2017-02-21     Eleonory, Lenki, Kiejstuta     "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir    


 

W muzeum o losach ulanowskich Żydów

 

 

Ulanów włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

 

 

Inicjatorem i głównym organizatorem  podkarpackich obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii  Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

W tym roku to była już dziewiąta edycja tego wydarzenia, a wzięło w nim udział ponad trzydzieści miast. W Ulanowie z inicjatywy burmistrza Stanisława Garbacza martyrologię Żydów wspominano w Muzeum Flisactwa Polskiego.

 

We wtorek 24 stycznia o godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie poświęcone losom ulanowskich Żydów. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę „Sztetl Ulanów” przygotowaną przez Annę Pucko, a w wielokulturowy nastrój dawnych lat miasteczka wprowadziła wszystkich prezentacja multimedialna. O historii ulanowskich Żydów opowiadał Pan Janusz Dąbek, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Ulanów, prezes fundacji „Dziedzictwo” i pracownik Urzędu Gminy i Miasta Ulanów.

 

Relacja wideo ze spotkania dostępna jest na Facebooku, na profilu „Żywot człowieka w gm. Ulanów.”

 

 


 

Piknik na lodowisku

 

 

W niedzielę 22 stycznia mieszkańcy naszej gminy bawili się podczas zimowego pikniku na lodowisku.

 

Zabawa ruszyła o godzi. 13. Nie brakowało atrakcji, głownie dla najmłodszych.

 

Konkursy, wyścigi, lepienie bałwanów czy jazda na saniach w zimowym kuligu to tylko część niedzielnych zabaw.

 

A te przygotował sklep Sewilla i Delikatesy Premium przy wsparciu Urzędu Gminy i Miasta oraz Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Ulanowie.

 

Lodowisko funkcjonuje przy ul. Tanewskiej. Zapraszamy!

 

 

 

 


 


 

 

Ogłoszenie o naborze uczestników

 

Gmina i Miasto Ulanów informuje, że zamierza przystąpić do Projektu
pn.: „ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII NA TERENIE GMINY I MIASTA ULANÓW” realizowanego ze środków z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa III Czysta Energia, Działanie 3.1 Rozwój OZE.

Projekt będzie polegał na budowie instalacji:

  • kolektorów słonecznych
  • instalacji fotowoltaicznych
  • kotłów na biomasę

Od dnia  16 stycznia 2017r. można składać ankiety wraz z deklaracjami uczestnictwa w realizacji projektu pn. „Odnawialne źródła energii na terenie Gminy i Miasta Ulanów”.

 

Ankiety oraz deklaracje uczestnictwa udostępnione zostaną potencjalnym zainteresowanym:

- w Urzędzie Gminy i Miasta Ulanów,

- na spotkaniach informacyjnych w poszczególnych miejscowościach,

- do pobrania ze strony internetowej Gminy i Miasta Ulanów.

 

Wypełnione i podpisane deklaracje uczestnictwa wraz z ankietami należy składać w Urzędzie Gminy i Miasta Ulanów, ul. Rynek 5, pokój nr 7, w terminie do dnia  30 stycznia 2017r. Dokumenty można składać osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną.

 

Szczegółowe warunki prowadzenia naboru uczestników (Partnerów) określone zostały w informacjach zawartych w treści deklaracji i ankiet oraz w regulaminie doboru uczestników projektu.

 

Harmonogram spotkań informacyjnych dla mieszkańców gminy i miasta Ulanów:

 

15 stycznia 2017r. /niedziela/

1.       Huta Deręgowska – Świetlica Wiejska, godz. 11.45

2.       Kurzyna Średnia, Kurzyna Wielka, Kurzyna Mała – Szkoła Podstawowa w Kurzynie Średniej, godz. 12.30

3.       Bieliny, Bukowina, Wólka Bielińska – Szkoła Podstawowa w Bielinach, godz. 14.30

4.       Dąbrówka, Borki – Świetlica Wiejska w Dąbrówce, godz. 16.30

 

