2017-01-21     Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells    


Ogłoszenie o naborze uczestników

 

Gmina i Miasto Ulanów informuje, że zamierza przystąpić do Projektu
pn.: „ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII NA TERENIE GMINY I MIASTA ULANÓW” realizowanego ze środków z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa III Czysta Energia, Działanie 3.1 Rozwój OZE.

Projekt będzie polegał na budowie instalacji:

  • kolektorów słonecznych
  • instalacji fotowoltaicznych
  • kotłów na biomasę

Od dnia  16 stycznia 2017r. można składać ankiety wraz z deklaracjami uczestnictwa w realizacji projektu pn. „Odnawialne źródła energii na terenie Gminy i Miasta Ulanów”.

 

Ankiety oraz deklaracje uczestnictwa udostępnione zostaną potencjalnym zainteresowanym:

- w Urzędzie Gminy i Miasta Ulanów,

- na spotkaniach informacyjnych w poszczególnych miejscowościach,

- do pobrania ze strony internetowej Gminy i Miasta Ulanów.

 

Wypełnione i podpisane deklaracje uczestnictwa wraz z ankietami należy składać w Urzędzie Gminy i Miasta Ulanów, ul. Rynek 5, pokój nr 7, w terminie do dnia  27 stycznia 2017r. Dokumenty można składać osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną.

 

Szczegółowe warunki prowadzenia naboru uczestników (Partnerów) określone zostały w informacjach zawartych w treści deklaracji i ankiet oraz w regulaminie doboru uczestników projektu.

 

Harmonogram spotkań informacyjnych dla mieszkańców gminy i miasta Ulanów:

 

15 stycznia 2017r. /niedziela/

1.       Huta Deręgowska – Świetlica Wiejska, godz. 11.45

2.       Kurzyna Średnia, Kurzyna Wielka, Kurzyna Mała – Szkoła Podstawowa w Kurzynie Średniej, godz. 12.30

3.       Bieliny, Bukowina, Wólka Bielińska – Szkoła Podstawowa w Bielinach, godz. 14.30

4.       Dąbrówka, Borki – Świetlica Wiejska w Dąbrówce, godz. 16.30

 

22 stycznia 2017r. /niedziela/

1.       Bieliniec – Wiejski Dom kultury, godz. 9.40

2.       Glinianka – Dom Ludowy, godz. 10.50

3.       Wólka Tanewska – Szkoła Podstawowa, godz. 12.10

4.       Ulanów – Gminne Centrum Kultury, godz. 13.45

5.       Dąbrowica – Remiza strażacka, godz. 15.10

 

 


Dokumenty do pobrania:

 

1.     Ankieta doboru instalacji

 

2.     Deklaracja uczestnictwa w projekcie

 

3.     Umowa użyczenia

                 

        Regulamin naboru wniosków

 

         Fotowoltaika w Gminie Ulanów - pytania i odpowiedzi

 

Prezentacja "Instalacje OZE w gminie Ulanów"


 

Bożonarodzeniowo w Gminie Ulanów

 

 

Święta Bożego Narodzenia już za nami. Ale świąteczny nastrój jeszcze nie minął. Przed nami jeszcze kolędowanie w Zespole Szkół w Ulanowie i Domu Ludowym w Hucie Deręgowskiej.

 

 

Za nami już świąteczne spotkanie seniorów w Bielinach. Już po raz 10 wigilię w Domu Strażaka zorganizowali Publiczna Szkoła Podstawowa, Sołtys z radą Sołecką i Przewodniczący Rady Miejskiej. Seniorzy nie tylko podzielili się opłatkiem, ale też wysłuchali koncertu Chóru Męskiego i obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów PSP.

 

Jasełka gromko oklaskiwali także mieszkańcy Wólki Tanewskiej. Bożonarodzeniowe przedstawienie wystawili młodzi aktorzy z miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej w święto Trzech Króli.

 

Natomiast w sobotę 7 stycznia spotkali się mieszkańcy Wólki Bielińskiej. Była wigilia, kolędy i życzenia.

