2015-01-28     Agnieszki, Kariny, Lesława     "Czas nie jest klepsydrą, która przesypuje piasek, lecz żniwiarzem, który wiąże snop" - Antoine de Saint Exupery    

 

Wysokie loty „Orlika” Ulanów

 

 

 

Kolejny sukces młodych orłów z Ulanowa. Drużyna z naszego miasteczka wywalczyła trzecie miejsce w turnieju w Leżajsku.

 

 

 

 

Piłkarski turniej miał miejsce w sobotę 24 stycznia. Nasza drużyna „Orlika” pokazała się z bardzo dobrej strony.

 

- W klasyfikacji generalnej młodzi sportowcy zajęli trzecie miejsce, ale uważam patrząc na przebieg całego turnieju, że chłopcy zasługiwali na pierwsze miejsce – mówi trener Karol Wołoszyn.

 

Gratulujemy wspaniałych  wyników. Kolejny turniej 1 lutego, więc mocno trzymamy kciuki!

 

A oto wyniki meczów, które rozegrała nasza drużyna:

 

ULANÓW - ZKS STAL STALOWA WOLA 2:1
ULANÓW - ,,ORZEŁEK" PRZEWORSK 0:0
ULANÓW - UKRAINA 1:1
ULANÓW - LEŻAJSK 0:1
ULANÓW - WISŁOKA DĘBICA 1:0
ULANÓW - NOWA SARZYNA 1:0
ULANÓW - ,,SOKÓŁ" NISKO 3:1


 

Odznaczenia dla pracowników urzędu

 

 

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pracowników Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie Medalami za Długoletnią Służbę.

 

 

 

Prezydent RP odznaczył pracowników urzędu za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Czesław Konecki, Barbara Madej, Halina Młynarska, Urszula Pikuła, Kazimiera Piłat, Teresa Skrzypek i Andrzej Wójcik. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Elżbieta Andrasik, Anna Konior i Adam Martyna.

 

Uroczystość dekoracji odznaczeniami miała miejsce w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego 9 grudnia 2014 roku. W imieniu Prezydenta RP medale wręczała Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

 

 

 


Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej

 

 

 

W piątek 28 listopada po raz pierwszy zebrała się nowo wybrana Rada Miejska w Ulanowie.

 

 

Podczas sesji przysięgę złożyli nowo wybrani radni Rady Miejskiej i burmistrz Stanisław Garbacz. Radni wybrali również spośród siebie przewodniczącego i wiceprzewodniczących.

 

Przewodniczącym Rady Miejskiej w Ulanowie został Edward Małek. Wiceprzewodniczącymi – Zofia Bronkiewicz i Wacław Piędel. Powołano również komisje działające przy radzie.

Skład komisji możesz sprawdzić tutaj.

Skład Rady Miejskiej w Ulanowie możesz sprawdzić tutaj.

 


 

WIECZÓR Z FOLKLOREM FLISACKIM W HARASIUKACH

 

 

23 listopada 2014 roku w Harasiukach odbyła się promocja folkloru flisackiego. „Wieczór z folklorem flisackim” był kontynuacją projektu pt. "Organizacja kiermaszu kulinarnego i trzech wieczorów z folklorem flisackim" realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Ulanowie.

 

Zadanie jest dofinansowane ze środków Województwa Podkarpackiego. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji pt. "Życie flisaka na tratwie" wygłoszonej przez Retmana Mieczysława Łabęckiego.

 

Prelekcja połączona była z prezentacją multimedialną pt. "Flisackie strawy". Wystąpiła również Kapela flisacka działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie. Zwieńczeniem Wieczoru była degustacja przysmaków kuchni flisackiej przygotowana przez mieszczki ulanowskie z Bractwa Flisackiego p/w Św. Barbary w Ulanowie.

 

Promocja folkloru flisackiego w Harasiukach cieszyła się dużym zainteresowaniem i przebiegła w bardzo miłej atmosferze. W ramach realizowanego projektu odbędą się jeszcze dwa "Wieczory z folklorem flisackim" w Bielińcu i w Ulanowie.

