2014-08-28     Adeliny, Erazma, Sobiesława     "Świadomość, że Bóg nas miłuje, winna przynaglać do miłości ludzi, wszystkich ludzi bez wyjątku i bez żadnego podziału na przyjaciół czy wrogów." Jan Paweł II    

Zapraszamy na Święto Plonów do Bielińca

 

 


 

Flisactwo na liście niematerialnych dóbr kultury

 

 

Flisactwo jako jedno z pierwszych trafiło na ministerialną listę chronionych dóbr kultury niematerialnej. Decyzję z rąk minister Małgorzaty Omilanowskiej odebrał cechmistrz Andrzej Szoja.

 

Jako pierwsze na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego trafiły krakowskie szopki, lajkonik, tradycyjne rusznikarstwo, łowicka procesja Bożego Ciała i właśnie flisactwo. Lista niematerialnych dóbr kultury to konsekwencja podpisania przez Polskę w 2013 r. konwencji UNESCO. Konwencja nakłada na nasz kraj obowiązek odszukania, zdefiniowania i ochrony niematerialnych elementów dziedzictwa kulturowego.

 

- Lista ma przede wszystkim charakter promocyjny, jest informacją, że w Polsce zachowały się ważne tradycje, ceremonie i umiejętności, które chcielibyśmy - jako dobro szczególne - ochronić, zachować dla następnych pokoleń – mówiła podczas poniedziałkowej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Decyzję o wpisaniu na listę z rąk minister odebrał Andrzej Szoja, cechmistrz Bractwa Flisackiego pod wezwaniem Św. Barbary. Flisacy w zamian podarowali minister Omilanowskiej ludowe rzeźby flisaków dłuta Macieja Łyko. W sali Zamku Królewskiego wystąpił też Chór Ulanowski i Kapela Flisacka. W uroczystości brali udział również inni - jak to określa konwencja - „depozytariusze” flisackich tradycji: członkowie Towarzystwa Żeglugi Rzecznej „Cypel” przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Przystań” oraz wspomniane: Chór Flisacki i Kapela Flisacka a także przedstwieciele Gminy i Miasta Ulanów.

 

 


 

Strażacy pomagają pielgrzymom

 

 

 

Strażacy z Dąbrowicy jak co roku wyruszyli na pielgrzymkę do Częstochowy. Tradycyjnie zabrali ze sobą własnoręcznie skonstruowaną myjnię. Wynalazek druhów może bardzo się przydać podczas tegorocznych upałów.

 

Strażacy z OSP w Dąbrowicy na Jasną Górę pielgrzymują co roku. Co roku zabierają też ze sobą polową myjnie własnego pomysłu i wóz strażacki z pełnymi zbiornikami wody. Na pomysł skonstruowania urządzenia wpadł Tadeusz Brzozowski – prezes dąbrowickiej OSP.

 

- W tym roku usprawniliśmy naszą myjnię, do tego mamy specjalny duży namiot pod którym można wziąć prysznic – mówi Brzozowski. – Do tego zabraliśmy także butle i kuchenkę gazową, więc pielgrzymi będą mogli sonie zagotować wodę na herbatę czy kawę a nawet przyrządzić ciepły posiłek.

 

Do Częstochowy wraz ze Stalowowolską XXXI Pielgrzymką na Jasną Górę idzie ośmiu strażaków. Wyruszyli 4 sierpnia. 270-kilometrową trasę pokonają w 9 dni. Pielgrzymów wspomagają dzięki hojności sponsorów, którzy kupili namiot, wodę pitną i paliwo do strażackiego wozu.

 


 


Ku czci bohatera

 

 

W dniu 11.06.2014r. odbyły się uroczystości związane z 70 rocznicą śmierci kpt. Juliana Kaczmarczyka ps. „Lipa”, dowódcy 3 Kompanii „Straży Chłopskiej” BCh.

 

 

Rozpoczęła je uroczysta akademia w Publicznej Szkole Podstawowej w Bielinach, której Julian Kaczmarczyk jest patronem. Na akademie przybyli licznie zaproszeni goście oraz młodzież szkolna, która w swoich wystąpieniach przypomniała drogę życiową Juliana Kaczmarczyka, oraz deklamowała wiersze i śpiewała partyzanckie pieśni.

 

Na sali, w której odbywała się akademia wystawiono portret bohaterskiego partyzanta, syna tej ziemi. Następnie uczestnicy tej patriotycznej uroczystości przenieśli się na miejscowy cmentarz, gdzie władze gminy na czele z burmistrzem Stanisławem Garbaczem złożyły kwiaty na grobie Juliana Kaczmarczyka.

