2016-05-30     Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama        

 

Tratwa płynie do Gdańska

Ponad siedemset kilometrów nurtem Sanu i Wisły pokona ulanowska tratwa nim dotrze do Gdańska. W rejs flisacy wyruszyli 22 maja z macierzystego portu w Ulanowie.


W niedzielę 22 maja rozpoczął się Flis 400-lecia Ulanów-Gdańsk 2016. Załogą, która prowadzi ponad 70-metrową tratwę dowodzi retman Mieczysław Łabęcki. Śmiałków nad brzegiem Sanu żegnali przyjaciele, mieszkańcy i władze samorządowe. Zanim jednak flisacy ruszyli w drogę prosili o łaski swoją patronkę św. Barbarę podczas Mszy Św. odprawionej przez ks. biskupa Edwarda Frankowskiego. Potem uczestnicy nabożeństwa w barwnym pochodzie przeszli nad San.


- Trudny i niebezpieczny szlak wodny z Ulanowa do Gdańska nasi przodkowie pokonywali wielokrotnie, przyczyniając się swoją ciężką pracą do rozwoju ekonomicznego, kulturalnego i społecznego Ulanowa – powiedział do zgromadzonych Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. - Dziś pamięć o pokoleniach mieszkańców miasta i ten piękny jubileusz chcemy uczcić Flisem 400-lecia Ulanów – Gdańsk.


W uroczystym pożegnaniu flisaków wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe, Chór Ulanowski, Kapela Flisacka i liczne grono mieszkańców, w tym najmłodsi z kółka teatralnego działającego przy GCK. Wyruszających na spław w tradycyjny sposób żegnała żona retmana Maria Łabęcka. Częstowała załogę flisackimi „chrupaczkami”, a retman zebrał do kapelusza „porękawiczne”, które zostało przeznaczone na odprawienie mszy za pomyślność flisu.

 

Przed wyruszeniem flisaków pobłogosławił i poświęcił tratwę ks. biskup Edward Frankowski.

 


Tratwa pokona 724-kilometrową trasę w 29 dni. Mieszkańców nadbrzeżnych miejscowości, w których tratwa będzie cumowała zachęcamy do spotkania z flisakami. 18 czerwca ulanowiacy wbiją śryki w dno Motławy przy gdańskim żurawiu.


Flis 400-lecia organizuje Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Zakład Usług Komunalnych w Ulanowie. Współorganizatorami są Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „Tratwa.”

 

 

 

 

 

Harmonogram flisu


 

Razem wygrajmy plac zabaw dla Ulanowa!

 

 

Już 5 maja rozpoczyna się pierwszy etap głosowanie w konkursie "Podwórko Nivea 2016". Gmina i Miasto Ulanów zgłosiła do konkursu lokalizację przy ul. Retmańskiej (nowy plac zabaw powstałby w miejscu dotychczasowego). Prosimy Państwa o wzięcie udziału w akcji i oddanie głosu na Ulanów. Po rejestracji w serwisie nivea.pl każdego dnia będzie można oddać jeden głos na wybraną lokalizację.

 

Kliknij na obrazek aby przejśc do serwisu nivea.pl


Król pozdrowił mieszkańców Ulanowa

 

 

Piknikiem historycznym na ulanowskich plantach uczcili mieszkańcy 400-lecie miasta. W XVII-wiecznych strojach pojawili się rycerze, damy dworu i sam król Zygmunt III Waza.

 

Okazją do świętowania były cztery wieki istnienia miasteczka. 7 kwietnia 1616 roku król Zygmunt III Waza przekazał Podczaszemu Ziemi Przemyskiej Stanisławowi Ulinie Ulińskiemu akt lokacyjny Ulanowa.

 

W niedzielę na ulanowskich plantach obozowisko rozbiły wojska z epoki, a przed magistrat wkroczył król wraz z barwnym dworem. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się od Mszy Św. koncelebrowanej przez ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

 

Po nabożeństwie barwny orszak ruszył ulicami miasta. Pod magistratem została odegrana scena sprzed 400 lat, podczas której król Zygmunt III Waza nadał miastu akt lokacyjny. Monarchę przywitał burmistrz  Stanisław Garbacz, który ślubował wypełniać wolę króla dbając o rozwój miasteczka i dobro jego mieszkańców.