 

 

 


 


Szatnia dla sportowców z Bielin

 

 

Piłkarze z Bielin mają już szatnię z prawdziwego zdarzenia.  Remont budynku kosztował ponad 160 tys. zł, z czego 50 procent gmina pozyskała z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 


Szatnia powstała na bazie już istniejącego budynku.  Wewnątrz wydzielono nowe pomieszczenia, całość odremontowano i przystosowano do wymogów technicznych i sanitarnych. Są dwie szatnie dla sportowców, nowe toalety i prysznice, do tego przestronne pomieszczenie świetlicowe.

W uroczystym oddaniu nowo wyremontowanej szatni uczestniczyli Edward Małek Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie (jednocześnie trener klubu Milenium), Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Józef Wójtowicz Radny Rady Miejskiej w Ulanowie i sołtys Bielin, Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy. Obecni byli też ci wszyscy, którym bielińska piłka zawdzięcza swój rozwój: Józef Mroczek, Józef Kotuła, Roman Młynarski, a także zawodnicy i sympatycy piłki nożnej.

 

 

 

 

 


 

Ponad pół wieku razem

 

 

 

 

Niezwykła uroczystość miała miejsce w Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie. Czterdzieści osiem par świętowało złote i diamentowe jubileusze pożycia małżeńskiego.


Złote i diamentowe jubileusze obchodziły pary małżeńskie z całej gminy. Jubilaci zostali uhonorowani medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” nadanymi przez Prezydenta RP, a także pamiątkowymi listami gratulacyjnymi.
W uroczystościach wzięli udział: Janina Sagatowska - Senator RP, Stanisław Garbacz- Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Magdalena Hasiak – Sekretarz Gminy, Anna Konior – kierownik USC, Alicja Kazanecka – Skarbnik Gminy, Edward Małek – przewodniczący Rady Miejskiej oraz wiceprzewodniczący: Zofia Bronkiewicz i Józef Garbacz.Były życzenia, kwiaty, prezenty oraz toast wzniesiony lampką szampana. Jubilaci wysłuchali koncertu w wykonaniu Agnieszki Kamińskiej i Dariusza Banasia oraz Kapeli Flisackiej.A oto pary, które obchodziły 50-lecie pożycia małżeńskiego: Andres Bogumił  i Andres Janina, Bieńko Jan i Bieńko Irena, Bieńko Mirosław i Bieńko Edwarda, Brzezowski Jan i Brzezowska Ludwika, Czarnota Jan i Czarnota Stanisława, Dec Edward  i Dec Katarzyna, Głaz Bronisław i Głaz Zofia, Koń Józef i Ślusarczyk Anna, Kotuła Kazimierz i Kotuła Wiktoria, Kruk Franciszek i Kruk Stefania, Kupiec Jan i Kupiec Stefania, Kus Lucjan i Kus Władysława, Małek Władysław i Małek Bronisława, Małek Wojciech i Małek Agnieszka, Martyna Włodzimierz i Martyna Janina, Miziński Zdzisław i Mizińska Janina, Niuchaj Zygmunt i Niuchaj Helena, Nowacki Jerzy i Nowacka Bogumiła, Olak Sylwester  i Olak Janina, Olszówka Tadeusz i Olszówka Maria, Pająk Wojciech i Pająk Wiktoria, Paszek Stanisław i Paszek Ewa Zofia, Puk Bogusław i Puk Marianna, Rup Józef  i Rup Janina, Rzekęć Stanisław i Rzekęć Krystyna, Sarzyniak Jan i Sarzyniak Genowefa, Szafran Tadeusz i Szafran Maria, Szafran Zdzisław i Szafran Józefa, Szczembara Zbigniew i Szczembara Ludwika, Trela Tadeusz i Trela Elżbieta, Walicki Franciszek i Walicka Barbara, Wraga Stanisław i Wraga Maria, Zając Mikołaj i Zając Janina, Piskorowski Stanisław i Leokadia, Szempruch Jan i Józefa.60 lat i więcej w związku małżeńskim przeżyli: Kruczek Ludwik i Maria, Ledwold Stanisław i Karolina, Szeliga Jan i Szeliga Józefa, Krawiec Eugeniusz i Leokadia, Grzybowski Stanisław i Stefania, Michałkiewicz Wacław i Janina, Bryła Stanisław i Zofia, Szostak Tadeusz i Agnieszka, Urbanik Stanisław i Bronisława, Kargol Józef i Aniela, Rup Kazimierz i Teresa, Szempruch Józef i Janina, Koń Kazimierz i Stefania.