 

Z cmentarza młodzież szkolona wraz z władzami gminy udała się do miejscowości Graba koło Jarocina, gdzie 11.06.1944 roku bohaterską śmiercią zginął kpt. Julian Kaczmarczyk. Odmówiono modlitwę za poległych w tym miejscu partyzantów, a następnie krótkie przemówienia wygłosili wójt Jarocina Zbigniew Walczak i burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.  Przebieg stoczonej tu bitwy przybliżył uczestnikom uroczystości pan Józef Mroczek.

Na koniec, na zaproszenie wójta Jarocina młodzież odwiedziła Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

 

Opracował. M. Wójcik

 


Kulinarna Majówka 2014 w Bielińcu

 

Niezwykłych, regionalnych specjałów można było popróbować podczas Kulinarnej Majówki w Bielińcu. Smakowitą imprezę zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec.

 

Majówka miała miejsce w niedzielę 18 maja w Wiejskim Domu Kultury w Bielińcu. Na placu przed budynkiem do spróbowania regionalnych potraw i trunków zachęcało aż  dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich nie tylko z gminy Ulanów.

 

Były też trzy konkursy kulinarne. Za najlepszą potrawę regionalną uznało klopsiki z soczewicy przygotowane przez panie z KGW Koziarnia. Jurorzy za najsmaczniejszy bigos uznali ten gotowany przez gospodynie z Jeżowego. Nalewka z Sierakowa zdobyła pierwsze wśród prezentowanych trunków.

 

Dla tych, którzy pokrzepili się regionalnymi smakołykami było też coś dla ducha. Podczas majówki można było bowiem zobaczyć wystawy naszych twórców: malarstwa Ewy Gutek z Ulanowa i Michała Potaczały z Niska, rękodzieła ludowego Bożeny Piędel z Bieńca, rzeźby Jana Maciej Łyko z Rudnika nad Sanem i drewnianych makiet Zygmunta Maziarza z Bielińca.

 

Była też wystawa ptactwa domowego Mateusza Dąbka z Niska, Grzegorza Bandygi z Glinianki i Tomasza Brońskiego, a także pokazy – kowalstwa artystycznego Roberta Osipa z Nowej Sarzyny i garncarstwa Mieczysława Żelazko z Łążka Garncarskiego.

 

 

 


 

 

Apel Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów

 

Szanowni Państwo,

Gmina i Miasto Ulanów może poszczycić się unikalnym dziedzictwem kulturowym. W celu ochrony i promocji naszego dziedzictwa zdecydowaliśmy się na utworzenie Gminnego Muzeum Flisactwa. Obecnie funkcjonujące na terenie naszej gminy ekspozycje o charakterze historycznym stanowią kolekcje prywatne i mają prywatnych właścicieli. 

Gminne Muzeum Flisactwa będzie instytucją publiczną, a zgromadzone tam dobra naszej kultury będą stanowić chronioną własność publiczną. W związku z tym zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy i Miasta Ulanów o udostępnianie pamiątek lub informacji związanych z flisactwem i historią Ziemi Ulanowskiej.

Ci z Państwa, którzy mają wolę przekazania eksponatów do muzeum mogą to zrobić w Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie w godzinach pracy, pokój nr 15 lub poprzez kontakt pod nr tel. 500 373 431.

 

Stanisław Garbacz

Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów

 


 

 

Dwieście lat dla Pani Marii

 

 

 

 

Maria Małek z Wólki Bielińskiej jest najstarszą mieszkanką gminy Ulanów. 17 marca skończyła sto lat. Z okazji niezwykłego jubileuszu życzenia Pani Marii złożył burmistrz Stanisław Garbacz.

 

 

 

Niech żyje nam dwieście lat. Takie życzenia składali Marii Małek jej bliscy i władze samorządowe. Mieszkanka Wólki Bielińskiej obchodziła w poniedziałek setne urodziny.

Pani Maria całe życie przepracowała w rolnictwie. Wychowała dwoje dzieci. Jej recepta na długowieczność jest prosta. By dożyć sędziwego wieku trzeba porządnie pracować, dużo się modlić, odżywiać się swojskim jedzeniem i zawsze zachowywać pogodę ducha. A tę Pani Maria zachowała do dziś – wciąż lubi żartować, także z siebie.

Z okazji tak niezwykłego jubileuszu najstarszej mieszkance gminy Ulanów życzenia złożyli burmistrz Stanisław Garbacz, Alicja Kazanecka – Skarbnik Gminy, Anna Konior – kierownik USC, Edward Małek – Przewodniczący Rady Miejskiej, Józef Wójtowicz – sołtys Bielin i Maria Żak – kierownik KRUS w Nisku.


