisz odmówić?

 

Nadużywanie alkoholu może być przyczyną wielu chorób, kłopotów i nieszczęść. Naucz się mówić „nie piję”, aby cieszyć się życiem wolnym od ryzyka i uzależnienia.

 

 

ALKOHOL KRADNIE WOLNOŚĆ!!!

 

 

 

Oto lista sygnałów ostrzegawczych, wskazująca na możliwość uzależnienia się od alkoholu, gdy osoba nie zaprzestanie dalszego picia:

 

 • Picie alkoholu mimo pojawiających się szkód spowodowanych piciem alkoholu

 

 • Picie alkoholu od rana

 

 • Picie jednorazowo więcej niż 1l wina

 

 • Codzienne wypijane 2 piwa lub 50 gram wódki

 

 • Pojawiające się trudności w przypominaniu sobie, co się robiło, co się działo poprzedniego dnia, będąc pod wpływem alkoholu

 

 • Picie samotnie

 

 • Picie alkoholu w celu doznania ulgi

 

 • Picie coraz więcej alkoholu bez wyraźnych objawów upicia się

 

 • Jazda samochodem pod wpływem alkoholu lub bycie pijanym w pracy

 

 • Unikanie rozmów na temat picia alkoholu

 • Nakłanianie przez inne osoby, by ograniczyć picie

 

 

ZUA (zespół uzależnień alkoholowych):

jest to choroba, w której zatraca się swój instynkt samozachowawczy, jest procesem

samozniszczenia - niszczy ciało, psychikę, kontakty społeczne i sferę duchową. Prowadzi do

przedwczesnej śmierci! Utrzymując trzeźwość można z nią nauczyć się żyć.

 

 

 

 

Na czym polega współuzależnienie od alkoholu?

Życie z alkoholikiem związane jest ze stałym podporządkowaniem się JEmu. To wieczny strach o niego, a czasem i przed nim. Własne potrzeby przestają być ważne, nie ma już marzeń, celu w życiu. Postacią centralną w domu jest alkoholik, bo uzależnienie to choroba, która dotyczy całej rodziny.

 

 

JESTEŚ W CIĄŻY- NIE PIJ…

 

Płodowy Zespół Alkoholowy występuje u dzieci, których matki albo nadużywały alkoholu, albo były od niego uzależnione w trakcie ciąży. Dziecku może także zaszkodzić jednorazowe wypicie alkoholu, dlatego nie można wykluczyć również wpływu sporadycznego picia alkoholu, zwłaszcza w początkowym etapie ciąży. Nie ustalono jednak (m.in. wskutek niemożliwości przeprowadzenia odpowiednich badań), jaka minimalna ilość alkoholu może spowodować wystąpienie FAS. Choroba ta jest nieuleczalna, gdyż niekorzystne zmiany, do których doszło w mózgu, nie mogą zostać cofnięte (jednakże nie ulegają one dalszemu pogłębieniu). Płodowemu Zespołowi Alkoholowemu można zapobiec poprzez całkowitą abstynencję alkoholową kobietom, które są w ciąży lub dopiero chcą zostać matkami.