2018-04-21     Jarosława, Konrada, Selmy     "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir    

 

 

 


 

INFORMACJA

dot. działania punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Ulanowie

 

W dniu 24 kwietnia 2018 r. (wtorek)  punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Ulanowie czynny będzie

w godz. 8.00 – 9.00 i 12.00 – 15.00. 

 

 


 

Informacja Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnobrzegu z dnia 17 kwietnia 2018 r. o zasadach dokonywania zgłoszeń kandydatów na funkcję urzędnika wyborczego w związku z naborem dodatkowym.

 

 


 

Uwaga! Utrudnienia w ruchu na moście na Tanwi w Ulanowie

 

Już w najbliższy poniedziałek (16 kwietnia) rozpoczną się prace związane z budową mostu na rzece Tanew w Ulanowie. Inwestycję za blisko 16 mln złotych zrealizuje Mostostal Kielce S.A. Roboty budowlano-montażowe wykonywane będą przy całkowitym zamknięciu mostu i skierowaniu ruchu na drogi objazdowe. Planowany termin zakończenia robót to koniec listopada.

 

Tak jak w przypadku każdej inwestycji należy spodziewać się utrudnień w ruchu. Od 16 kwietnia na dojeździe do mostu od strony Ulanowa będzie obowiązywał ruch wahadłowy, a od 7 maja most zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu pojazdów. Dla  pieszych natomiast powstanie kładka w okolicach istniejącego obiektu.

 

Prace obejmujące zarówno budowę mostu jak i dojazdów do obiektu oraz odcinkowe umocnienie brzegów i dna rzeki potrwają około siedmiu miesięcy. W miejscu wysłużonego mostu powstanie nowy, kompleksowo wyposażony w 7-metrową jezdnię, chodnik i ciąg pieszo-rowerowy. Bezpieczeństwo na obiekcie zwiększą balustrady, bariery i oświetlenie. Nowa przeprawa będzie posiadała najwyższą klasę A, co oznacza, że nośność zostanie podniesiona do 50 ton.

 

Trasa objazdu

 

Ulanów (most drogowy) – droga wojewódzka nr 858 – Zwolaki – droga powiatowa nr 1039R – Dąbrówka – droga powiatowa nr 1048R – Żabie – droga wojewódzka nr 858 – Wólka Tanewska – Ulanów.

 

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich przeprasza za  utrudnienia i apeluje do kierowców o bezpieczną jazdę zgodnie z tymczasowym oznakowaniem

 

Mapa organizacji ruchu na czas robót

 

 


 

Warsztaty kulinarne dla Kół Gospodyń Wiejskich

 

Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich z województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, łódzkiego do udziału w operacji „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem", realizowanej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Tradycyjnego.

 

Dla uczestników operacji przewidziane jest dwudniowe, bezpłatne szkolenie wraz z warsztatem kulinarnym w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Międzyzdrojach w następujących terminach:

 

10-11.05.2018r. dla KGW z województwa dolnośląskiego (10 osób)

12-13.06.2018 r. dla KGW z województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego (12 osób)

14-15.06. 2018 r. dla KGW z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego (12 osób)

26-27.06.2018 r. dla KGW z województwa lubelskiego i podkarpackiego (12 osób)

28-29.06.2018 r. dla KGW z województwa śląskiego i łódzkiego (12 osób)

 

Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy i kompetencji z zakresu unijnych i krajowych systemów jakości żywności. Uczestnicy szkolenia poszerzą wiedzę nt. dziedzictwa kulinarnego swojego regionu, dowiedzą się, jak wyszukiwać, identyfikować i promować lokalne i regionalne produkty, jak funkcjonują krótkie łańcuchy żywności oraz wymienią się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania lokalnych produktów. Poznają również możliwości legalnej sprzedaży lokalnej żywności w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich, Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) i działalności Marginalnej Lokalnej i Ograniczonej (MOL). Poruszona zostanie również tematyka żywienia funkcjonalnego i wykorzystania w nim lokalnych zasobów kulinarnych. Warsztaty kulinarne poprowadzą znani szefowie kuchni.

