2016-02-07     Ryszarda, Teodora, Wilhelminy     "To, jakim jestem człowiekiem, jest nieskończenie ważniejszeod tego, co posiadam". Phil Bosmans    

Noworoczny turniej rozstrzygnięty!

 

Młodzi sportowcy z całej gminy wzięli udział w Noworocznym Turnieju Tenisa Stołowego. Zawody rozegrano w sobotę 30 stycznia w sali sportowej Zespołu Szkół w Ulanowie.

W sobotnim turnieju wzięło udział ponad 80 uczniów podstawówek i gimnazjów z Ulanowa, Kurzyny, Wólki Tanewskiej, Dąbrówki i Bielin.

 

Rozgrywki były prowadzone w sześciu kategoriach. W każdej kategorii trzech najlepszych zawodników otrzymało pamiątkowe medale. Zwycięscy poszczególnych kategorii otrzymali puchary.

 

Wśród wszystkich uczestników rozlosowane zostały nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów. Nagrody zawodnikom wręczyła Zofia Bronkiewicz, radna Rady Miejskiej w Ulanowie. Turniej przygotowali i przeprowadzili nauczyciele ZS w Ulanowie:  Mariusz Straub, Bogusław Bronkiewicz oraz Marek Łyko.

 

Oto wyniki turnieju:

Dziewczęta kl. IV i młodsze

1.Pałka Andżelika- Wólka Tanewska

2.Sprysak Izabela-Dąbrówka

3.Siembida Marika- Dąbrówka

 

Chłopcy kl. IV i młodsze :

1.Szot Marcin- Wólka Tanewska

2.Zawrotniak Adam-Dąbrówka

3.Maziarz Damian- Wólka Tanewska

 

Dziewczęta kl. V-VI :

1.Puk Wiktoria- Dąbrówka

2.Komsa Andżelika- Wólka Tanewska

3.Piskorowska Patrycja- Wólka Tanewska

 

Chłopcy kl. V-VI :

1.Wołoszyn Maciej- Wólka Tanewska

2.Kuziora Mateusz- Kurzyna

3.Łabęcki Mateusz- Wólka Tanewska

 

Dziewczęta gimnazjum :

1.Cichoń Dagmara – Gimnazjum Ulanów

2.Ciosmak Kinga- Gimnazjum Ulanów

3.Łabęcka Karolina- Gimnazjum Ulanów

 

Chłopcy gimnazjum

1.Cemerys Patryk- Gimnazjum Ulanów

2.Maziarz Mateusz- Gimnazjum Ulanów

3.Tybuś Karol- Gimnazjum Ulanów

 

 

 

 


 

Świetna zabawa na lodowisku

 

 

 

 

W niedzielę 24 stycznia mieszkańcy gminy bawili się podczas Zimowego Pikniku na Lodowisku. Imprezę zorganizowały Delikatesy Centrum, sklep Sevilla i Gminne Centrum Kultury.

 

 

Niedzielny piknik na lodowisku przy ul. Tanewskiej cieszył się dużą popularnością szczególnie wśród młodszych mieszkańców gminy.

 

Przez kilka godzin trwały konkursy i zabawy na śniegu. Wyścigi na łyżwach, rzucanie kulami śniegowymi do celu, lepienie bałwanów czy jazda na kucykach to tylko cześć z licznych atrakcji.

 

Zziębnięci mogli rozgrzać się nie tylko gorąca muzyką DJ Łukasza. Była też gorąca herbata i pieczone na ognisku kiełbaski ufundowane przez Delikatesy Centrum. Dla smakoszy Panie ze Stowarzyszenia „Przyszłość Dąbrówki” przyrządziły wspaniały bigos.  

 

Burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz podczas imprezy zapowiedział, że gmina planuje zagospodarować tereny nad Tanwią pod kątem nie tylko zimowej rekreacji.

 

 


 

Podziękowały za boisko

 

 

 

Dzieci z Zespołu Szkół w Kurzynie Średniej podziękowały za boisko sportowe, które w środę 16 grudnia zostało uroczyście oddane do użytku.

 

- Do tej pory przy Zespole Szkół funkcjonowała jedynie sala gimnastyczna – mówi Stanisław Garbacz, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. – O budowie boiska myśleliśmy od dawna. Od dawna też szukaliśmy miejsca, gdzie mogłoby zostać wybudowane. Udało nam się dogadać z właścicielami działek obok szkoły. A ministerialna dotacja pozwoliła na budowę nowoczesnego, wielofunkcyjnego boiska.

