2017-06-24     Danuty, Jana, Janiny     "Bóg jest radością. Dlatego przed swój dom wystawił słońce". św. Franciszek z Asyżu    


 


Strażackie święto w Bielinach

 

 

 

Ostro rywalizowały drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze miały miejsce w Bielinach w niedzielę 18 czerwca.

 

 

 

W tym roku zawody organizowali: Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Zarząd Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ulanowie i Ochotnicza Straż Pożarna w Bielinach. Nagrody ufundowali Starosta Niżański i Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

Impreza rozpoczęła się od uroczystego przemarszu wszystkich jednostek OSP spod Domu Strażaka na bieliński stadion sportowy. Tam o godz. 13.30 rozpoczęły się zawody.

Młodzież i dorośli druhowie rywalizowali w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym. W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopięcych I miejsce wywalczyła MDP z Glinianki. Tuż za nimi byli młodzi druhowie z Bielin. W kategorii MDP dziewcząt było identycznie: I miejsce  -Glinianka, II – Bieliny. Wśród dorosłych w kategorii drużyn kobiecych najlepsze okazały się druhny z Bukowiny. Drugie miejsce zajęły Bieliny. W kategorii męskiej też była ostra konkurencja. Tu najlepsi okazali się strażacy z Dąbrowicy zasłużenie zdobywając pierwsze miejsce. Za nimi kolejne miejsca zajmowały odpowiednio drużyny OSP z Kurzyny Średniej, Bielin, Ulanowa, Bukowiny, Wólki Tanewskiej, Dąbrówki i Glinianki. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwała Komisja z Komendy Powiatowej PSP w Nisku.

Podczas turnieju tytuł Strażaka Roku Gminy i Miasta Ulanów z rąk burmistrza odebrał druh Sławomir Nawrocki z OSP Wólka Tanewska.

Strażackim zmaganiom kibicowali oprócz burmistrza Stanisława Garbacza kapelan OSP ks. Tadeusz Strugała,  posłowie Jerzy Paul i Rafał Weber oraz Robert Bednarz Starosta Niżański, Adam Mach Wicestarosta Niżański, Krzysztof Skrzypek Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, Edward Małek Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy, Tomasz Siorek Skarbnik Gminy, Barbara Sibiga Dyrektor PSP w Bielinach oraz radni, sołtysi i wyjątkowo liczna publiczność przybyła na stadion w Bielinach.

Wielkie podziękowania należą się Stowarzyszeniu „Bieliny wieś nad Sanem” i paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielinach za przygotowanie stoisk z miejscowymi kulinarnymi specjałami, Dariuszowi Banasiowi wiceszefowi GCK w Ulanowie za poprowadzenie Kapeli Flisackiej i doskonałą oprawę muzyczną imprezy oraz druhom z OSP w Bielinach za profesjonalne przygotowanie zawodów i zorganizowanie wspaniałej zabawy dla publiczności.

 

 

Fot: Adam Mroczek, Aleksandra Małek, Bartłomiej Pucko

 

 


 

Dwieście lat Pani Stefanio!

 

 

 

Stefania Pachla z Bielin skończyła sto lat. Z okazji niezwykłego jubileuszu życzenia Pani Stefanii złożył Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

 

 

Niech żyje nam dwieście lat. Takie życzenia składali Stefanii Pachli jej bliscy i władze samorządowe. Mieszkanka Bielin obchodziła w poniedziałek setne urodziny.

 

Pani Stefania prawie przez całe życie zajmowała się niewielkim gospodarstwem rolnym w rodzinnych Bielinach. Wyjątki to czasy przedwojenne, gdy jako młoda dziewczyna pracowała z Niemczech i okres wojny, kiedy trafiła do Austrii na przymusowe roboty.

 

Pani Stefania wychowała pięcioro dzieci. Doczekała się 22 wnuków i 5 prawnuków. Jej mąż Marcin był ulanowskim flisakiem, potem pracował w Hucie Stalowa Wola. Zmarł w 2000 roku.

 

Recepta na długowieczność Pani Stefanii jest prosta. By dożyć sędziwego wieku trzeba porządnie pracować, odżywiać się swojskimi, nieprzetworzonymi produktami i zawsze zachowywać pogodę ducha. A tę Pani Stefania zachowała do dziś - wciąż lubi żartować‡, także z siebie.

 

Z okazji tak niezwykłego jubileuszu stuletniej mieszkance gminy Ulanów życzenia złożyli burmistrz Stanisław Garbacz, Anna Konior - kierownik USC, Edward Małek - Przewodniczący Rady Miejskiej, Józef Wójtowicz - sołtys Bielin oraz przedstawicielki ZUS: Beata Chudy i Marianna Puźniak.

