2016-10-26     Ewarysta, Lucyny, Lutosławy     "Swoją radość można znaleźć w radości innych; to właśnie jest tajemnicą szczęścia" - Georges Bernanos    

 

Święci na jubileusz TPWB

 

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec ma już 10 lat. Z okazji jubileuszu wydało niezwykły album: „Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach.”

 

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec powstało w 2006 z inicjatywy Wacława Piędla, nauczyciela Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Stowarzyszenie skupia mieszkańców Bielińca chcących aktywnie działać na rzecz wioski. I od 10 lat świetnie się to udaje. TPWB corocznie organizuje Turniej Sołtysów, Konkurs Palm Wielkanocnych,  Misterium Męki Pańskiej czy jasełka. W każdym roku przedstawienia mają inny, zaskakujący scenariusz i niezmiennie gromadzą pełną widownię w Wiejskim Domu Kultury.

 

Stowarzyszenie organizowało także spotkania z nieżyjącą już miejscową poetką Stanisławą Drzymałą. Artystka napisała ponad 400 wierszy, a trzy tomiki jej poezji ukazały się dzięki staraniom TPWB.

 

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich działającego pod auspicjami stowarzyszenia co roku biorą udział w konkursach wieńców dożynkowych. Są też świetnymi kucharkami. Ich pierogi z soczewicą cieszą się w okolicy niezwykłą sławą, w pełni zasłużoną, co potwierdził Minister Rolnictwa przyznając bielinieckim pierogom w 2012 roku nagrodę Perły w konkursie Smaki Regionów. To zresztą nie jedyna Perła zdobyta przez TPWB. Na ministerialną listę trafił też mający niezwykłe właściwości miód faceliowy.

 

Zżycie mieszkańców wioski owocuje nie tylko udanymi inicjatywami kulturalnymi. Kiedy w 2007 roku spłoną dom dziewięcioosobowej, wielopokoleniowej rodziny sąsiedzi natychmiast ruszyli z pomocą. Dzięki solidarności mieszkańców i działaniom TPWB już rok później rodzina mogła wprowadzić się do nowego domu. Stowarzyszenie prowadziło też zbiórki pieniędzy na leczenie i rehabilitację dzieci z terenu ulanowskiej gminy.

 

Z okazji 10-lecia działalności TPWB wydało niezwykłą publikację. „Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach” to album prezentujący ponad 100 relikwii zgromadzonych w bielinieckiej świątyni. A są wśród nich relikwie św. Wojciecha, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, księdza Jerzego Popiełuszki czy św. Barbary. Są tam też informacje dotyczące parafii, sanktuarium, kultu świętych i ich życiorysów. Wydawnictwo kosztowało 20 tys. zł. 15 tys. TPWB otrzymało od Wojewody Podkarpackiego, 5 tys. zł dołożyła Gmina Ulanów.

 


 

Ponownie na Dożynkach Prezydenckich

 

Kolejny sukces naszej gminy. Wieniec przygotowany przez sołectwa Kurzyn reprezentował Podkarpacie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, a Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” przygotowało stoisko naszego województwa w Miasteczku Regionów.

 

 

 

Wieniec dożynkowy przygotowany przez sołectwa Kurzyn zadebiutował podczas Dożynek Powiatu Niżańskiego 28 sierpnia. Komisja konkursowa przyznała mu drugie miejsce, ale otrzymał nagrodę publiczności. Podobnie jak mieszkańcy powiatu niżańskiego wieniec z Kurzyn oceniła komisja konkursowa podczas Dożynek Województwa Podkarpackiego w Polańczyku. Został wytypowany do reprezentowania naszego województwa na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

 

Do Spały reprezentacja Podkarpacia pojechała 10 września. Wieńce z całej Polski oceniała komisja konkursowa z Prezydentową Agatą Dudą na czele. Wygrał wieniec z lubelskiego, ale Podkarpacki zdobył drugą co do ilości liczbę punktów.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko podkarpackie w Miasteczku Regionów przygotowane przez Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” z pomocą innych stowarzyszeń z gminy Ulanów, gdzie promowano nasz region. Hitem okazały się wyroby kulinarne: potrawy, wędliny, przetwory, miody i nalewki. Stoisko odwiedzała nie tylko publiczność dożynek, ale również Para Prezydencka, ministrowie, posłowie i senatorowie obecni na uroczystościach w Spale.

