2018-03-24     Gabrieli, Marka, Seweryna     "Zdrowy człowiek ma mnóstwo życzeń, chory - tylko jedno." - Przysłowie indyjskie    

 

Droga Krzyżowa ulicami miasta

 

Wszystkich mieszkańców zapraszamy do udziału w Drodze Krzyżowej ulicami miasta, która odbędzie się w piątek 23 marca. Nabożeństwo rozpocznie się od Mszy Św. o godz. 17.00. Bezpośrednio po Mszy procesja przejdzie przez Rynek w stronę ulicy Św. Barbary, aż do ul. Sandomierskiej. Stamtąd skieruje się na Cypel.


Również w piątek 23 marca odbędzie się Droga Krzyżowa alejami parku dworskiego w Bielinach. Procesja wyruszy bezpośrednio po Mszy Św. odprawionej w Sanktuarium Św. Wojciecha o godz. 18.00.

 

 

 


 

Bezpłatne szczepienia dzieci z roczników 2013-2016 przeciwko pneumokokom

 

 


 

Nabór kandydatów na urzędników wyborczych przedłużony do 6 kwietnia

 

 

 

 

 


 

OSP w Bielinach włączona do KSR-G

 

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielinach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Stosowną decyzję Komendanta Głównego PSP druhowie odebrali podczas uroczystości w sobotę 10 marca.

 

 

To już trzecia jednostka z naszej gminy po OSP w Kurzynie Średniej i OSP w Wólce Tanewskiej, która dołączyła do elitarnego grona. Włączenie do KSR-G poprzedzały długie przygotowania, bo system stawia bardzo ostre wymagania pod względem wyszkolenia ratowników, wyposażenia jednostki w specjalistyczny sprzęt i efektywny system łączności. Strażacy przeszli wszystkie wymagane szkolenia. Nie dawno jednostka wzbogaciła się w profesjonalny sprzęt hydrauliczny do ratownictwa drogowego.

 

- To ogromne wyróżnienie dla całej jednostki, ale i kolejne zobowiązania – powiedział Prezes OSP Bieliny Piotr Surma odbierając z rąk Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzeja Babca decyzję o włączeniu do ogólnopolskiego systemu.

 

W sobotnich uroczystościach oprócz druhów z Bielin brali też udział wszyscy ci, którzy wspierali jednostkę w staraniach. Obecni byli m.in. Janina Sagatowska Senator RP, Posłowie RP Mieczysław Miazga i Rafał Weber, Robert Bednarz Starosta Niżański, Adam Mach Wicestarosta Niżański, Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Janusz Bronkiewicz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Jan Pac z Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, bryg. Krzysztof Skrzypek Komendant Powiatowy PSP w Nisku, Marek Ożga wicedyrektor WORD w Tarnobrzegu, ks. Stanisław Konik Kapelan Strażaków Powiatu Niżańskiego, Edward Małek Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Zofia Bronkiewicz i Wacław Piędel Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Łukasz Małek Leśniczy Leśnictwa Glinianka oraz Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy.

 

 


W wigilijnym nastroju...

 

 

Święta Bożego Narodzenia za nami, za nami też spotkania wigilijne mieszkańców Ulanowa i Bielin. Sukcesem zakończyła się przedświąteczna charytatywna akcja pomocy rodzinom potrzebującym.

 

 

W tym roku po raz pierwszy na ulanowskim Rynku spotkali się mieszkańcy miasta na wspólnej wigilii. Świąteczne i noworoczne życzenia mieszkańcom złożyli Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów i Robert Bednarz Starosta Niżański. Były też jasełka w wykonaniu Scholii Parafialnej, wspólne ubieranie choinki i wspólne śpiewanie kolęd przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury. Kto zmarzł mógł się ogrzać przy ognisku rozpalonym przez Zakład Usług Komunalnych w Ulanowie, lub popróbować wspaniałych gorących dań wigilijnych przygotowanych przez Marię i Mieczysława Łabęckich. Nie zabrakło także pachnących pierniczków, którymi częstowało Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przystań”. Każdy też mógł zabrać do domu światełko betlejemskie, które dostarczyli jak zawsze niezawodni harcerze z 9 WDH „Eldorado” z Ulanowa.

 

Również harcerze pomogli podczas przedświątecznej akcji charytatywnej – zbiórce żywności i artykułów szkolnych dla rodzin potrzebujących z naszej gminy. Zbiórka była przeprowadzana w Urzędzie Gminy i Miasta i przy kościołach: w Ulanowie, Bielinach i Dąbrówce. Dzięki hojności naszych mieszkańców dary harcerze przekazali 23 rodzinom wytypowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!

 

Nie mogło też zabraknąć wigilijnego spotkania dla seniorów w Bielinach. Społeczność Szkoły Podstawowej, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Sołtys wraz z radą Sołecką oraz Stowarzyszenie „Bieliny – Wieś nad Sanem” – to organizatorzy wigilii. Mieszkańcy nie tylko podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Był też poczęstunek i wspólne kolędowanie. Publiczność mogła także podziwiać występ Chóru Męskiego i uczniów szkoły podstawowej w przedstawieniu jasełkowym. – Dziękuję serdecznie organizatorom, takie spotkania są coraz bardziej potrzebne w naszych czasach – powiedział podczas wigilii Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, który gościł w Bielinach wraz z Adamem Machem Wicestarostą Niżańskim.

 

 

 

 

 


 Pod znakiem Orła Białego

 

Narodowy Dzień Niepodległości miał w tym roku dla Ulanowa szczególny charakter. W czasie gdy mieszkańcy wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni na Plantach, w Pałacu Prezydenckim mistrz Andrzej Pityński odbierał z rąk Prezydenta RP najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

Order Orła Białego, czyli najstarsze i najważniejsze polskie odznaczenie Prezydent Andrzej Duda nadał w tym roku trzem wybitnym osobowościom: aktorowi Franciszkowi Pieczce, ks. Bernardowi Czerneckiemu i mistrzowi Andrzejowi Pityńskiemu, pochodzącemu z Ulanowa rzeźbiarzowi.