22 stycznia 2017r. /niedziela/

1.       Bieliniec – Wiejski Dom kultury, godz. 9.40

2.       Glinianka – Dom Ludowy, godz. 10.50

3.       Wólka Tanewska – Szkoła Podstawowa, godz. 12.10

4.       Ulanów – Gminne Centrum Kultury, godz. 13.45

5.       Dąbrowica – Remiza strażacka, godz. 15.10

 

 


Dokumenty do pobrania:

 

1.     Ankieta doboru instalacji

 

2.     Deklaracja uczestnictwa w projekcie

 

3.     Umowa użyczenia

                 

        Regulamin naboru wniosków

 

         Fotowoltaika w Gminie Ulanów - pytania i odpowiedzi

 

 

Prezentacja "Instalacje OZE w gminie Ulanów"


 

Bożonarodzeniowo w Gminie Ulanów

 

 

Święta Bożego Narodzenia już za nami. Ale świąteczny nastrój jeszcze nie minął. Przed nami jeszcze kolędowanie w Zespole Szkół w Ulanowie i Domu Ludowym w Hucie Deręgowskiej.

 

 

Za nami już świąteczne spotkanie seniorów w Bielinach. Już po raz 10 wigilię w Domu Strażaka zorganizowali Publiczna Szkoła Podstawowa, Sołtys z radą Sołecką i Przewodniczący Rady Miejskiej. Seniorzy nie tylko podzielili się opłatkiem, ale też wysłuchali koncertu Chóru Męskiego i obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów PSP.

 

Jasełka gromko oklaskiwali także mieszkańcy Wólki Tanewskiej. Bożonarodzeniowe przedstawienie wystawili młodzi aktorzy z miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej w święto Trzech Króli.

 

Natomiast w sobotę 7 stycznia spotkali się mieszkańcy Wólki Bielińskiej. Była wigilia, kolędy i życzenia.

 

Świątecznie podsumowało miniony rok Gminne Centrum Kultury w Ulanowie. 8 stycznia w Koncercie Kolęd i Pastorałek zaprezentowały się dzieci i młodzież z kółek zainteresowań, Chór Ulanowski, Kapela Flisacka i Kwartet Wokalny działający przy GCK.

 

Przed nami jeszcze Koncert Kolęd 2017 „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś” w Zespole Szkół w Ulanowie. Koncert rozpocznie się 15 stycznia o godz. 16, a wystąpią uczniowie ZS i zespoły taneczne z Gminnego Centrum Kultury. Tego samego dnia będzie też można obejrzeć bożonarodzeniowe jasełka w Domu Ludowym w Hucie Deręgowskiej. Początek widowiska o godz. 10.30.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Święci na jubileusz TPWB

 

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec ma już 10 lat. Z okazji jubileuszu wydało niezwykły album: „Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach.”

 

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec powstało w 2006 z inicjatywy Wacława Piędla, nauczyciela Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Stowarzyszenie skupia mieszkańców Bielińca chcących aktywnie działać na rzecz wioski. I od 10 lat świetnie się to udaje. TPWB corocznie organizuje Turniej Sołtysów, Konkurs Palm Wielkanocnych,  Misterium Męki Pańskiej czy jasełka. W każdym roku przedstawienia mają inny, zaskakujący scenariusz i niezmiennie gromadzą pełną widownię w Wiejskim Domu Kultury.

 

Stowarzyszenie organizowało także spotkania z nieżyjącą już miejscową poetką Stanisławą Drzymałą. Artystka napisała ponad 400 wierszy, a trzy tomiki jej poezji ukazały się dzięki staraniom TPWB.

 

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich działającego pod auspicjami stowarzyszenia co roku biorą udział w konkursach wieńców dożynkowych. Są też świetnymi kucharkami. Ich pierogi z soczewicą cieszą się w okolicy niezwykłą sławą, w pełni zasłużoną, co potwierdził Minister Rolnictwa przyznając bielinieckim pierogom w 2012 roku nagrodę Perły w konkursie Smaki Regionów. To zresztą nie jedyna Perła zdobyta przez TPWB. Na ministerialną listę trafił też mający niezwykłe właściwości miód faceliowy.