 

Świątecznie podsumowało miniony rok Gminne Centrum Kultury w Ulanowie. 8 stycznia w Koncercie Kolęd i Pastorałek zaprezentowały się dzieci i młodzież z kółek zainteresowań, Chór Ulanowski, Kapela Flisacka i Kwartet Wokalny działający przy GCK.

 

Przed nami jeszcze Koncert Kolęd 2017 „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś” w Zespole Szkół w Ulanowie. Koncert rozpocznie się 15 stycznia o godz. 16, a wystąpią uczniowie ZS i zespoły taneczne z Gminnego Centrum Kultury. Tego samego dnia będzie też można obejrzeć bożonarodzeniowe jasełka w Domu Ludowym w Hucie Deręgowskiej. Początek widowiska o godz. 10.30.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Święci na jubileusz TPWB

 

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec ma już 10 lat. Z okazji jubileuszu wydało niezwykły album: „Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach.”

 

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec powstało w 2006 z inicjatywy Wacława Piędla, nauczyciela Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Stowarzyszenie skupia mieszkańców Bielińca chcących aktywnie działać na rzecz wioski. I od 10 lat świetnie się to udaje. TPWB corocznie organizuje Turniej Sołtysów, Konkurs Palm Wielkanocnych,  Misterium Męki Pańskiej czy jasełka. W każdym roku przedstawienia mają inny, zaskakujący scenariusz i niezmiennie gromadzą pełną widownię w Wiejskim Domu Kultury.

 

Stowarzyszenie organizowało także spotkania z nieżyjącą już miejscową poetką Stanisławą Drzymałą. Artystka napisała ponad 400 wierszy, a trzy tomiki jej poezji ukazały się dzięki staraniom TPWB.

 

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich działającego pod auspicjami stowarzyszenia co roku biorą udział w konkursach wieńców dożynkowych. Są też świetnymi kucharkami. Ich pierogi z soczewicą cieszą się w okolicy niezwykłą sławą, w pełni zasłużoną, co potwierdził Minister Rolnictwa przyznając bielinieckim pierogom w 2012 roku nagrodę Perły w konkursie Smaki Regionów. To zresztą nie jedyna Perła zdobyta przez TPWB. Na ministerialną listę trafił też mający niezwykłe właściwości miód faceliowy.

 

Zżycie mieszkańców wioski owocuje nie tylko udanymi inicjatywami kulturalnymi. Kiedy w 2007 roku spłoną dom dziewięcioosobowej, wielopokoleniowej rodziny sąsiedzi natychmiast ruszyli z pomocą. Dzięki solidarności mieszkańców i działaniom TPWB już rok później rodzina mogła wprowadzić się do nowego domu. Stowarzyszenie prowadziło też zbiórki pieniędzy na leczenie i rehabilitację dzieci z terenu ulanowskiej gminy.

 

Z okazji 10-lecia działalności TPWB wydało niezwykłą publikację. „Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach” to album prezentujący ponad 100 relikwii zgromadzonych w bielinieckiej świątyni. A są wśród nich relikwie św. Wojciecha, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, księdza Jerzego Popiełuszki czy św. Barbary. Są tam też informacje dotyczące parafii, sanktuarium, kultu świętych i ich życiorysów. Wydawnictwo kosztowało 20 tys. zł. 15 tys. TPWB otrzymało od Wojewody Podkarpackiego, 5 tys. zł dołożyła Gmina Ulanów.

 


 

Ponownie na Dożynkach Prezydenckich

 

Kolejny sukces naszej gminy. Wieniec przygotowany przez sołectwa Kurzyn reprezentował Podkarpacie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, a Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” przygotowało stoisko naszego województwa w Miasteczku Regionów.

