2021-04-23    
Kronika
 
 
 
 

 

W służbie Rzeczypospolitej - 14.09.1997r.

14 września 1997 r. nastąpiło otwarcie Domu Strażacka i przekazanie sztandaru miejscowej jednostce OSP w Dąbrowicy. Wydarzenie do uświetniło 45 - lecie powołania w tej miejscowości pierwszej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej, której komendantem został wówczas Józef Ćwik. Dzisiaj służy społeczeństwu Dąbrowicy 45 ochotników, skupionych m.in. w Młodzieżowej Drużynie Strażackiej, a prezesuje im Tadeusz Brzozowski.

Pierwsza strażnica powstała w Dąbrowicy na początku lat 70. Ostatnio przeprowadzono jej gruntowny remont i modernizację. Wielkie zasługi w tym dziele mają burmistrz Ulanowa Andrzej Bąk i radny z Dąbrowicy Zdzisław Nikolas. Odremontowany Dom Strażaka jak stwierdził T. Brzozowski, służyć będzie całej społeczności wiejskiej. Tu odbywać się będą spotkania mieszkańców, zabawy, przyjęcia weselne.

Uroczystości w Dąbrowicy rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Maryi Wspomożycielki Wiernych, podczas której ks. prałat Józef Lizak poświęcił sztandar dąbrowickiej OSP. W przemarszu do nowo otwartej strażnicy wzięło udział poczty sztandarowe OSP z Bielin i Ulanowa, orkiestra dęta i drużyny strażackie z kilkunastu okolicznych miejscowości. List gratulacyjny od wojewody tarnobrzeskiego przekazał gospodarzom dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UW Ryszard Pastuszak. Młodszy brygadier Zbigniew Laskowski z PSP w Stalowej Woli wręczył zasłużonym strażakom kilkanaście odznaczeń resortowych. Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali Aleksander Frąk i Włodzimierz Nikolas, a brązowy m.in. ks. Lizak. Na zakończenie zaproszeni goście uczestniczyli w obiedzie przygotowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

 

 


 

Dla Boga i ludzi - 31.07.2006r.

W niecodzienny sposób strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej postanowili wesprzeć pielgrzymów idących na Jasną Górę.

- Przygotowaliśmy specjalny stelaż, przy którym pielgrzymi będą mogli się umyć podczas pielgrzymki, oczywiście wszystko zasilane wodą z samochodu strażackiego – opowiada Tadeusz Brzozowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy. – Pomysł zrodził się dwa lata temu, kiedy otrzymaliśmy strażacki samochód. Chcieliśmy w dowód wdzięczności zrobić coś dla Boga i ludzi. Wtedy też powstał pomysł wykonania takiej konstrukcji dla pielgrzymów. Pracowaliśmy przy konstrukcji przez ostatnie dwa miesiące. Teraz jest już gotowa. Jednocześnie będą z niej mogły korzystać aż 22 osoby. Przygotowaliśmy też specjalne podesty oraz ławeczki dla osób starszych.

Oczywiście, z pielgrzymami uda się też wóz strażacki. W sumie trzech strażaków będzie obsługiwało samochód, a kolejnych pięciu będzie szło ze sztandarem w pielgrzymce. Jak twierdzą ochotnicy z Dąbrowicy, żaden ze sponsorów nie żałował pieniędzy na materiał i paliwo do samochodu. Po drodze strażacy będą uzupełniać wodę u kolegów strażaków. Na paliwo do samochodu pieniądze dali okoliczni sponsorzy.

To bardzo dobry pomysł – mówi Przemek Anielski, uczestnik pielgrzymki do Częstochowy z Niska. Po raz pierwszy słyszę o takim pomyśle, ale woda jest czymś, czego najbardziej brakuje podczas drogi. To fajny pomysł, a urządzenie na pewno się przyda*

* Źródło -  Echo Dnia 31 Lipca 2006r.  

 


 

 Bo dobry strażak i w piłkę grać potrafi - 1.03.2007r.