 

 


 

Nowoczesny sprzęt dla OSP

 

 

 

Nowy sprzęt pożarniczy przekazał strażakom burmistrz Stanisław Garbacz. Gmina pieniądze na wyposażenie dla jednostek pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

   

Nowy sprzęt, który burmistrz Stanisław Garbacz przekazał strażakom przede wszystkim ma podnieść poziom bezpieczeństwa ratowników bezpośrednio biorących udział w akcjach.

 

Do jednostki OSP w Bielinach trafiły cztery aparaty oddechowe na sprężone powietrze, dwa specjalne ubrania strażaka, osiem par bojowych rękawic, cztery pasy bojowe, trzy zestawy szelek bezpieczeństwa i 2 pary butów specjalnych.

 

Druhowie z OSP w Ulanowie dostali również cztery aparaty oddechowe na sprężone powietrze, pięć specjalnych ubrań strażaka, zestaw ratownictwa medycznego wg standardu KSRG, deskę ortopedyczną ze stabilizacją głowy i torbę transportową STRAŻ.

 

- To bardzo dobrej klasy, nowoczesny sprzęt – mówi burmistrz Stanisław Garbacz. – Wyposażenie kosztowało 38,4 tys. zł. Z budżetu gminy wydaliśmy jednak zaledwie 8,4 tys. zł, bo 30 tys. zł pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

W przekazaniu sprzętu strażakom uczestniczyli ks. Tadeusz Strugała - gminny kapelan strażaków i Jacek Janiec - gminny komendant OSP

 

 

 


 

 

 Maria Mirecka-Loryś honorowym obywatelem Gminy i Miasta Ulanów


 Maria Mirecka-Loryś - wielka patriotka zasłużona dla Polski została honorowym obywatelem Gminy i Miasta Ulanów.


 

Pani Maria Mirecka–Loryś urodziła się w Ulanowie jako siódme dziecko z ośmiorga rodzeństwa. Rodzeństwo Pani Marii: Janina, Adam, Kazimierz i Helena urodziło się również w Ulanowie. Wychowywali się w rodzinie o bardzo patriotycznych korzeniach, której drogowskazem zawsze była bezwzględna wierność Bogu i Ojczyźnie. Cała rodzina Mireckich była mocno zaangażowana  w działalność narodowo – patriotyczną.

 

 

W 1921 roku rodzina zamieszkała w Racławicach koło Niska. Tu Pani Maria spędziła dzieciństwo i młodość. W 1937 roku ukończyła gimnazjum w Nisku. Podjęła studia na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wojna przerwała młodzieńcze plany i marzenia. Śladem starszych braci i sióstr zaangażowała się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej. Od początku okupacji działała w narodowej konspiracji. Należała do ścisłego kierownictwa podziemia narodowego w Centralnym Okręgu Przemysłowym w latach 1939-1945. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później w całym Okręgu Rzeszowskim. Jednocześnie była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej Narodowej Organizacji Wojskowej. Wielkim wydarzeniem, jak można przeczytać w wspomnieniach samej pani Marii było dla niej uczestnictwo w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze, jakie podczas pielgrzymki w maju 1936 roku złożyła polska młodzież akademicka. To wydarzenie miało miejsce w  1943r., wśród 36 uczestników obecny był Karol Wojtyła jako przedstawiciel Krakowa.