 

W ramach kompleksu powstało boisko o powierzchni 26 na 48 metrów kwadratowych, boisko do piłki ręcznej (20x40 m, dwa boiska do koszykówki (15x24 m każde), dwa boiska do siatkówki (8x16 m każde) i boisko do tenisa ziemnego (10,97x23,77 m). Całość ma drogę dojazdową z kostki, została oświetlona sześcioma specjalistycznymi lampami i otoczona ponad czterometrowym ogrodzeniem.

 

Całość kosztowała 535 tys. złotych. Z Ministerstwa Sportu i Turystyki gminie udało się pozyskać 150 tys. zł. Reszta środków pochodziła z budżetu gminy.

 

W środę 16 grudnia miała miejsce uroczystość otwarcia nowego boiska. Po przecięciu wstęgi i poświęceniu płyty boiska uroczystości przeniosły się do Zespołu Szkół. Tam, podczas uroczystej akademii dzieci i młodzież zaprezentowały widowisko taneczno-sportowe, w czasie którego podziękowały władzom gminy za przyszkolną inwestycję.

 

 


 

Dołączyliśmy do "Szlachetnej Paczki"

 

 

Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie włączył się do akcji „Szlachetna Paczka.” Akcję oprócz urzędników magistratu wsparli pracownicy Zakładu Usług Komunalnych, Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół oraz Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Dzięki temu paczka o wartości ponad 2 tys. zł trafiła do rodziny w powiecie niżańskim.

 

W paczce znalazły się środki czystości, odzież, obuwie, koce, kołdry, pościel, artykuły spożywcze, przybory szkolne a także pralka.

 

 – Paczka trafiła do matki samotnie wychowującej trzy córki – powiedział nam opiekujący się rodzina wolontariusz. – Prezenty wywołały wiele radości i wzruszeń, zwłaszcza u najmłodszej dziewczynki. Serdecznie dziękujemy za okazane serce.

 

 

 


 

Ogłoszenie o otwartym naborze Partnerów do projektu

 


 

Powstało Muzeum Andrzeja Pityńskiego

 

 

Ulanowskie obchody Święta Niepodległości mały w tym roku niezwykły charakter. 11 listopada uczczono pamięć poległych za Ojczyznę, zostało odsłonięte popiersie śp. Burmistrza Andrzeja Bąka i otwarte Muzeum Andrzeja Pityńskiego.

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny. Następnie w uroczystym orszaku mieszkańcy Ulanowa i zaproszeni goście przeszli do budynku Urzędu Gminy i Miasta. Tam pod Tarczą Honoru złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

W holu urzędu odsłonięto popiersie św. burmistrza Andrzeja Bąka. Rzeźbę swojego autorstwa podarował miastu obecny podczas uroczystości mistrz Andrzej Pityński.

 

Obchody Święta Niepodległości zakończyło otwarcie Muzeum Andrzeja Pityńskiego. Ekspozycja została umieszczona w replice domu rodzinnego artysty w Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym „Błękitny San”. Można tam podziwiać 14 miniatur jego monumentalnych rzeźb, prace węglem, ponad 40 medali oraz canvasy wszystkich jego prac.

 
 
 

 


 

Wieniec już w Pałacu Prezydenckim

 

 

Wieniec dożynkowy z Kurzyny robi zawrotną karierę. We wtorek 6 października trafił do stolicy. Ozdobił Sień Wielką Pałacu Prezydenckiego.

 

A wszystko za sprawą Pani Prezydentowej, która wieniec przygotowany przez stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” wypatrzyła na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Zanim jednak wieniec trafił do Warszawy przeszedł długą drogę.

 

Najpierw prezentowany był podczas konkursu wieńców dożynkowych w Bielińcu. Potem zajął pierwsze miejsce podczas Dożynek Powiatu Niżańskiego w Jeżowem. Stamtąd pojechał na Dożynki Województwa Podkarpackiego, gdzie również zachwycił komisję konkursową i został wybrany jako reprezentant Podkarpacia na Dożynki Prezydenckie w Spale. Tam pierwsze miejsce zdobył wieniec ze wsi Budzewo, ale wieniec z Kurzyny bardzo spodobał się żonie prezydenta i Agata Duda poprosiła o przywiezienie wieńca do Warszawy.


We wtorek 6 października wieniec wraz z podkarpacką delegacją pojechał do stolicy. – To był od początku mój faworyt – powiedziała na powitanie Agata Duda. Usprawiedliwiła też nieobecność Prezydenta Andrzeja Dudy, który w tym czasie przebywał na Pomorzu.


Pani Prezydentowa otrzymała od delegacji dary z Podkarpacia, w zamian odwdzięczyła się poczęstunkiem w  Ogrodzie Zimowym oraz możliwością zwiedzania pałacu. – Dziękuję wam, że wnieśliście w te poważne mury tyle radości – dodała na koniec spotkania.