 

 

 

Wieniec dożynkowy przygotowany przez sołectwa Kurzyn zadebiutował podczas Dożynek Powiatu Niżańskiego 28 sierpnia. Komisja konkursowa przyznała mu drugie miejsce, ale otrzymał nagrodę publiczności. Podobnie jak mieszkańcy powiatu niżańskiego wieniec z Kurzyn oceniła komisja konkursowa podczas Dożynek Województwa Podkarpackiego w Polańczyku. Został wytypowany do reprezentowania naszego województwa na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

 

Do Spały reprezentacja Podkarpacia pojechała 10 września. Wieńce z całej Polski oceniała komisja konkursowa z Prezydentową Agatą Dudą na czele. Wygrał wieniec z lubelskiego, ale Podkarpacki zdobył drugą co do ilości liczbę punktów.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko podkarpackie w Miasteczku Regionów przygotowane przez Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” z pomocą innych stowarzyszeń z gminy Ulanów, gdzie promowano nasz region. Hitem okazały się wyroby kulinarne: potrawy, wędliny, przetwory, miody i nalewki. Stoisko odwiedzała nie tylko publiczność dożynek, ale również Para Prezydencka, ministrowie, posłowie i senatorowie obecni na uroczystościach w Spale.

 

Dożynkowy wieniec z Kurzyny już po raz drugi reprezentował Podkarpacie podczas centralnych obchodów święta plonów. W ubiegłym roku również był w Spale, a potem na prośbę Pani Prezydentowej trafił do pałacu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

 

 

 

 


 

Najzdolniejsi uczniowie odebrali stypendia burmistrza

 

Najbardziej wyróżniający się uczniowie odebrali stypendia ufundowane przez Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach.

 

 

Tym razem jednak wręczenie stypendiów nie odbyło się tradycyjnie w sali narad magistratu. A to z powodu ilości stypendystów, których mogła pomieścić jedynie sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

- Serdecznie gratuluję wam wspaniałych sukcesów i życzę jeszcze wspanialszych osiągnięć w przyszłości – mówił do młodych stypendystów burmistrz Stanisław Garbacz.  – A rodzicom winszuję tak niezwykłych pociech.

 

Stypendia uczniowie szkół z gminy Ulanów odbierali po raz trzeci. W tym roku były to nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie i artystyczne, a odebrało je 54 osoby. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 


 

Wieniec z Kurzyn znowu w Spale

 

 

Wieniec dożynkowy z Kurzyn będzie reprezentował województwo podkarpackie na ogólnopolskich Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wcześniej wieniec zajął drugie miejsce na dożynkach powiatu niżańskiego.

 

 

Wieniec jest dziełem sołectw Kurzyn. Ma klasyczny kształt korony zwieńczonej krzyżem. Po raz pierwszy został zaprezentowany 21 sierpnia podczas Dożynek Powiatu Niżańskiego.  Tam w konkursie wieńców zdobył drugie miejsce. Wyprzedził go wieniec autorstwa grupy Nowosielczanki z gminy Nisko. Trzecie miejsce zdobył wtedy wieniec KGW Sieraków z gminy Harasiuki.

 

Wszystkie trzy wieńce 28 sierpnia reprezentowały powiat niżański podczas Dożynek Województwa Podkarpackiego w Polańczyku.

 

 

Tam rywalizacja była trudniejsza, bo na tegoroczne dożynki zgłoszono aż 110 wieńców z całego Podkarpacia. Wieniec z Kurzyn jednak wpadł w oko komisji konkursowej. Wieniec otrzymał nominację i będzie reprezentował Podkarpacie podczas Dożynek Prezydenckich Spała 2016, które odbędą się w dniach 10-11 września.

 

Wieniec z Kurzyn już po raz drugi reprezentuje nasze województwo na prezydenckich dożynkach. W ubiegłym roku również pojechał do Spały. Niestety nie udało się zdobyć pierwszego miejsca, ale wieniec na tyle spodobał się Pani Prezydentowej, że Agata Duda poprosiła o przywiezienie go do pałacu prezydenckiego.

 

 


 

By nam chleba nie zabrakło...