Osiem drużyn chłopców i dwie drużyny dziewczyn, reprezentujących Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Ulanów, stanęło do walki w I Gminnym Halowym turnieju Piłki Nożnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Pomysłodawcą i głównym organizatorem był Tadeusz Brzozowski, prezes Miejsko – Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

- Dość dawno, o ile pamiętam wiosną ubiegłego roku zobaczyłem w kieleckiej telewizji reportaż takiego właśnie turnieju – mówi Tadeusz Brzozowski.  – Spodobało mi się to bardzo i postanowiłem zorganizować u nas coś podobnego. A ponieważ w czasie ferii dzieci na wsi nie mają specjalnego zajęcia, więc pomyślałem, że to najlepsza pora na taki turniej. Jest to pierwsza tego typu impreza w Ulanowie, ale mam nadzieję, że nie ostatnia.

Wśród dziewczyn najlepszą okazała się drużyna OSP w Bukowinie, a jej zawodniczka Ewelina Dąbal była prawdziwą gwiazdą turnieju. W zwycięskim spotkaniu z OSP Glinianka 10:2, Ewelina zdobyła dla swojej drużyny aż dziewięć bramek! Strzelecki instynkt piłkarski z Bukowiny docenił Roman Pokora, cechmistrz Bractwa miłośników Ziemi Ulanowskiej, fundując jej w nagrodę piłkę do gry.

Dziesiątego gola dla zwyciężczyń dorzuciła Maria Smutek, a dla pokonanej drużyny dwie bramki strzeliła Joanna Małys. OSP Bukowina występująca w składzie: Karolina Dąbal, Maria Smutek, Ewelina Dąbal, Maria Smutek, Sylwia Robótka, Wioletta Piwowar, Monika Cudziło, Anna Wójtowicz, Jolanta Szczepańska, otrzymały puchar ufundowany przez głównego organizatora turnieju.

Natomiast wśród chłopców pierwsze miejsce zajęła drużyna OSP w Bielinach. Wcześniej jednak wszystkie zastępy musiały rozegrać mecze grupowe, a potem w spotkaniach półfinałowych wystąpiły po dwie, najlepsze drużyny z każdej grupy. W pierwszym meczu OSP Kurzyna pokonała OSP Ulanów 1:0, natomiast drugie spotkanie zakończyło się zwycięstwem chłopców z OSP Bieliny, którzy pokonali kolegów z OSP w Gliniance 3:0.  W meczu o trzecie miejsce drużyna z Glinianki pokonała Ulanów 3:0, zdobywając w ten sposób brązowy medal strażackiego turnieju. Natomiast w finale OSP Bieliny wygrała z OSP Kurzyna 2:0 i w nagrodę zwycięski zespół otrzymał puchar ufundowany przez burmistrza Andrzeja Bąka. Zwycięzcy turnieju grali w składzie: Paweł Sibiga, Sławomir Kruk, Damian Łokaj, Michał Rup, Marcin Kowal, Sylwester Kupiec, Przemysław Kwiecień i Patryk Olak.

Za najlepszych bramkarzy uznano Jolantę Szczepańską (OSP Bukowina) i Michała Rupa (OSP Bieliny). Wyróżniono też najdolniejszych zawodników. Z dziewczęcej drużyny OSP Bukowina – Marię Smutek, Annę Wójtowicz i Wiolettę Piwowar, a z OSP w Gliniance – Jolantę Małys. Wśród chłopców takie wyróżnienia otrzymali: Przemysław Kwiecień i Sylwester Kupiec (OSP Bieliny), Adam Reichert i Arkadiusz Żywko (OSP Kurzyna), Dawid Wołoszyn i Adrian Pacyna (OSP Glinianka), Jacek Kargol i tomasz Małek (OSP Ulanów), Bartłomiej Rzekęć i Sebastian Chmielowiec (OSP Dąbrówka), Artur Kupiec i Wojciech Goch (OSP Bukowina), Wojciech Kluk i Mateusz Moskot (OSP Bieliniec) oraz Łukasz Sabina i Mateusz Puk (OSP Dąbrowica). Mecze sędziowali Zdzisław Tabor i Mariusz Straub – na co dzień nauczyciele miejscowego Zespołu Szkół.

