2018-11-12     Konrada, Renaty, Witolda     "To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia". Paul Holbach    

 

 


 

Piłsudski już w Ulanowie

 

Kolejny dar rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego dla Ulanowa. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę artysta podarował miastu kompozycję zatytułowaną „Najwspanialszy Dziadek - Piłsudski”.

 

 

 

Rzeźba dotarła do Polski drogą morską. Jest to kompozycja przedstawiająca marszałka Józefa Piłsudskiego konno w czterech różnych odsłonach.

– Rzeźba zdobyła złoty medal podczas konkursu Audubon Art Society na wystawie w Federal Hall w Nowym Jorku – wyjaśnia mistrz Andrzej Pityński. – Do Ulanowa trafił oryginał. Jedyny i bezcenny.

Rzeźba zostanie odsłonięta podczas gminnych obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości w niedzielę 11 listopada. Potem trafi do Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie.

„Najwspanialszy Dziadek – Piłsudski” to nie jedyny dar mistrza Pityńskiego jaki Ulanów otrzymał z okazji narodowego święta. Do muzeum trafił również zaprojektowany przez rzeźbiarza medal wybity z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.  

 


 

Ruszył nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze

 


 


 

 

 

 


 

 

 


 

Narodowe Czytanie na Rynku

 

W sobotę 8 września mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Impreza zorganizowana przez Publiczną Szkołę Podstawową w Ulanowie przyciągnęła wszystkie pokolenia.

 

 

 

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości narodową lekturą zostało wybrane „Przedwiośnie” Stefana Żermoskiego. Zanim jednak rozpoczęło się wspólne czytanie Waldemar Kokoszka, nauczyciel z PSP w Ulanowie poprzedził je krótkim wstępem, ukazując historyczny kontekst wydarzenia. W literacki nastój wprowadziła zebranych Maria Sałęga, która recytowała swój autorski wiersz „Jest taki kraj…”.

 

Potem zgromadzeni mogli wsłuchać się w opowieść o losach Cezarego Baryki splecionych z historycznymi wydarzeniami walki o niepodległość Polski. A czytali przedstawiciele wszystkich pokoleń, grup społecznych i części naszej gminy.

 

Pierwszy fragment Przedwiośnia czytał Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów wraz z żoną Lucyną.

 

Kolejne fragmenty czytali: ks. Rafał Kasprzyk, przedstawiciele Chóru Flisackiego, Koła Emerytów w Ulanowie, Bractwa Flisackiego, Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Przystań, harcerze z 9 WDH „Eldorado" w Ulanowie, Biblioteki Publicznej w Kurzynie Średniej oraz uczniowie ze szkół w Bielinach, Dąbrówce, Kurzynie Średniej, Ulanowie i Wólce Tanewskiej.

 

Organizatorzy postarali się też o piękną część artystyczną: pieśni w wykonaniu młodzieży z PSP w Ulanowie nawiązywały do czytanej lektury i czasów walk o niepodległość.

 

Narodowe Czytanie na Rynku współorganizowali: Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Gminne Centrum Kultury w Ulanowie.

 

 


 

 

Tu do pobrania ulotka informacyjna.

Harmonogram spotkań

 


 

Rusza remont drogi w Borkach

 

Burmistrz Stanisław Garbacz podpisał z firmą MOLTER umowę na przebudowę drogi Borki – Podosiczyna. Prace rozpoczną się już w połowie września.

 

 

Tłuczniowa droga zostanie pokryta asfaltem, powstaną: chodnik z kostki brukowej, wyniesione przejście dla pieszych i tłuczniowe pobocza. Wykonawca ma również wymienić przepusty pod drogą i wykonać odwodnienie.

 

Remont 780 metrów drogi to koszt 470 tys. złotych. Gminie Ulanów udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości 317 tys. zł z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

 

Prace potrwają do końca października.

 

Na zdjęciu Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Łukasz Molter wiceprezes MOLTER Sp. z o.o. podpisują umowę na wykonanie inwestycji.


 

Nowy samochód dla OSP w Dąbrówce

 

Strażacy z Dąbrówki mają nowy samochód. Na lekki ratowniczy wóz Renault Master gmina pozyskała blisko 200 tys. zł.

 

 

Uroczyste przekazanie samochodu strażakom miało miejsce w niedzielę 2 września. Lekki ratowniczy samochód zastąpił wysłużonego forda transita pozyskanego przed laty od policji.  

 

Nowy Renault Master dla druhów z Dąbrówki kosztował blisko 210 tys. zł. Gminie Ulanów udało się pozyskać na zakup wozu 99 tys. 200 zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i 100 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Z własnego budżetu gmina wydała jedynie 10 tys. 500 zł.