 

 

 


 

Sołtysi konkurowali w Bielińcu

 

 

Wzorem lat ubiegłych także w tym roku odbył się Turniej Sołtysów do którego zgłosiły się następujące miejscowości: Bieliniec, Cholewiana Góra, Wólka Tanewska, Dąbrówka, Borki i  Podwalina.

 

 

Sołtysi musieli pokonać aż czternaście konkurencji, jak  pływanie tratwą, dyktando, rznięcie drewna piłą ręczną, przeciąganie liny, rzeźbienie laski sołtysa, mielenie w żarnach, Kubica Cup, bieliniecka piekarnia,  ,,Łebska ‘’ wieś, rozbijanie balonów, wożenie partnera w taczkach.

 

Najwięcej radości widzowie mieli z rozbijania balonów. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Bielińca, którą prowadził sołtys Aleksander Drzymała, drugie miejsce przypadło Dąbrówce, trzecie Cholewiana Góra,  czwarte Borki, piąte Podwalina i szóste Wólka Tanewska. 

 

W przerwach widzowie mogli degustować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bielińca, Krzeszowa, Dąbrówki, Majdanu Golczańskiego i Przędzela.  Odbył się także konkurs kulinarny. Jury pod kierownictwem Katarzyny Woźniak  oceniało m.in. pasztet  fasolowo – jaglany ze śliwką przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bielinca, wiejski garnek z Przędzela i cukinię faszerowaną kaszą kus Kus. 

 

Jednak największe uznanie zdobył udziec przelatka przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrówki, drugie miejsce zdobyły panie Krzeszowa, trzecie z Bielińca, czwarte z Przędzela i piąte z majdanu Golczańskiego  Sołtysi otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast  panie z KGW sprzęt AGD.  Nagrody wręczali Starosta Niżanski Robert Bednarz, Burmistrz  Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz członkowie jury Katarzyna Wożniak i Grzegorz Węglarz. Na zakończenie turnieju zagrała Kapela Ludowa z Łąki  koło Rzeszowa.

 

Turniej odbył się dzięki: środkom pozyskanym z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Towarzystwu Przyjaciół Wsi Bieliniec i starostwu powiatowemu w Nisku.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Sudoł


 

Jadą z wieńcem do Warszawy

 

 

Wieniec dożynkowy z Kurzyny trafi do Pałacu Prezydenckiego. A to za sprawą Agaty Dudy, która poprosiła stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” o przywiezienie wieńca do Warszawy.

 

 

Wieniec dożynkowy przygotowany przez stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” reprezentował województwo podkarpackie na Dożynkach Prezydenckich w Spale 12 i 13 września. Wcześniej okazał się bezkonkurencyjny na dożynkach powiatowych w Jeżowem i  wojewódzkich w Rzeszowie. Wprawdzie w Spale nagrodę otrzymał wieniec ze wsi Budzewo, to jednak ten z Kurzyny bardzo spodobał się żonie prezydenta.

 

- Pani Prezydentowa oglądała nasz wieniec kilka razy – mówi Agnieszka Budzyńska, przewodnicząca stowarzyszenia „Trzy Kurzyny.” – Gdy pokazywała go Panu Prezydentowi powiedziała, że to był jej faworyt, a nas zaprosiła do stolicy prosząc o przywiezienie wieńca do Pałacu Prezydenckiego.

 

Kiedy wieniec trafi do Warszawy, tego jeszcze nie wiadomo. Stowarzyszenie termin wizyty u pary prezydenckiej ma ustalić z kancelarią prezydenta. – Bardzo się cieszymy, że nasz  wieniec tak się spodobał – mówi Budzyńska. – W przyszłym roku postaramy się by był jeszcze piękniejszy.

 

 

 


 

W Kurzynie powstał najpiękniejszy wieniec Podkarpacia

 

 

Wieniec dożynkowy z Kurzyny będzie reprezentował województwo podkarpackie na ogólnopolskich Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wcześniej wieniec zajął pierwsze miejsce na dożynkach powiatowych i nominację podczas dożynek wojewódzkich.

 

Dożynkowy wieniec to dzieło stowarzyszenia „Trzy Kurzyny.” – Jest w kształcie dwóch koron. Jedna nawiązuje do kopuły bazyliki św. Piotra, a druga do ukoronowania Najświętszej Marii Panny – mówi Agnieszka Budzyńska szefowa stowarzyszenia.