 

Dożynkowy wieniec z Kurzyny już po raz drugi reprezentował Podkarpacie podczas centralnych obchodów święta plonów. W ubiegłym roku również był w Spale, a potem na prośbę Pani Prezydentowej trafił do pałacu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

 

 

 

 


 

Najzdolniejsi uczniowie odebrali stypendia burmistrza

 

Najbardziej wyróżniający się uczniowie odebrali stypendia ufundowane przez Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach.

 

 

Tym razem jednak wręczenie stypendiów nie odbyło się tradycyjnie w sali narad magistratu. A to z powodu ilości stypendystów, których mogła pomieścić jedynie sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury.

 

- Serdecznie gratuluję wam wspaniałych sukcesów i życzę jeszcze wspanialszych osiągnięć w przyszłości – mówił do młodych stypendystów burmistrz Stanisław Garbacz.  – A rodzicom winszuję tak niezwykłych pociech.

 

Stypendia uczniowie szkół z gminy Ulanów odbierali po raz trzeci. W tym roku były to nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie i artystyczne, a odebrało je 54 osoby. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 


 

Wieniec z Kurzyn znowu w Spale

 

 

Wieniec dożynkowy z Kurzyn będzie reprezentował województwo podkarpackie na ogólnopolskich Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wcześniej wieniec zajął drugie miejsce na dożynkach powiatu niżańskiego.

 

 

Wieniec jest dziełem sołectw Kurzyn. Ma klasyczny kształt korony zwieńczonej krzyżem. Po raz pierwszy został zaprezentowany 21 sierpnia podczas Dożynek Powiatu Niżańskiego.  Tam w konkursie wieńców zdobył drugie miejsce. Wyprzedził go wieniec autorstwa grupy Nowosielczanki z gminy Nisko. Trzecie miejsce zdobył wtedy wieniec KGW Sieraków z gminy Harasiuki.

 

Wszystkie trzy wieńce 28 sierpnia reprezentowały powiat niżański podczas Dożynek Województwa Podkarpackiego w Polańczyku.

 

 

Tam rywalizacja była trudniejsza, bo na tegoroczne dożynki zgłoszono aż 110 wieńców z całego Podkarpacia. Wieniec z Kurzyn jednak wpadł w oko komisji konkursowej. Wieniec otrzymał nominację i będzie reprezentował Podkarpacie podczas Dożynek Prezydenckich Spała 2016, które odbędą się w dniach 10-11 września.

 

Wieniec z Kurzyn już po raz drugi reprezentuje nasze województwo na prezydenckich dożynkach. W ubiegłym roku również pojechał do Spały. Niestety nie udało się zdobyć pierwszego miejsca, ale wieniec na tyle spodobał się Pani Prezydentowej, że Agata Duda poprosiła o przywiezienie go do pałacu prezydenckiego.

 

 


 

By nam chleba nie zabrakło...

 

 Rolnicy powiatu niżańskiego zakończyli żniwa, a za tegoroczne zbiory dziękowali w Ulanowie. XVII Dożynki Powiatu Niżańskiego Ulanów 2016 miały miejsce 21 sierpnia na stadionie MGKS „Retman”.

 

Powiatowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w Kościele Św. Jana i Św. Barbary, podczas której rolnicy podziękowali za tegoroczne plony.

 

Po nabożeństwie, w czasie którego poświęcone zostały wieńce dożynkowe barwny korowód wyruszył na nadsański stadion. A tam piękny bochen chleba z tegorocznego zboża staroście Robertowi Bednarzowi przekazali starostowie dożynek Lucyna Żuraw z Dąbrowicy i Stanisław Oleksak z Kurzyny.

 

Następnie chlebem starosta oraz wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu niżańskiego podzielili się z przybyłymi na uroczystości.

 

Święto plonów było też doskonałą okazją by podziękować wyróżniającym się rolnikom, nagrody dostali także najlepsi uczniowie i działacze kultury.

 

Nie zabrakło również konkursów i zabaw. Najważniejszy to oczywiście konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zdobyły „Nowosielczanki” z gminy Nisko. Drugie miejsce przypadło „Sołectwom Kurzyn” z gminy Ulanów, a trzecie KGW Sieraków z gminy Harasiuki.

