2021-04-23    

Adolf Kawecki

 

Wielki patriota, nauczyciel, syn ulanowskiej ziemi. Urodził się w 1892 roku w Ulanowie w rodzinie o flisackich tradycjach. Walczył o wolność i suwerenność Polski. W 1920 roku podczas bitwy o Lwów został wzięty do niewoli rosyjskiej. Do domu rodzinnego wrócił w 1921 roku.
Druga wojna światowa wiele zmieniła w życiu rodziny Kaweckich. Tajne nauczanie prowadzone przez Adolfa Kaweckiego doprowadziło do aresztowania przez Niemców jego i rodziny: żony i dwóch nastoletnich wówczas córek, a następnie do rozstrzelania w dniu 10 lipca 1943 roku.
Dorosłe życie Adolfa Kaweckiego łączy się z miejscowościami położonymi blisko Białegostoku to jest z: Bogdankami, Tryczówką, Bacieczkami. Losy jego i rodziny opisane zostały przez Elżbietę Sawicką w publikacji pt. „Opowieść o żołnierzu, nauczycielu...-Adolfie Kaweckim”.
W 2005 roku w miejscowości Bogdanki Szkoła Podstawowa otrzymała imię Adolfa Kaweckiego. Świadczy to o tym, iż po wielu latach tamtejsza społeczność pamięta o wspaniałym Polaku, patriocie i nauczycielu, dla którego BÓG-HONOR-OJCZYZNA były podstawowymi prawdami, którym był wierny przez całe życie.