 

Święto Kobiet w Bielinach

 

 

 

8 marca w sali Wiejskiego Domu Kultury świętowały mieszkanki Bielin, Wólki Bielińskiej i Bukowiny. Uroczyste obchody Dnia Kobiet zorganizowali Radni Rady Miejskiej, Sołtys i Rada Sołecka oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Bielinach.

 

 

Sobotnie świętowanie rozpoczęło się od występu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bielinach. Młodzi aktorzy przygotowali skecze, piosenki i wiersze, a wszystko okraszone dużą dawką humoru i radości. Następny prezent dla Pań przygotował miejscowy Chór Męski. A był to koncert klasycznych pieśni i piosenek wykonanych z towarzyszeniem akordeonu. Życzenia Paniom w dniu ich święta złożył Stanisław Garbacz - Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Edward Małek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie i Józef Wójtowicz – Sołtys Wsi Bieliny.

Oczywiście były też słodycze, przekąski, lampka szampana i dużo dobrej zabawy.

 

 

 

 

 

 

 


 

Z pomocą dla Kamila i Maćka

 

 

Koncertem charytatywnym „Podyktuj mi miłość” stowarzyszenie "Przystań" rozpoczęło ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na rzecz Kamila i Maćka z Wólki Tanewskiej. Obaj chłopcy walczą z chorobą nowotworową.


U 13-letniego Maćka lekarze zdiagnozowali nowotwór złośliwy kości przedramienia. 16-letni Kamil walczy z guzem pnia mózgu. Leczenie obu chłopców wymaga regularnych pobytów w specjalistycznych szpitalach i przychodniach oraz zakupu leków. To potężne koszty, które przekraczają możliwości finansowe rodzin nastolatków. Dlatego Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przystań” zdecydowało się pomóc i ogłosiło ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na rzecz chłopców. Zbiórkę zainaugurował niedzielny (02.02.2014 r.) koncert charytatywny „Podyktuj mi miłość”.


Na pomysł zorganizowania koncertu wpadła Ewa Siembida, rzeszowska wokalistka, która pochodzi z Ulanowa. Do występu przekonała  zaprzyjaźnionych artystów. W efekcie na scenie Gminnego Centrum Kultury wystąpiło osiemnastu wykonawców, których oklaskiwała pełna sala publiczności. Podczas koncertu udało się zebrać ponad 5 tys. złotych


To nie pierwsza akcja charytatywna przeprowadzona przez „Przystań”. W ubiegłym roku stowarzyszenie zebrało 100 tys. zł na protezę dla Joli Ożgi z Wólki Tanewskiej. Podczas niedzielnego koncertu burmistrz Stanisław Garbacz podziękował Janowi Kosiorowi i Irenie Serafin z „Przystani” za niezwykłe zaangażowanie w charytatywne przedsięwzięcia na rzecz mieszkańców naszej gminy.


Ci, którzy chcieliby finansowo wesprzeć leczenie Kamila i Maćka mogą to zrobić wpłacając pieniądze na konto prowadzone przez Nadsański Bank Spółdzielczy w Stalowej Woli O/Ulanów: konto nr 51 9430 1032 4002 1641 2000 0007


Więcej informacji na stronie „Przystani”

 

 

 

 

 


 

 

Zapraszamy na wirtualny spacer

 

W ramach projektu „Platforma kooperacyjna Gminy Bełżec oraz Gminy i Miasta Ulanów szansą rozwoju gospodarczego i wzrostu potencjału turystycznego pomiędzy regionami Polski Wschodniej” powstała wirtualna wycieczka po najpiękniejszych zakątkach obu gmin.

 

Nie wychodząc z domu można podziwiać piękno przyrody i malownicze położenie najciekawszych miejsc.

 

Na „Wirtualny spacer po Gminie Bełżec oraz Gminie i Mieście Ulanów ” składają się panoramy sferyczne 3600 z ziemi, panoramy sferyczne z lotu ptaka i zdjęcia lotnicze oraz dwie panoramiczne gry edukacyjne w spacerze wirtualnym.

 

Po panoramach można poruszać się w lewo-prawo i góra-dół. Zdjęcia można powiększać i pomniejszać. Panoramy są opisane, udźwiękowione i naniesione na mapę. Można ponadto wysłać e-mailem panoramiczną pocztówkę.

 

Prezentację możesz obejrzeć tutaj.

 

 

 


 

Urząd Gminy i Miasta Ulanów

ul. Rynek 5, 37-410 Ulanów

tel. 015 8763041

fax 015 8763053

e-mail : miasto@ulanow.iap.pl, burmistrz@ulanow.iap.pl

NIP: 865-001-17-45

REGON: 000530494

Nr rachunku bankowego: 10943010324000030320000001


 

Godziny pracy urzędu

poniedziałek 730 -1530

wtorek 800 - 1600

środa 730 -1530

czwartek 730 -1530

piątek 730 -15 30