 

Zżycie mieszkańców wioski owocuje nie tylko udanymi inicjatywami kulturalnymi. Kiedy w 2007 roku spłoną dom dziewięcioosobowej, wielopokoleniowej rodziny sąsiedzi natychmiast ruszyli z pomocą. Dzięki solidarności mieszkańców i działaniom TPWB już rok później rodzina mogła wprowadzić się do nowego domu. Stowarzyszenie prowadziło też zbiórki pieniędzy na leczenie i rehabilitację dzieci z terenu ulanowskiej gminy.

 

Z okazji 10-lecia działalności TPWB wydało niezwykłą publikację. „Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach” to album prezentujący ponad 100 relikwii zgromadzonych w bielinieckiej świątyni. A są wśród nich relikwie św. Wojciecha, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, księdza Jerzego Popiełuszki czy św. Barbary. Są tam też informacje dotyczące parafii, sanktuarium, kultu świętych i ich życiorysów. Wydawnictwo kosztowało 20 tys. zł. 15 tys. TPWB otrzymało od Wojewody Podkarpackiego, 5 tys. zł dołożyła Gmina Ulanów.

 


 

Ponownie na Dożynkach Prezydenckich

 

Kolejny sukces naszej gminy. Wieniec przygotowany przez sołectwa Kurzyn reprezentował Podkarpacie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, a Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” przygotowało stoisko naszego województwa w Miasteczku Regionów.

 

 

 

Wieniec dożynkowy przygotowany przez sołectwa Kurzyn zadebiutował podczas Dożynek Powiatu Niżańskiego 28 sierpnia. Komisja konkursowa przyznała mu drugie miejsce, ale otrzymał nagrodę publiczności. Podobnie jak mieszkańcy powiatu niżańskiego wieniec z Kurzyn oceniła komisja konkursowa podczas Dożynek Województwa Podkarpackiego w Polańczyku. Został wytypowany do reprezentowania naszego województwa na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

 

Do Spały reprezentacja Podkarpacia pojechała 10 września. Wieńce z całej Polski oceniała komisja konkursowa z Prezydentową Agatą Dudą na czele. Wygrał wieniec z lubelskiego, ale Podkarpacki zdobył drugą co do ilości liczbę punktów.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko podkarpackie w Miasteczku Regionów przygotowane przez Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” z pomocą innych stowarzyszeń z gminy Ulanów, gdzie promowano nasz region. Hitem okazały się wyroby kulinarne: potrawy, wędliny, przetwory, miody i nalewki. Stoisko odwiedzała nie tylko publiczność dożynek, ale również Para Prezydencka, ministrowie, posłowie i senatorowie obecni na uroczystościach w Spale.

 

Dożynkowy wieniec z Kurzyny już po raz drugi reprezentował Podkarpacie podczas centralnych obchodów święta plonów. W ubiegłym roku również był w Spale, a potem na prośbę Pani Prezydentowej trafił do pałacu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

 

 

 

 


 

Najzdolniejsi uczniowie odebrali stypendia burmistrza

 

Najbardziej wyróżniający się uczniowie odebrali stypendia ufundowane przez Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach.

 

 

Tym razem jednak wręczenie stypendiów nie odbyło się tradycyjnie w sali narad magistratu. A to z powodu ilości stypendystów, których mogła pomieścić jedynie sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

- Serdecznie gratuluję wam wspaniałych sukcesów i życzę jeszcze wspanialszych osiągnięć w przyszłości – mówił do młodych stypendystów burmistrz Stanisław Garbacz.  – A rodzicom winszuję tak niezwykłych pociech.

 

Stypendia uczniowie szkół z gminy Ulanów odbierali po raz trzeci. W tym roku były to nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie i artystyczne, a odebrało je 54 osoby. Serdecznie gratulujemy.

 

 

  

 

Urząd Gminy i Miasta Ulanów

ul. Rynek 5, 37-410 Ulanów

tel. 015 8763041

fax 015 8763053

e-mail : miasto@ulanow.iap.pl, burmistrz@ulanow.iap.pl

NIP: 865-001-17-45

REGON: 000530494

Nr rachunku bankowego: 10943010324000030320000001


 

Godziny pracy urzędu

poniedziałek 730 -1530

wtorek 800 - 1600

środa 730 -1530

czwartek 730 -1530

piątek 730 -15 30