 

Podczas niedzielnej uroczystości wóz poświęcił ks. Tadeusz Strugała Kapelan Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej. Kluczyki i dokumenty samochodu Mieczysławowi Zwolakowi Naczelnikowi OSP Dąbrówka i  kierowcy druhowi Sławomirowi Krawcowi przekazali Krzysztof Skrzypek Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nisku oraz Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

 

A ponieważ zwyczaj strażacki nakazuje nadać imię nowemu nabytkowi uczyniła to matka chrzestna w osobie Magdaleny Hasiak Sekretarza Gminy Ulanów, która wygłosiła zwyczajową formułę: – Z woli ludu strażackiego tutejszej jednostki OSP nadaję ci imię Onufry, działaj sprawnie, gaś skutecznie i rozsławiaj imię Dąbrówki na całą okolicę.

 

W uroczystości wzięli również udział: Małgorzata Wojciechowska Dyrektor Biura Senatorskiego Janiny Sagatowskiej, Robert Bednarz Starosta Niżański, Adam Mach Wicestarosta Niżański, Edward Szast Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP, Karol Wołoszyn Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego, ks. Witold Czuba proboszcz parafii św. Onufrego w Dąbrówce, Tomasz Siorek Skarbnik Gminy Ulanów, Adam Martyna sołtys Dąbrówki,  Stanisław Kozioł Prezes OSP Dąbrówka.

 

Tuż po uroczystościach związanych z przekazaniem nowego samochodu na boisku sportowym przeprowadzono Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. W szranki stanęło 9 drużyn strażackich z całej gminy. Druhowie rywalizowali w sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniu bojowym. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło strażakom z OSP w Kurzynie. Drugie miejsce zajęli druhowie z Dąbrowicy, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Glinianki.

 

 

 


 

Plon niesiemy, plon...

 

W tym roku Dożynki Powiatowe i połączone z nimi Dożynki Diecezji Sandomierskiej miały miejsce na obiektach Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego „Błękitny San” w Ulanowie. Impreza odbyła sie w niedzielę 19 sierpnia.

 

 

Święto plonów rozpoczęło się Mszą Św. polową odprawioną przez ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego z Rzeszowa – delegata konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników, a koncelebrowali ją również ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej i ks. biskup Edward Frankowski – Biskup Pomocniczy Diecezji Sandomierskiej.

 


Po mszy rolników z powiatu niżańskiego przywitali Robert Bednarz Starosta Niżański i Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. Potem starostowie dożynek, czyli Lucyna Żuraw z Dąbrowicy i Stanisław Oleksak z Kurzyny przekazali samorządowcom bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Chlebem samorządowcy podzieli się z mieszkańcami i przybyłymi na uroczystości gośćmi.

 


Podczas dożynek wyróżniono najlepszych rolników z gmin Powiatu Niżańskiego oraz wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wręczono też dyplomy i nagrody najlepszym uczniom poszczególnych gmin Powiatu.
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrała grupa wieńcowa „Trzy Kurzyny”, a w konkursie na najsmaczniejszy tradycyjny produkt kulinarny wygrały polędwiczki w sosie chrzanowym z purée kalafiorowym przygotowane prze panie ze Stowarzyszenia „Bieliny – wieś nad Sanem”.

 


Podczas imprezy zostały również ogłoszone wyniki plebiscytu na sołtysa roku organizowanego przez tygodnik „Sztafeta”. Zwycięzcą został Bogusław Tofilski sołtys Wólki Tanewskiej.

 


Na stoiskach przegotowanych przez stowarzyszenia, koła łowieckie, koła gospodyń i grupy nieformalne można było dowoli degustować regionalne przysmaki, ale było oczywiście taż i coś dla ducha.


Wystąpił zespół „Ansambl” z Harasiuk, zespół „Jargocianie” z Jarocina, kapela ludowa „Jeżowianie”, chór „Wiklina” z Rudnickiego Klubu Seniora, Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, „Kapela Flisacka” i grupa wokalna „NOBIS” z Krzeszowa.
Gwiazdą imprezy był zespół Golec uOrkiestra, który dał ponad półtoragodzinny koncert.

 


Organizatorami tegorocznych dożynek byli Powiat Niżański, Gmina i Miasto Ulanów oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „TRATWA”.

 


Zdjęcia: www.powiat-nisko.pl
 

 

 


 

UWAGA! Remont mostu w Dabrowicy, objazd przez Dąbrówkę.

 

 

 


 

 


 

Pamięci powstańców