 

Atrakcją pikniku był bal dworski oraz pokazy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i wystep Chóru Ulanowskiego. Świętujący mogli też popróbować regionalnych specjałów przygotowanych przez stowarzyszenia działające w gminie.

 

Podczas święta obecni byli także flisacy, którzy zainaugurowali sezon. Na zakończenie w kościele parafialnym miał miejsce koncert Konrada Mastyło z Piwnicy pod Baranami.

 

 

 


 

 

 

 

Sławetny Burmistrz Miasta i Gminy Ulanów -

W. Pan Stanisław Garbacz.

 

Z okazji 400-lecia Ulanowa przesyłam gratulacje dla Gminy i Miasta Ulanów. Życzę wszystkim Mieszkańcom zdrowia i wesołej zabawy w tym radosnym Dniu Ulanowa.

Myślami jestem zawsze z Wami.

 

Serdecznie pozdrawiam,

 

Mistrz Andrzej Pityński - rzeźbiarz. 


 

Otwarty konkurs ofert na realizację zadania pod nazwą Przygotowanie i przeprowadzenie "Flisu 400-lecia Ulanowa" Ulanów - Gdańsk 2016

 

Wyniki konkursu ofert

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert

 


 

Misterium i konkurs palm

 

 

Ponad 200 palm wielkanocnych zgłoszono do tegorocznego konkursu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec.

 

 

W niedzielę palmową pełne ręce roboty mieli jurorzy konkursu na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną 2016. Do konkursu mieszkańcy nie tylko naszej gminy zgłosili ponad 200 pięknych palm, wykonanych tradycyjną techniką i przy użyciu naturalnych materiałów.

 

Jurorzy uznali, że w kategorii wiekowej od 5 do 12 lat zwyciężyła Oliwia Paleń z Przędzela. Drugi był Krystian Ryczko z Bielin, a trzecie miejsce zajął Patryk Janeczko z PSP w Ulanowie. Palmę pierwszeństwa w drugiej kategorii przyznano Jakubowi Otto z Ulanowa. Następne miejsca zajęli Bartek Tabor i Wojciech Drabik z Wólki Tanewskiej. W najstarszej kategorii zwyciężyła Małgorzata Frączek z Kurzyny. Na drugiej pozycji uplasowała się Zofia Oleksak z Szyperek. Trzecie miejsce na podium zajęła Agnieszka Kopel z Krzeszowa.

 

Podczas niedzielnej uroczystości nie zabrakło również atrakcji dla wszystkich mieszkańców gminy, również tych, którzy nie przynieśli na konkurs palm. Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec wystawiło bowiem niezwykłą interpretację Misterium Męki Pańskiej „Golgota.” Widowisko dotyczące wielkanocnych wydarzeń przedstawili aktorzy amatorzy z Bielińca i Ulanowa pod okiem Wacława Piędla, prezesa TPWB.

 
Modlitwa na ulicach miasta

W piątek 18 marca ulicami Ulanowa przeszła Droga Krzyżowa. Nabożeństwo zorganizowali mieszkańcy, a poprowadzili księża z ulanowskiej parafii.

 


 

Droga Krzyżowa rozpoczęła się w kościele parafialnym, a trasa wiodła przez Rynek, ul. Piłsudskiego, św. Trójcy i  1-go Maja pod figurę Chrystusa Zbawiciela.


Rozważania prowadzili księża, ministranci, młodzież, szkoły i przedszkole. Do modlitw włączyły się też: Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie, Kółko Różańcowe, Legion Maryi, grupa Wieczór Uwielbienia, Chór Ulanowski, strażacy z OSP w Ulanowie, Dąbrowicy i Wólce Tanewskiej oraz flisacy z Bractwa św. Barbary.

 


Niezwykły jubileusz

 

 

102 urodziny świętowała Pani Maria Małek z Wólki Bielińskiej. Gośćmi jubilatki byli samorządowcy, sąsiedzi i rodzina.