 

Inaczej oceniła wieńce publiczność. Ta pierwsze miejsce przyznała Kurzynie, drugie stowarzyszeniu „Bieliny wieś nad Sanem”, a trzecie „Nowosielczankom.”

 

Były też konkursy kulinarne i zręcznościowe. Przed publicznością zaprezentowały się zespoły artystyczne z poszczególnych gmin powiatu, a stoiska wokół stadionu uginały się od regionalnych potraw i nalewek.

 

Na koniec wszyscy doskonale się bawili podczas koncertu gwiazdy wieczoru czyli zespołu ENEY.

 

 

 
Ogólnopolskie Dni Flisactwa Ulanów 2016

 

 Przez dwa dni bawili się mieszkańcy gminy i goście z całej Polski podczas Ogólnopolskich Dni Flisactwa. A świętowanie było huczne, bo miasto obchodzi jubileusz 400-lecia istnienia.

 

Świętowanie rozpoczęło się w sobotę po południu, gdy flisacy z Bractwa p.w. Św. Barbary zaśrykowali tratwę przy brzegu Sanu. Przybyli z Jarosławia z Flisu Szlakiem Błękitnego Sanu. Flisaków witał burmistrz Stanisław Garbacz, który podziękował za zorganizowanie spławu nie tylko Bractwu, ale również retmanowi Mieczysławowi Łabęckiemu i prezesowi ZUK Pawłowi Grzywaczowi. A dziękował za zorganizowanie wielkiego Flisu 400-lecia Ulanów – Gdańsk. Potem rozpoczęło się jubileuszowe świętowanie.

 

Były występy młodzieży szkolnej i zespołów działających przy Gminnym Centrum Kultury. Na scenie koncertowały zespoły Baflo i Lesioki. Spektakl „Chochołowskie igraszki” zaprezentował zespół Sumini z Chochołowa. Były też pokazy sztucznych ogni i spływ galarami z pochodniami. Wieczór zakończyła biesiada z zespołem Atlantic.

 

Drugi, niedzielny dzień flisackiej zabawy rozpoczął się wcześnie, bo o 6 rano. Wtedy to rozpoczęły się doroczne zawody wędkarskie o puchar burmistrza. Na dobre zabawa ruszyła po południu. Na scenie wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Centrum Kultury, wystąpili Ramolsi i Chór Ulanowski. Koncertowali też absolwenci ulanowskich szkół, a także Kapela Flisacka. Gwiazdą wieczoru był Pectus.

 

Flisackiemu świętowaniu towarzyszyły jak zawsze spływy galarami, stoiska z regionalną kuchnią, wesołe miasteczko i kiermasz produktów lokalnych.

 

 

 

 


Flisacy płyną Sanem

 

 

We wtorek z Jarosławia wypłynęła ulanowska tratwa. Flisacy z Bractwa św. Barbary wyruszyli Szlakiem Błękitnego Sanu. Do Ulanowa dotrą w sobotę prosto na rozpoczęcie Ogólnopolskich Dni Flisactwa.

 

 Tratwę w Jarosławiu flisacy zbijali od piątku 24 czerwca. Na szlak wyruszyli we wtorek. Okazją do spławu jest 25-lecie istnienia Bractwa oraz 400-lecie miasta Ulanowa.

 

- Ideą flisu jest kultywowanie tradycji flisackich wywodzących się z Ulanowa, poprzez budowę i spław tratwy oraz pokazanie turystycznych walorów rzeki w nadsańskich miejscowościach - podkreślają.

 

Uczestnikami flisu są doświadczeni retmani, flisacy oraz osoby biorące udział w projekcie „Mistrz Tradycji”. W trakcie Flisu są kręcone sceny do filmu dokumentalnego „Flisackie tradycje w Ulanowie”, który będzie częścią tworzonej dokumentacji potrzebnej przy staraniach się o wpis na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Honorowy patronat nad Flisem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Niżańskiego oraz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

 

Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Flisackie tradycje w Ulanowie”.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej  flisacy.ovh.org oraz Fanpage’u facebook.com/BractwoFlisackie

 

 

 


Zaśrykowali tratwę w Gdańsku

 

 

Zakończył się Flis 400-lecia. W sobotę 18 czerwca flisacy dobili tratwą do gdańskiego nadbrzeża. Były wiwaty, gratulacje i łzy wzruszenia.