 

Do udziału w operacji należy zgłosić się, wypełniając formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie: http://www.efrwp.pl/news/show/416/zaproszenie-do-udzialu-w-operacji-lokalnie-regionalnie-i-tradycyjnie-wiem-co-zjem w terminie do dnia 24 kwietnia 2018 roku.

 

Formularz może zostać przesłany w formie skanu na adres mailowy: ekozdron@efrwp.com.pl lub faxem na nr 22 620 90 93 lub pocztą tradycyjną na adres:

 

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

ul. Miedziana 3A

00-814 Warszawa

z dopiskiem: warsztaty kulinarne.

 

 


 

Trwa 41 edycja strażackiego turnieju

 

Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zostały rozstrzygnięte. Kolejny, powiatowy etap  będzie miał miejsce w Nisku. A pojadą tam Jakub Jabłoński i Paweł Drabik.

 

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”  rozgrywany jest już po raz 41. Na szczeblu gminnym imprezę organizuje Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów wraz ze Związkiem OSP RP.

 

W tym roku, w wyniku szkolnych eliminacji do szczebla gminnego zakwalifikowało się dwudziestu czterech uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Rywalizacja była jak zawsze zacięta, a pytania niełatwe.

 

 Oto końcowa klasyfikacja eliminacji:


I grupa wiekowa (szkoły podstawowe)
1. Jakub Jabłoński – PSP Wólka Tanewska
2. Róża Ostrowska – PSP Bieliny
3. Marcin Pokora – PSP Ulanów
4. Mateusz Góreczny – PSP Kurzyna Średnia

5. Kinga Martyna – PSP Dąbrówka

 

II grupa wiekowa
1. Paweł Drabik – PSP Wólka Tanewska
2. Urszula Sibiga – gimnazjum w Ulanowie
3. Weronika Ląd – gimnazjum w Kurzynie Średniej
4. Alicja Pokora – gimnazjum w Ulanowie
5. Oliwia Krawiec – gimnazjum w Kurzynie Średniej

 

Zdobywcy pierwszych miejsc: Jakub Jabłoński i Paweł Drabik będą reprezentować naszą gminę podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się 26 kwietnia w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Nisku.

 

Nagrody uczestnikom zmagań z wiedzą pożarniczą ufundował Burmistrz Gminy i Miasta w Ulanowie. Wręczali je Magdalena Hasiak - Sekretarz Gminy, mł. kpt. Łukasz Padowski z Komendy Powiatowej PSP w Nisku, Wanda Smutek - Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Oddziału OSP RP w Ulanowie i Zbigniew Brzozowski – Komendant Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ulanowie.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


 

Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2018r

 

„Zdrowie dla wszystkich” to hasło Światowego Dnia Zdrowia w 2018 r. Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.

 

„Zdrowie dla wszystkich” to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).


„Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. ”
• Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.
• Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.
• Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako „katastrofalne wydatki”.
• Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym.
W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.


Wiadomości na temat Światowego Dnia Zdrowia 2018


• Powszechne ubezpieczenie zdrowotne polega na zapewnieniu, aby wszyscy ludzie mogli uzyskać wysokiej jakości usługi medyczne, gdzie i kiedy ich potrzebują, bez ponoszenia trudności finansowych.
• Nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi potrzebami życiowymi.
• UHC jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i narodów.
• Niektóre kraje poczyniły wielkie postępy. Ich wyzwaniem jest utrzymanie zasięgu, aby sprostać oczekiwaniom ludzi.
• Wszystkie kraje będą podchodzić do UHC na różne sposoby: nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Ale każdy kraj może zrobić coś, aby rozwinąć UHC.
• Sprawienie, by usługi zdrowotne stały się naprawdę uniwersalne, wymaga przejścia od projektowania systemów opieki zdrowotnej wokół chorób i instytucji do usług zdrowotnych zaprojektowanych dla ludzi i wokół nich.
• Każdy może wziąć udział w tworzeniu UHC, biorąc udział w dyskusji na temat UHC.