*Źródło - Sztafeta 1.03.2007r.


 

Strażacy ochotnicy pomagają w trudach pielgrzymowania stalowowolskich pątników  - 2.08.2007r.

Drużyna strażacka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy wybiera się na Jasną Górę. Chcą być jednak użyteczni dla pielgrzymów, dlatego zabierają ze sobą polową myjnię. Ich samochód służył też będzie jako... konfesjonał. 

Na pomysł przygotowania polowej myjni dla pielgrzymów podążających do Częstochowy wpadł nasz prezes gminnej OSP, pan Tadeusz Brzozowski – mówi Janusz Sobina, strażak a zarazem naczelnik OSP w Dąbrowicy. Pierwszy raz z tym urządzeniem pojechaliśmy w ubiegłym roku. Jest to prosta konstrukcja. Dwie baterie z 24 kranami podłączone są do zbiornika w naszym samochodzie strażackim. Dzięki temu pielgrzymi po kilkunastokilometrowym marszu mogą odświeżyć się, umyć naczynia. Z wodą nie ma problemu. Na każdym postoju, tam gdzie jest remiza strażacka, pozwalają na napeńić zbiorniki za darmo.

Polowa myjnia będzie obsługiwać ponad 1800 pątników z XXIV Stalowowolskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Do grupy też dołącza 8 strażaków ochotników z Dąbrowicy, w tym prezes Tadeusz Brzozowski. Część z nich należy do młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy tamtejszej OSP. Sprzęt jest już gotowy i sprawdzony – zapewnia prezes Brzozowski – Zabieramy ze sobą także specjalny namiot foliowy, by w razie potrzeby można było skorzystać za prysznica a także kilka ławek, na których odpoczywać będą ludzie starsi czy strudzeni marszem. Natomiast nasz wóz bojowy służył będzie jako zbiornik wody, atakże jako konfesjonał. Już w tamtym roku jego kabina służyła spowiedzi. Prezes Brzozowski podkreśla, że ich pomysłu nie udałoby się zrealizować bez pomocy sponsorów.  Są to przede wszystkim miejscowi przedsiębiorcy i ulanowska gmina.*

* Źródło – Sztafeta 2.08.2007r.

 

 

 

 

Czwartego grudnia 2012 roku Zastęp strażaków z OSP w Wólce Tanewskiej i z OSP w Dąbrowicy wziął udział w barbórkowym święcie. Druhowie wprowadzili do kościoła parafialnego dwa poczty sztandarowe i uczestniczyli w nabożeństwie odprawionym z okazji parafialnego święta.

 

 

 

 


VII Turniej Piłki Halowej

Po raz siódmy druhny i druhowie z młodzieżowych drużyn pożarniczych rywalizowali w turnieju piłkarskim. Zawody rozegrano w niedzielę 17 lutego 2013 roku w hali sportowej Zespołu Szkół.

 Strażackie zawody halowej piłki nożnej to coroczna impreza organizowana przez związek OSP z naszej gminy.

 W tym roku w turnieju wzięło udział 8 drużyn chłopięcych i 3 drużyny dziewczęce.

 Pierwsze miejsce w kategorii chłopców zajęła MDP z Wólki Tanewskiej, drugie z Glinianki, a trzecie z Ulanowa.

 W kategorii dziewcząt najlepsza okazała się MDP z Glinianki, drugie miejsce zajęły druhny z Bielińca, a trzecie z Kurzyny.

 - Turniej przebiegał wyjątkowo sprawnie, obyło się bez kontuzji – mówi Wanda Smutek Gminny Prezes Zarządu OSP. - Nie brakowało za to sportowej rywalizacji i dobrych emocji.

 Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów.

 

 

 

 


 

Barbórka 2015