 

 Rolnicy powiatu niżańskiego zakończyli żniwa, a za tegoroczne zbiory dziękowali w Ulanowie. XVII Dożynki Powiatu Niżańskiego Ulanów 2016 miały miejsce 21 sierpnia na stadionie MGKS „Retman”.

 

Powiatowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w Kościele Św. Jana i Św. Barbary, podczas której rolnicy podziękowali za tegoroczne plony.

 

Po nabożeństwie, w czasie którego poświęcone zostały wieńce dożynkowe barwny korowód wyruszył na nadsański stadion. A tam piękny bochen chleba z tegorocznego zboża staroście Robertowi Bednarzowi przekazali starostowie dożynek Lucyna Żuraw z Dąbrowicy i Stanisław Oleksak z Kurzyny.

 

Następnie chlebem starosta oraz wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu niżańskiego podzielili się z przybyłymi na uroczystości.

 

Święto plonów było też doskonałą okazją by podziękować wyróżniającym się rolnikom, nagrody dostali także najlepsi uczniowie i działacze kultury.

 

Nie zabrakło również konkursów i zabaw. Najważniejszy to oczywiście konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zdobyły „Nowosielczanki” z gminy Nisko. Drugie miejsce przypadło „Sołectwom Kurzyn” z gminy Ulanów, a trzecie KGW Sieraków z gminy Harasiuki.

 

Inaczej oceniła wieńce publiczność. Ta pierwsze miejsce przyznała Kurzynie, drugie stowarzyszeniu „Bieliny wieś nad Sanem”, a trzecie „Nowosielczankom.”

 

Były też konkursy kulinarne i zręcznościowe. Przed publicznością zaprezentowały się zespoły artystyczne z poszczególnych gmin powiatu, a stoiska wokół stadionu uginały się od regionalnych potraw i nalewek.

 

Na koniec wszyscy doskonale się bawili podczas koncertu gwiazdy wieczoru czyli zespołu ENEY.

 

 

 
Ogólnopolskie Dni Flisactwa Ulanów 2016

 

 Przez dwa dni bawili się mieszkańcy gminy i goście z całej Polski podczas Ogólnopolskich Dni Flisactwa. A świętowanie było huczne, bo miasto obchodzi jubileusz 400-lecia istnienia.

 

Świętowanie rozpoczęło się w sobotę po południu, gdy flisacy z Bractwa p.w. Św. Barbary zaśrykowali tratwę przy brzegu Sanu. Przybyli z Jarosławia z Flisu Szlakiem Błękitnego Sanu. Flisaków witał burmistrz Stanisław Garbacz, który podziękował za zorganizowanie spławu nie tylko Bractwu, ale również retmanowi Mieczysławowi Łabęckiemu i prezesowi ZUK Pawłowi Grzywaczowi. A dziękował za zorganizowanie wielkiego Flisu 400-lecia Ulanów – Gdańsk. Potem rozpoczęło się jubileuszowe świętowanie.

 

Były występy młodzieży szkolnej i zespołów działających przy Gminnym Centrum Kultury. Na scenie koncertowały zespoły Baflo i Lesioki. Spektakl „Chochołowskie igraszki” zaprezentował zespół Sumini z Chochołowa. Były też pokazy sztucznych ogni i spływ galarami z pochodniami. Wieczór zakończyła biesiada z zespołem Atlantic.

 

Drugi, niedzielny dzień flisackiej zabawy rozpoczął się wcześnie, bo o 6 rano. Wtedy to rozpoczęły się doroczne zawody wędkarskie o puchar burmistrza. Na dobre zabawa ruszyła po południu. Na scenie wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Centrum Kultury, wystąpili Ramolsi i Chór Ulanowski. Koncertowali też absolwenci ulanowskich szkół, a także Kapela Flisacka. Gwiazdą wieczoru był Pectus.

 

Flisackiemu świętowaniu towarzyszyły jak zawsze spływy galarami, stoiska z regionalną kuchnią, wesołe miasteczko i kiermasz produktów lokalnych.