2018-05-21     Jana, Moniki, Wiktora     "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir    

 

Minister przekazał sprzęt strażakom

 

 

 

Strażacy z naszej gminy po raz kolejny dostali wsparcie w postaci nowoczesnego sprzętu służącego do ratownictwa. Tym razem dzięki dotacji z Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Wysokiej klasy nowy sprzęt ratowniczy trafił w niedzielę 20 maja do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy. Jednostki w Kurzynie Średniej i Bielinach otrzymały defibrylatory AED. Strażacy z Bukowiny i Dąbrówki mają torby ratunkowe PSP R1, natomiast jednostki z Ulanowa i Wólki Tanewskiej wzbogaciły się w narzędzia hydrauliczne.

 

Całość nowego wyposażenia dla strażaków kosztowała 150 tys. zł. Ale gmina Ulanów zapłaciła tylko 1 procent tej kwoty. A wszystko dzięki Funduszowi Sprawiedliwości za pomocą którego Ministerstwo Sprawiedliwości rozporządza pieniędzmi zasądzonymi od sprawców przestępstw.

 

Gmina ma duże szanse na pozyskanie kolejnych środków dla jednostek OSP, złożone są wnioski o dofinansowanie remontów remiz oraz zakup samochodu.

 

Strażakom z gminnych jednostek OSP sprzęt przekazał Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości w towarzystwie Mieczysława Golby Senatora RP, Rafała Webera Posła na Sejm RP, Jerzego Paula Posła na Sejm RP, Roberta Bednarza Starosty Niżańskiego, Stanisława Garbacza Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów, Sylwestra Daśko reprezentującego posła Mieczysława Mizagę i Stanisława Ożoga Posła do PE oraz bryg. Krzysztofa Skrzypka Komendanta PPSP w Nisku.

 

 

 

 


 

Święto Konstytucji 3 Maja

 

 

 

Gminne obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny. Oficjalna część uroczystości odbyła się pod Tarczą Honoru. Był też turniej piłkarski na boisku „Orlik”.

 

Msza św.  w intencji Ojczyzny została odprawiona w kościele parafialnym w Ulanowie. Po nabożeństwie uroczysty pochód z udziałem pocztów sztandarowych udał się przed Tarczę Honoru do budynku Urzędu Gminy i Miasta. Tam zebranych powitał Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. Z prelekcją na temat znaczenia Konstytucji 3 Maja w historii Polski wystąpił Mieczysław Wójcik, kustosz Muzeum Flisactwa Polskiego. Głos zabrał także Adam Mach Wicestarosta Niżański. Wiązanki kwiatów pod Tarczą Honoru złożyły władze samorządowe, przedstawiciele gminnych instytucji, a także harcerze z 9 WDH „Eldorado”. Uroczystość uświetnił występ Chóru Ulanowskiego.

 

W ramach majowego świętowania na boisku „Orlik” rozegrano turniej piłkarski młodzików „Majówka Cup”. Patronat nad zawodami objęli  Robert Bednarz Starosta Niżański, Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz karol Wołoszyn Radny Rady Powiatu Niżańskiego.

 

 

 


 

Z ortografią za pan brat

 

Doskonale wypadli uczniowie z naszej gminy podczas Powiatowego Konkursu Ortograficznego w Nisku. Wrócili z pierwszym, drugim i trzecim miejscem.

 

 

Eliminacje gminne do konkursu ortograficznego przeprowadzono w Publicznej Szkole Podstawowej w Kurzynie. Ci, którym zmagania z językiem poszły najlepiej pojechali 21 kwietnia do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich w Nisku. Tam bowiem miała miejsce 20 edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego.

 

W kategorii klas trzecich pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Kania, a drugie Gabriel Hasiak. W kategorii klas drugich trzecie miejsce zdobył Gabriel Szkutnik. Cała trójka uczęszcza do Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach.

Trzecioklasistów do konkursu przygotowała Agata Sowa, a drugoklasistę – Alina Olszówka. Gratulujemy!

 


 


 

Drogowe inwestycje w gminie

 

W Bielinach właśnie zakończyła się przebudowa skrzyżowań. W Ulanowie rozpoczął się remont ulicy 1-Maja i Flisaków. Wkrótce rozpocznie się przebudowa drogi Dąbrówka-Glinianka.

 

 

Zakończył się drugi etap inwestycji pod nazwą „Przebudowa sieci dróg we wsi Bieliny wraz ze skomunikowaniem się z drogą powiatową Nr 1062R Ulanów-Podolszynka-Krzeszów”. W ramach prac przebudowano skrzyżowanie ulic Św. Wojciech i Podleśnej. Zmodernizowano również skrzyżowanie przy przystanku głównym na ulicy Podleśnej w kierunku ulicy Zawiejskiej. Inwestorem robót był partner Powiat Niżański. Gmina Ulanów wydała na inwestycję 65 tys. zł z czego 41 tys. zł udało się pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Powiat Niżański wyłożył na przebudowę z własnego budżetu 27 tys. zł.

 

Wygląd zmienią także ulice 1-Maja i Flisaków w Ulanowie. Właśnie ruszyły prace przy ich przebudowie. Drogowcy położą nowy asfalt na długości 967 metrów, będzie wybudowany chodnik, ścieżka rowerowa i zatoka autobusowa. Wymienione zostaną krawężniki i powstaną dwa wyniesione przejścia dla pieszych. Koszt inwestycji wynosi ok. 866 tys. zł z czego prawie 397 tys. jest dofinansowane z „Programu rozwoju gminnej i  powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Planowany termin zakończenie inwestycji to 31 sierpnia 2018 roku.

 

Na przełomie maja i czerwca ruszy przebudowa drogi Dąbrówka-Glinianka. Na tę inwestycję nasza gmina pozyskała 370 tys. zł z puli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 


 

Życzyli dwustu lat!

 

Stefania Pachla z Bielin skończyła dziś (24 kwietnia) sto jeden lat. Z okazji niezwykłego jubileuszu życzenia Pani Stefani złożył Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

 

 

 

Niech żyje nam dwieście lat. Takie życzenia składali Stefanii Pachli jej bliscy i władze samorządowe. Mieszkanka Bielin obchodziła we wtorek sto pierwsze urodziny.

 

Pani Stefania prawie przez całe życie zajmowała się niewielkim gospodarstwem rolnym w rodzinnych Bielinach. Wyjątki to czasy przedwojenne, gdy jako młoda dziewczyna pracowała z Niemczech i okres wojny, kiedy trafiła do Austrii na przymusowe roboty.

 

Pani Stefania wychowała pięcioro dzieci. Doczekała się 22 wnuków i 5 prawnuków i 1 praprawnuka. Jej mąż Marcin był ulanowskim flisakiem, potem pracował w Hucie Stalowa Wola. Zmarł w 2000 roku.

 

Recepta na długowieczność Pani Stefanii jest prosta. By dożyć sędziwego wieku trzeba porządnie pracować, odżywiać się swojskimi, nieprzetworzonymi produktami i zawsze zachowywać pogodę ducha. A tę Pani Stefania zachowała do dziś.

 

Z okazji tak niezwykłego jubileuszu stuletniej mieszkance gminy Ulanów

życzenia złożyli burmistrz Stanisław Garbacz, Adam Mach – Wicestarosta Niżański, Anna Konior - kierownik USC oraz Edward Małek - Przewodniczący Rady Miejskiej.