 

Mówiąc o dokonaniach naszego rodaka Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest on "symbolem polskiej emigracji, która przechowywała dla nas skarb polskiej kultury". W uroczystościach w Pałacu Prezydenckim uczestniczył Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów i dlatego wyjątkowo nie obchodził Narodowego Dnia Niepodległości wspólnie z mieszkańcami. Zastąpiła go Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy Ulanów.

 

A świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Św. odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym.

 

Z kościoła w uroczystym pochodzie mieszkańcy w towarzystwie pocztów sztandarowych Bractwa Flisackiego, OSP z Wólki Tanewskiej i Ulanowa oraz Publicznej Szkoły Podstawowej udali się do budynku magistratu. Tam pod Tarczą Honoru autorstwa Andrzej Pityńskiego złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Z prelekcją na temat odzyskania niepodległości w 1918 roku i związku tej daty z Ulanowem wystąpił Mieczysław Wójcik kustosz Muzeum Flisactwa Polskiego. Był też koncert Chóru Ulanowskiego i recytacja w wykonaniu Marii Sałęgi.

 

Dalsze świętowanie przeniosło się na Planty obok fontanny miejskiej. Tam przy ognisku mieszkańcy śpiewali pieśni patriotyczne. A pomagał im w tym Chór Ulanowski, harcerze z 9 WDH „Eldorado” z Ulanowa, scholka parafialna i młodzież z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku oraz pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie. Ci, których za mało rozgrzała patriotyczna atmosfera mogli liczyć na gorący bigos wprost z wojskowej kuchni polowej oraz kubek gorącej kawy zbożowej.

 

 


Nowy sprzęt dla straży

 

 

O wysokiej klasy sprzęt hydrauliczny wzbogaciła się jednostka OSP z Bielin. Strażacy z Ulanowa dostali nową pilarkę spalinową.

 

 

Agregat, nożyce, rozpieracz ramieniowy i dwa rozpieracze kolumnowe firmy LUKAS otrzymali strażacy z Bielin. To profesjonalny zestaw narzędzi hydraulicznych przeznaczony do ratownictwa drogowego dlatego jego cena nie jest mała. Ten, który trafił do Bielin kosztował ponad 44 tys. zł. Cześć pieniędzy strażacy wygospodarowali z własnego budżetu. 22 tys. zł strażakom dołożyła Gmina Ulanów. Resztę pieniędzy pozyskano z dotacji od Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu i Nadleśnictwa Rudnik.

 

Strażacy zdecydowali się na zakup sprzętu bo jednostka przygotowuje się do wstąpienia do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. A system stawia wysokie wymagania pod względem poziomu wyszkolenia ratowników, łączności i wyposażenia w profesjonalny sprzęt.

 

Zestaw narzędzi strażakom przekazał burmistrz Stanisław Garbacz we wtorek 7 listopada. W przekazaniu wzięli udział także: bryg. mgr inż. Krzysztof Skrzypek Komendant Powiatowy PSP w Nisku, Kamil Kalinka Dyrektor WORD w Tarnobrzegu, Ireneusz Hołodniak Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik, Robert Bednarz Starosta Niżański, Edward Małek Przewodniczący Rady Miejskiej, Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy, Zbigniewa Brzozowski Gminny Komendant OSP.

 

Nowy sprzęt dostali też strażacy z Ulanowa. Kamil Kalinka Dyrektor WORD przekazał im pilarkę spalinową.

 

 

 


 

Projekt Programu współpracy gminy Ulanów z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok

  

Zyskali patrona, halę sportową i boisko

 

 

Patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tanewskiej został Kazimierz Rup. Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej miało miejsce 16 października. Także tego dnia oddano do użytku halę sportową i boisko wielofunkcyjne.

 

 

To było prawdziwe święto dla społeczności szkolnej w Wólce Tanewskiej. Ale i powody do świętowania nie były błahe. Szkoła zyskała wspaniałego patrona: nauczyciela, organizatora tajnych kompletów, wieloletniego dyrektora i budowniczego szkoły – Kazimierza Rupa. Pamiątkową tablicę odsłoniły na frontonie budynku córki patrona: Zofia Janiak i Barbara Rup-Wróblewska.

Ale nie tylko patrona zyskała podstawówka w Wólce Tanewskiej. Podczas uroczystości została oddana do użytku nowa hala sportowa o powierzchni 12 na 24 metry. Koszt jej budowy to blisko 900 tys. zł. Gmina uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w wysokości 679 tys. zł.

Na placu szkolnym zostało oddane do użytku nowe boisko wielofunkcyjne. Bliźniacze powstało przy szkole w Dąbrówce. Te inwestycje kosztowały ponad 500 tys. zł ale i tu gmina postarała się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu w wysokości 260 tys. zł.

Dodatkowo budynek szkoły przeszedł proces termomodernizacji: docieplono ściany, wymieniono stolarkę okienną i zmieniono źródła oświetlenia oraz oprawy. Koszt tej inwestycji to ponad 300 tys. zł, ale gmina uzyskała dotację z RPO WP w wysokości 256 tys. zł.

W poniedziałkowym święcie szkoły wziął udział wiceminister sportu Jarosław Stawiarski, posłowie Mieczysław Miazga i Rafał Weber, Starosta Niżański Robert Bednarz, burmistrz Stanisław Garbacz oraz samorządowcy i mieszkańcy naszej gminy.

 

 

 


 

Ćwiczenia w zakładzie drzewnym