 

Pani Maria urodziła się 17 marca 1914 roku w Wólce Bielińskiej. Ma dwoje dzieci i czworo wnuków.


Choć ma już kłopoty ze wzrokiem i słuchem, wciąż cieszy się fenomenalną pamięcią i poczuciem humoru. Jak nam sama zdradziła, jej receptą na długowieczność jest odpowiednie odżywianie. Lubi kasze, kapustę i potrawy duszone. Nie używa cukru, słodzi miodem. Lubi spacery w ogrodzie i dlatego z niecierpliwością czeka na nadejście wiosny.


102 urodziny wraz z jubilatką świętowali  Robert Bednarz – Starosta Niżański, Stanisław Garbacz – Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Edward Małek – Przewodniczący rady Miejskiej, Alina Grzybowska – Radna z Wólki Bielińskiej, Barbara Maciocha – sołtys Wólki Bielińskiej oraz pracownicy ulanowskiego magistratu – skarbnik Alicja Kazanecka i kierownik USC Anna Konior.


Były życzenia 200 lat, tort, kwiaty i upominki.

 

 


 


 

Ogłoszenie o otwartym naborze Partnerów do projektu

 


 

Noworoczny turniej rozstrzygnięty!

 

Młodzi sportowcy z całej gminy wzięli udział w Noworocznym Turnieju Tenisa Stołowego. Zawody rozegrano w sobotę 30 stycznia w sali sportowej Zespołu Szkół w Ulanowie.

W sobotnim turnieju wzięło udział ponad 80 uczniów podstawówek i gimnazjów z Ulanowa, Kurzyny, Wólki Tanewskiej, Dąbrówki i Bielin.

 

Rozgrywki były prowadzone w sześciu kategoriach. W każdej kategorii trzech najlepszych zawodników otrzymało pamiątkowe medale. Zwycięscy poszczególnych kategorii otrzymali puchary.

 

Wśród wszystkich uczestników rozlosowane zostały nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów. Nagrody zawodnikom wręczyła Zofia Bronkiewicz, radna Rady Miejskiej w Ulanowie. Turniej przygotowali i przeprowadzili nauczyciele ZS w Ulanowie:  Mariusz Straub, Bogusław Bronkiewicz oraz Marek Łyko.

 

Oto wyniki turnieju:

Dziewczęta kl. IV i młodsze

1.Pałka Andżelika- Wólka Tanewska

2.Sprysak Izabela-Dąbrówka

3.Siembida Marika- Dąbrówka

 

Chłopcy kl. IV i młodsze :

1.Szot Marcin- Wólka Tanewska

2.Zawrotniak Adam-Dąbrówka

3.Maziarz Damian- Wólka Tanewska

 

Dziewczęta kl. V-VI :

1.Puk Wiktoria- Dąbrówka

2.Komsa Andżelika- Wólka Tanewska

3.Piskorowska Patrycja- Wólka Tanewska

 

Chłopcy kl. V-VI :

1.Wołoszyn Maciej- Wólka Tanewska

2.Kuziora Mateusz- Kurzyna

3.Łabęcki Mateusz- Wólka Tanewska

 

Dziewczęta gimnazjum :

1.Cichoń Dagmara – Gimnazjum Ulanów

2.Ciosmak Kinga- Gimnazjum Ulanów

3.Łabęcka Karolina- Gimnazjum Ulanów

 

Chłopcy gimnazjum

1.Cemerys Patryk- Gimnazjum Ulanów

2.Maziarz Mateusz- Gimnazjum Ulanów

3.Tybuś Karol- Gimnazjum Ulanów

 

 

 

 


Ogłoszenie o otwartym naborze Partnerów do projektu


 

 

Urząd Gminy i Miasta Ulanów

ul. Rynek 5, 37-410 Ulanów

tel. 015 8763041

fax 015 8763053

e-mail : miasto@ulanow.iap.pl, burmistrz@ulanow.iap.pl

NIP: 865-001-17-45

REGON: 000530494

Nr rachunku bankowego: 10943010324000030320000001


 

Godziny pracy urzędu

poniedziałek 730 -1530

wtorek 800 - 1600

środa 730 -1530

czwartek 730 -1530

piątek 730 -15 30