 

Po scaleniu Narodowej Organizacji Wojskowej z Armią Krajową awansowała na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Używała pseudonimu "Marta".
Pani Maria wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 roku została aresztowana na dworcu kolejowym w Nisku, więziona w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie. 1 września 1945 roku na mocy amnestii została zwolniona. Zagrożona ponownym aresztowaniem, podając się za obywatelkę Luksemburga, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę. Z grupą kilkunastu działaczy narodowych, przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną, tutaj poznała swego męża oficera rezerwy Henryka Lorysia. W październiku 1946 roku wjechali do Anglii, a styczniu 1952 roku do USA. Wraz z rodziną zamieszkała w Toledo w stanie Ohio, po dwóch latach przeniosła się do Chicago. Aktywnie zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych - działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem "Głosu Polek" organu Związku Polek w Ameryce. Najważniejszą jej misją jest pomoc dla Polaków na dawnych Kresach, którą od 70. lat ubiegłego wieku prowadziła z siostrą Heleną. Wielokrotnie wyjeżdżała do Związku Sowieckiego w odwiedziny do pracującego na Ukrainie brata księdza Bronisława, przewożąc w trudnych czasach dewocjonalia dla jego parafian. W grudniu 1999 roku została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej SN. Napisała dwutomową "Historię Kongresu Polonii Amerykańskiej". Współpracuje z polonijnym radiem w Chicago, dla którego nagrywa cotygodniowe felietony z cyklu "Otwarty mikrofon".

Ma dwójkę dzieci. Powróciła na stałe do Polski, mieszka w rodzinnym domu w Racławicach koło Niska.

Nadal jeździ na Wschód z darami dla Polaków.

Jest autorką książki "Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni", wydanej w 2010 roku przez wydawnictwo Dokument. Jest to zbiór wspomnień z czasów jej młodości, okresu wojny i okupacji, trudnych lat powojennych oraz działalności narodowej jej rodzeństwa, a przede wszystkim świadectwo wielkiego heroizmu Jej rodziny w walce o lepszą Polskę.

Uhonorowana wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi, m. in.:
- Krzyżem Zasługi;
- Krzyżem Walecznych;
- Krzyżem Partyzanckim;
- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który 3 maja 2006 roku otrzymała z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 


 

Krwiobus przed magistratem

 

 

Ponad 10 litrów krwi oddali mieszkańcy naszej gminy podczas akcji poboru przeprowadzonej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

   

Akcję poboru krwi zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Oświaty, Kultury i Turystyki we współpracy z Urzędem Gminy i Miasta. W niedzielę 14 września przed budynkiem magistratu zaparkował krwiobus z RCKiK w Rzeszowie. – W Ulanowie krew pobieraliśmy po raz pierwszy – informuje Elżbieta Ficek z rzeszowskiego RCKiK. – Odzew był naprawdę duży, dlatego bardzo serdecznie dziękujemy mieszkańcom gminy. Dziękujemy też za serdeczne przyjęcie i dobrą organizację. Przyjedziemy do was następnym razem w sezonie letnim.

Zainteresowanych oddaniem krwi było około 50 osób. Z medycznych względów pracownicy centrum zawęzili tę liczbę do 38 dawców. Krew oddało ostatecznie 23 osoby a to daje 10 litrów i 350 mililitrów. Wszystkim dawcom bardzo dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach poboru.

 

 

 

 

 

Krystyna Gawron honorowym obywatelem Ulanowa

 

 

Rada Miejska w Ulanowie nadała Krystynie Gawron tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Ulanów. Stosowną uchwałę radni przyjęli jednogłośnie podczas sesji 9 września.

 

 

 

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Ulanów radni Rady Miejskiej nadali Krystynie Gawron za całokształt pracy zawodowej i społecznej. A życiorys nowej obywatelki naszej gminy należy naprawdę do tych niezwykłych.
 
