2018-11-17     Grzegorza, Salomei, Walerii     "Tylko łacząc się, odnajdujemy to, co nas dzieli". Stanisław Ignacy Witkiewicz    

 

 

Sto lat Niepodległej

 

 

 

Msza św. w intencji Ojczyzny, wspólne śpiewanie hymnu, marsz niepodległości i uroczysta akademia w Gminnym Centrum Kultury. Tak wyglądały gminne obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości.

 

 

 

 


Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny została odprawiona w kościele parafialnym w Ulanowie. Tuż po nabożeństwie uczestnicy Święta Niepodległości zebrali się przed budynkiem Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie, gdzie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Polski. Potem delegacje złożyły kwiaty pod Tarczą Honoru i tablicą upamiętniającą poległych w latach 1918-1920.

 

Następnie mieszkańcy przeszli w biało-czerwonym Marszu Niepodległości ulicami Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Buli do Gminnego Centrum Kultury. Tam miała miejsce dalsza cześć uroczystości. Burmistrz Stanisław Garbacz i Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy odsłonili rzeźbę przedstawiającą marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance. Kompozycję podarował miastu Mistrz Andrzej Pityński, który brał udział w ulanowskich obchodach święta niepodległości. Rzeźbiarz przekazał także na ręce burmistrza Stanisława Garbacza okolicznościowy medal własnego projektu, który został wybity z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Skomplikowaną historię odzyskania wolności przez nasz kraj przedstawił Mieczysław Wójcik, kustosz Muzeum Flisactwa Polskiego.

 

Na scenie z programem artystycznym zaprezentowali się uczniowie gminnych szkół.

Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości mogli pokrzepić się gorącą wojskową grochówką, serwowaną wprost z kuchni polowej.

 

SERDECZNIE DZIEKUJĘMY WSZYSTKIM ZA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE!

 

http://img.iap.pl/s/132/201053/Edytor/Image/0ak/100lat_niepodleglej/IMG_8913.jpg

 

 

 


 

Piłsudski już w Ulanowie

 

Kolejny dar rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego dla Ulanowa. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę artysta podarował miastu kompozycję zatytułowaną „Najwspanialszy Dziadek - Piłsudski”.

 

 

 

 

Rzeźba dotarła do Polski drogą morską. Jest to kompozycja przedstawiająca marszałka Józefa Piłsudskiego konno w czterech różnych odsłonach.

– Rzeźba zdobyła złoty medal podczas konkursu Audubon Art Society na wystawie w Federal Hall w Nowym Jorku – wyjaśnia mistrz Andrzej Pityński. – Do Ulanowa trafił oryginał. Jedyny i bezcenny.

Rzeźba zostanie odsłonięta podczas gminnych obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości w niedzielę 11 listopada. Potem trafi do Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie.

„Najwspanialszy Dziadek – Piłsudski” to nie jedyny dar mistrza Pityńskiego jaki Ulanów otrzymał z okazji narodowego święta. Do muzeum trafił również zaprojektowany przez rzeźbiarza medal wybity z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.  

 

 


 

Ruszył nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze

 


 


 

 

 

 


 

 

 


 

Narodowe Czytanie na Rynku

 

W sobotę 8 września mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Impreza zorganizowana przez Publiczną Szkołę Podstawową w Ulanowie przyciągnęła wszystkie pokolenia.

 

 

 

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości narodową lekturą zostało wybrane „Przedwiośnie” Stefana Żermoskiego. Zanim jednak rozpoczęło się wspólne czytanie Waldemar Kokoszka, nauczyciel z PSP w Ulanowie poprzedził je krótkim wstępem, ukazując historyczny kontekst wydarzenia. W literacki nastój wprowadziła zebranych Maria Sałęga, która recytowała swój autorski wiersz „Jest taki kraj…”.

 

Potem zgromadzeni mogli wsłuchać się w opowieść o losach Cezarego Baryki splecionych z historycznymi wydarzeniami walki o niepodległość Polski. A czytali przedstawiciele wszystkich pokoleń, grup społecznych i części naszej gminy.

 

Pierwszy fragment Przedwiośnia czytał Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów wraz z żoną Lucyną.

 

Kolejne fragmenty czytali: ks. Rafał Kasprzyk, przedstawiciele Chóru Flisackiego, Koła Emerytów w Ulanowie, Bractwa Flisackiego, Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Przystań, harcerze z 9 WDH „Eldorado" w Ulanowie, Biblioteki Publicznej w Kurzynie Średniej oraz uczniowie ze szkół w Bielinach, Dąbrówce, Kurzynie Średniej, Ulanowie i Wólce Tanewskiej.

 

Organizatorzy postarali się też o piękną część artystyczną: pieśni w wykonaniu młodzieży z PSP w Ulanowie nawiązywały do czytanej lektury i czasów walk o niepodległość.

 

Narodowe Czytanie na Rynku współorganizowali: Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Gminne Centrum Kultury w Ulanowie.

 

 


 

 

Tu do pobrania ulotka informacyjna.

Harmonogram spotkań

 


 

Rusza remont drogi w Borkach

 

Burmistrz Stanisław Garbacz podpisał z firmą MOLTER umowę na przebudowę drogi Borki – Podosiczyna. Prace rozpoczną się już w połowie września.

 

 

Tłuczniowa droga zostanie pokryta asfaltem, powstaną: chodnik z kostki brukowej, wyniesione przejście dla pieszych i tłuczniowe pobocza. Wykonawca ma również wymienić przepusty pod drogą i wykonać odwodnienie.

 

Remont 780 metrów drogi to koszt 470 tys. złotych. Gminie Ulanów udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości 317 tys. zł z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

 

Prace potrwają do końca października.

 

Na zdjęciu Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Łukasz Molter wiceprezes MOLTER Sp. z o.o. podpisują umowę na wykonanie inwestycji.


 

Nowy samochód dla OSP w Dąbrówce

 

Strażacy z Dąbrówki mają nowy samochód. Na lekki ratowniczy wóz Renault Master gmina pozyskała blisko 200 tys. zł.