 

Poniżej kopuły dostrzec można promienie wskazujące wszystkie kontynenty. Najbardziej widoczne pałąki giętkie oznaczają trud pracy na roli. Ażurowe elementy ozdobne wykonane ze słomy, zboża i ziół symbolizują radość z zebranych plonów. Wewnątrz wieńca dostrzegamy serce jako symbol Serca Jezusowego, chleb wypieczony z mąki z tegorocznych plonów oraz owoce i warzywa jako podziękowanie Bogu za dary ziemi.

 

Wieniec z Kurzyny pierwszy sukces odniósł 30 sierpnia podczas Dożynek Powiatu Niżańskiego Jeżowe – 2015. Komisja konkursowa przyznała mu pierwsze miejsce, dzięki czemu pojechał do Rzeszowa na XV Dożynki Województwa Podkarpackiego.

 

Tam rywalizacja była trudniejsza, bo na tegoroczne dożynki zgłoszono aż 155 wieńców z całego Podkarpacia. Wieniec z Kurzyny jednak wpadł w oko komisji konkursowej i zdobył nominację wraz z wieńcami z Parafii Baryczka i Kosynierów z Bieździedzy.

 

Ostatecznie jednak Kapituła zdecydowała, że Podkarpacie na Dożynkach Prezydenckich w Spale będzie reprezentował właśnie wieniec z Kurzyny. Na konkurs w Spale reprezentanci stowarzyszenia  „Trzy Kurzyny” zawiozą wieniec 12 września. Trzymamy kciuki!

 

 

 


 

 

Najzdolniejsi uczniowie odebrali stypendia burmistrza

 

Już po raz drugi najbardziej wyróżniający się uczniowie odebrali stypendia ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów. Nagrody zostały przygnane w trzech kategoriach.

 

Uroczyste wręczenie stypendiów Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów było podzielone na dwie tury.

Większość uczniów odebrała wyróżnienia w środę 26 sierpnia, jednak w tym dniu młodzi sportowcy z drużyny „Orlika” rozgrywali mecz i na spotkanie z burmistrzem stawili się na drugi dzień.

 

- Serdecznie gratuluję Wam wspaniałych sukcesów i życzę jeszcze wspanialszych osiągnięć w przyszłości – mówił do młodych stypendystów burmistrz Stanisław Garbacz.  – A rodzicom winszuję tak niezwykłych pociech.

 

Stypendia uczniowie szkół z gminy Ulanów odbierali po raz drugi. W tym roku były to nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie i artystyczne, a odebrało je 36 osób.

 

We wręczaniu stypendiów pomagali burmistrzowi: Edward Małek Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy i Aneta Brzozowska Dyrektor Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół.

 

Stypendystom serdecznie gratulujemy!

 

 

  

Zdobądź dotację ZUS

 


 

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

 

 

 Komunikat o szkodliwości barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel)


Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie Oddział w Nisku informuje, że na terenie powiatu niżańskiego stwierdzono występowanie roślin barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych, na nieużytkach czy odłogach.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, ponadto włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.

W świetle obowiązującego prawa nie ma obecnie możliwości wprowadzenia w kraju obowiązku zwalczania organizmu niekwarantannowego, a tym samym wydawania decyzji administracyjnej nakazującej zwalczanie tej rośliny. Właściciele i użytkownicy gruntów w przypadku stwierdzenia wystąpienia roślin barszczu Sosnowskiego we własnym zakresie winni zadbać o właściwą kulturę rolną nie dopuszczając do zachwaszczenia, wykorzystując przy tym metody agrotechniczne i chemiczne.

 


Szczegółowe informacje na temat biologii, szkodliwości i sposobów zwalczania barszczu Sosnowskiego.


 

Zaproszenie na spotkanie Zespołu Gminnego ds. opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju.

 

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" zaprasza wszystkich chętnych do udziału w drugim spotkaniu Zespołu Gminnego ds. opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju. Spotkanie odbędzie się dnia 15 lipca 2015 roku o godz. 15.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Ulanowie. Wszystkich chcących się zaangażować w dyskusję na temat rozwoju miasta i gminy Ulanów serdecznie zapraszamy.

 


 

 


 

 

Urząd Gminy i Miasta Ulanów

ul. Rynek 5, 37-410 Ulanów

tel. 015 8763041

fax 015 8763053

e-mail : miasto@ulanow.iap.pl, burmistrz@ulanow.iap.pl

NIP: 865-001-17-45

REGON: 000530494

Nr rachunku bankowego: 10943010324000030320000001


 

Godziny pracy urzędu

poniedziałek 730 -1530

wtorek 800 - 1600

środa 730 -1530

czwartek 730 -1530

piątek 730 -15 30