 
Krystyna Gawron z domu Litwin mieszkała w Ulanowie od 1928 roku. Tu skończyła podstawówkę. Gimnazjum również ukończyła w Ulanowie ale już na tajnych kompletach w czasie niemieckiej okupacji. Egzamin maturalny złożyła w niżańskim liceum w 1947 roku. W 1951 roku rozpoczęła pracę w Kasie Stefczyka w Ulanowie. Wkrótce kasę przekształcono w Spółdzielnię Oszczędnościowo-Pożyczkową a potem w Bank Spółdzielczy. Krystyna Gawron praktycznie od początku szefowała tej placówce. A praca w okresie powojennym wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Wprowadzono szereg usług  dziś już nieznanych jak mąka przednówkowa, skrypty – pożyczki na nasiona do siewu, nawozy, wypłata należności za sprzedane płody rolne, żywiec, obsługa kasowa punktów skupu w Ulanowie i Kurzynie. A czasy były niebezpieczne, czego doświadczyła również Krystyna Gawron. 15 grudnia 1952r. wiozła gotówkę do punktu kasowego w Jarocinie. W lesie na nią i konwojenta napadli bandyci. Milicjanta zastrzelili, pracownica kasy uszła z życiem ale gotówkę straciła.
 
Krystyna Gawron angażowała się również w działalność szkoleniową dla kobiet: kursy gotowania, kroju i szycia, a także pomoc w organizacji dziecińców letnich. Organizowała spotkania dla młodzieży wiejskiej dotyczące obycia towarzyskiego, historii, gospodarowania, uprawy roślin, hodowli zwierząt.
 
 
W latach 70. ruszyła budowa nowego budynku banku i GS „Sch”. Dzięki Krystynie Gawron powstał bardzo nowoczesny obiekt. Biurka zaprojektowane wg wzoru zachodnio europejskiego, ustawione bezpośrednio do klienta co wówcz było ewenementem w skali kraju.
 
 
Oprócz pracy w Banku Pani Krystyna Gawron pracowała i udzielała się społecznie w Lidze Kobiet gdzie pomagała kobietom w trudnych sytuacjach życiowych. Działała w PTTK gdzie przyczyniła się do zlokalizowania w Ulanowie ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego. Była także członkiem Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Ulanowie, WZSR w Tarnobrzegu, a także kilkukrotnie radną miejską. W latach 80. zaangażowała się także w organizację Izby Pamięci Miasta i Gminy Ulanów.
 
Pracę w Banku Spółdzielczym Pani Krystyna Gawron zakończyła 31 lipca 1983r. i też niebawem przeniosła się wraz z mężem do Rzeszowa. Jednak Ulanów jak podkreśla jest bardzo bliski jej sercu. Dlatego w minionym roku bezinteresownie przekazała na rzecz przyszłego muzeum gminnego cenne pamiątki związane z Ulanowem, w których posiadaniu była ona i jej rodzina.

 

 

 

 

Burmistrz nagrodził najzdolniejszych

 

 

 

Trzydziestu uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z naszej gminy otrzymało stypendia Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów. Uroczystość wręczenia stypendiów miała miejsce 29 sierpnia w sali narad urzędu.

   

Uczniowie otrzymali stypendia za szczególne osiągnięcia artystyczne, w nauce, w sporcie oraz za godne reprezentowanie Gminy i Miasta Ulanów. Najzdolniejszych uczniów naszych szkół wybrała powołana przez burmistrza komisja zgodnie z uchwalonym przez Radę Miejską w Ulanowie „Lokalnym programem wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół gminy Ulanów.”

W piątek 29 sierpnia w sali narad ulanowskiego urzędu gratulacje stypendystom składali Stanisław Garbacz – Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Edward Małek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Alicja Kazanecka – Skarbnik Gminy oraz Aneta Brzozowska z Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół.

 

 


 

Flisactwo na liście niematerialnych dóbr kultury