 

 

Przez 29 dni ulanowscy flisacy pod wodzą retmana Mieczysława Łabęckiego prowadzili tratwę nurtem Sanu i Wisły z Ulanowa do Gdańska.  Wyprawa zakończyła się w sobotę 18 czerwca. Na Motławie pod gdańskim żurawiem flisacy zaśrykowali tratwę, a witali ich Stanisław Garbacz burmistrz Ulanowa oraz Paweł Grzywacz prezes Zakładu Usług Komunalnych w Ulanowie, Robert Bednarz starosta niżański w towarzystwie Adama Macha wicestrosty niżańskiego i Tomasza Podpory radnego Rady Powiatu Niżańskiego.  Na nadbrzeżu flisaków witali też Wiesław Bielawski wiceprezydent Gdańska, Andrzej Królikowski prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Tomasz Szubrycht rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Leszek Paszkowski dyrektor gdańskiego MOSIR, kapitan żeglugi wielkiej honorowy obywatel Ulanowa Włodzimierz Grycner, Chór Flisacki i Kapela Flisacka z Ulanowa, Chór Zawiszy Czarnego, mieszkańcy Gdańska i turyści, którzy odwiedzili tego dnia miasto.

 

Wzruszenia nie krył retman Mieczysław Łabęcki. – Dziękuję wszystkim, którzy ciężko pracowali na sukces naszego flisu – mówił podczas spotkania na statku „Danuta”  - Dziękuję też organizatorom flisu burmistrzowi Stanisławowi Garbaczowi i prezesowi Pawłowi Grzywaczowi.

 

Burmistrz Stanisław Garbacz pogratulował śmiałkom niezwykłego wyczynu, wręczył retmanowi medal wydany z okazji 400-lecia Ulanowa. – Bardzo się cieszę, że wszyscy dotarli bezpiecznie do celu i że tak jak w Ulanowie na rozpoczęcie flisu mogłem krzyknąć „retmanie wybijoj” tak tu w Gdański pod żurawiem mogłe krzyknąć „retmanie zabijoj!” – mówił.

 

Flisacy z Ulanowa wyruszyli 22 maja. Ponad 70-metrową tratwą pokonali szlak liczący 724 kilometry. Odwiedzili m.in. Kazimierz, Warszawę Płock, Włocławek, Toruń, Chełmno, Grudziądz i Tczew.

 

Flis 400-lecia zorganizował Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Zakład Usług Komunalnych w Ulanowie. Współorganizatorami byli Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „Tratwa.”

 

 

 

 

 

 

 


Król pozdrowił mieszkańców Ulanowa

 

 

Piknikiem historycznym na ulanowskich plantach uczcili mieszkańcy 400-lecie miasta. W XVII-wiecznych strojach pojawili się rycerze, damy dworu i sam król Zygmunt III Waza.

 

Okazją do świętowania były cztery wieki istnienia miasteczka. 7 kwietnia 1616 roku król Zygmunt III Waza przekazał Podczaszemu Ziemi Przemyskiej Stanisławowi Ulinie Ulińskiemu akt lokacyjny Ulanowa.

 

W niedzielę na ulanowskich plantach obozowisko rozbiły wojska z epoki, a przed magistrat wkroczył król wraz z barwnym dworem. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się od Mszy Św. koncelebrowanej przez ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

 

Po nabożeństwie barwny orszak ruszył ulicami miasta. Pod magistratem została odegrana scena sprzed 400 lat, podczas której król Zygmunt III Waza nadał miastu akt lokacyjny. Monarchę przywitał burmistrz  Stanisław Garbacz, który ślubował wypełniać wolę króla dbając o rozwój miasteczka i dobro jego mieszkańców.

 

Atrakcją pikniku był bal dworski oraz pokazy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i wystep Chóru Ulanowskiego. Świętujący mogli też popróbować regionalnych specjałów przygotowanych przez stowarzyszenia działające w gminie.

 

Podczas święta obecni byli także flisacy, którzy zainaugurowali sezon. Na zakończenie w kościele parafialnym miał miejsce koncert Konrada Mastyło z Piwnicy pod Baranami.