Więcej informacji: www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/en/

 

 

 

 Misterium i palmy w Bielińcu

 

W niedzielę palmową w Bielińcu pełne ręce roboty mieli jurorzy konkursu Moja Palma Wielkanocna2018. Do konkursu można było zgłaszać jedynie palmy wykonane tradycyjną techniką i przy użyciu naturalnych materiałów.

 

 

Konkurs odbywał się w trzech grupach wiekowych: 5 - 12 lat, 13 -18 lat i powyżej 18 lat.

W pierwszej kategorii zwyciężył Krzysztof Tomaszewski z Bielińca. Drugie miejsce zajął Łukasz Tupaj z Nowego Kamienia, a trzecie przypadło Oliwii Paleń z Przędzela.
Jurorzy wyróżnili też Aleksandarę Młynarską z Kopek, Mateusza Puskarczyka z Bielińca oraz Tomasza Barwę z Kurzyny.

W kategorii II zwyciężyła Urszula Barwa z Kurzyny, drugie miejsce otrzymał Mateusz Góreczny z Dąbrówki, a trzecie Mateusz Wołoszyn z Bielińca. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Bąk z SOSW Rudnik nad Sanem, Jakub Sajdak z Bielin oraz Patrycja Puskarczyk z Bielińca.

Natomiast w kategorii III zwyciężył Damian Sobolewski ze Starego Nartu, drugie miejsce przypadło Joannie Mazur ze Stróży, a trzecie Bożenie Jagielskiej z Przędzela. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Krystyna Rogala z Nowego Kamienia, Aleksandra Turasz z Koziarni oraz Filip Chwalibóg z SOSW Rudnik nad Sanem.

Podczas niedzielnej uroczystości nie zabrakło również duchowych przeżyć dla wszystkich mieszkańców gminy, również tych, którzy nie przynieśli na konkurs palm. Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec wystawiło bowiem wielkanocne przedstawienie - Misterium Męki Pańskiej.

 

 

 

 

 

 


Droga Krzyżowa ulicami miasta

 

Już trzeci raz ulicami Ulanowa przeszła parafialna Droga Krzyżowa. Organizowana zawsze przed Niedzielą Palmową tym razem był to piątek 23 marca.

 

Tradycyjnie rozważania poszczególnych stacji czytały chętne grupy, instytucje, mieszkańcy gminy. Byli to: ministranci, burmistrz Stanisław Garbacz, Chór Ulanowski, dzieci ze scholii parafialnej, Legion Maryi, Wieczór Uwielbienia, flisacy, harcerze z 9 WDH „Eldorado”, nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej, Róża Różańcowa damska i męska, strażacy z gminnych OSP i księża.

 

Słowa rozważań napisała w tym roku pani Maria Sałęga, krzyż nieśli flisacy w asyście harcerzy, a o bezpieczeństwo zadbali strażacy. Trasa wiodła z kościoła parafialnego przez Rynek, ul. Św. Barbary i ul. Sandomierską. Nabożeństwo zakończyło się o zmroku, na Cyplu pod krzyżem otoczonym pochodniami.

 

Również w piątek 23 marca Drogę Krzyżową zorganizowała  parafia pw. Św. Wojciecha w Bielinach. Tam mieszkańcy modlili się przy stacjach rozmieszczonych w parku dworskim. O rozważania podczas nabożeństwa zadbała młodzież, a młodsze dzieci śpiewały religijne pieśni. Krzyż nieśli przedstawiciele poszczególnych stanów.

 

 

 Bieliny, fot. Anna Szewc


 


 

Bezpłatne szczepienia dzieci z roczników 2013-2016 przeciwko pneumokokom

 

 


 

Nabór kandydatów na urzędników wyborczych przedłużony do 16 kwietnia

 

 

 

 

 


 

OSP w Bielinach włączona do KSR-G

 

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielinach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Stosowną decyzję Komendanta Głównego PSP druhowie odebrali podczas uroczystości w sobotę 10 marca.