 

 


 

Misterium w Bielińcu

 

 

Już po raz 11 Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec wystawiło wielkanocne Misterium Męki Pańskiej i przeprowadziło konkurs palm wielkanocnych.

 

Jak co roku w niedzielę palmową dużo się działo w Bielińcu. W Wiejskim Domu Kultury TPWB wystawiło spektakl zatytułowany „Zaniósł na krzyż nasze grzechy.” Misterium wielkanocne miało nowoczesną formę i nawiązywało do współczesnych problemów  głownie młodzieży. Potem emocji było jeszcze więcej bo jurorzy konkursu „Moja Palma Wielkanocna 2017” ogłosili wyniki. A komisja miała z czego wybierać bo do konkursu zgłoszono aż 157 palm z pięciu powiatów naszego województwa. Była tez jedna palma z województwa lubelskiego.

 

W pierwszej kategorii wiekowej (5-12 lat) najpiękniejszą palme przygotowała Aleksandra Młynarska z Nowej Sarzyny. Drugie miejsce zajęła palma Oliwii Paleń z Przędzela, a trzecie Aleksandry Zarzyckiej z Tarnogóry. Wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymał Krzysztof Tomaszewski z Bielin, drugiego stopnia Tomasz Barwa z Kurzyny i trzeciego stopnia Wojciech Sajdak z Bielin.

 

W drugiej kategorii wiekowej (13-18 lat) pierwsze miejsce zajął Wojciech Drabik z Wólki Tanewskiej. Drugie zdobyła Paulina Kruk z Rudnika nad Sanem, a trzecie Jakub Otto z Ulanowa. Wyróżnienie pierwszego stopnia jurorzy przyznali Patrycji Puskarczyk z Bielińca, drugiego stopnia Mateuszowi Górecznemu z Dąbrówki, a trzeciego stopnia Darii Kawie z Lipin Górnych.

 

W kategorii powyżej 18 lat najlepiej jurorzy ocenili palmę Marii Frączek z Kurzyny. Tuż za nią były kolejno palmy wykonane przez Beatę Moskal z Majdanu Golczańskiego i Krystynę Rogala z Nowego Kamienia. Wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymała Zofia Oleksak z Szyperek, drugiego Joanna Mazur ze Stróży, a trzeciego Stanisława Warchoł z Przędzela.

 

Specjalne wyróżnienie przyznała Janina Sagatowska. Statuetki z rąk Pani Senator RP trafiły do Mari Szot z Przędzela, Mateusza Wołoszyna z Bielińca i Huberta Mazura ze Stróży.

 

Konkurs przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec wsparli Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Robert Bednarz Starosta Niżański i Paweł Grzywacz Prezes Zakładu Usług Komunalnych w Ulanowie.

 

 

 


Ulanowska droga krzyżowa

 

 

 

Droga krzyżowa ulicami miasta Ulanowa przeszła w piątek, tuż przed Niedzielą Męki Pańskiej. Rok temu zainicjowano w Ulanowie to wydarzenie z okazji Roku Miłosierdzia i 400-lecia nadania praw miejskich miastu.

 

Krzyż, który wówczas nieśli strażacy i flisacy, spoczął na stałe na cmentarzu parafialnym.

 

Tym razem, mieszkańcy miasta wyruszyli w drogę z krzyżem, który niosły wszystkie koła parafialne, instytucje i organizacje działające w gminie.

 

Ksiądz proboszcz Kazimierz Żyłka rozpoczął Drogę słowami "rozważając stacje Drogi Krzyżowej przyjmijmy przesłanie  św. Brata Alberta, w którym nawołuje abyśmy stawali się dobrzy jak chleb, który dla każdego leży na stole”.

 

Kolejne rozważania stacji, inspirowane myślami świętego, patrona roku czytali przedstawiciele grup a następnie nieśli krzyż do kolejnej stacji.

 

Jednym z najbardziej wzruszających momentów był czas, w którym krzyż na swoje ramiona wzięły dzieci.

 

Oprócz nich, krzyż nieśli ministranci oraz przedstawiciele: Urzędu Miasta, młodzieży, Legionu Maryi, flisaków, szkoły, przedszkola, Wieczoru Uwielbienia, chóru, harcerzy, Róż Różańcowych i strażaków.

 

Nie zabrakło pieśni pasyjnych wykonanych przez Chór Ulanowski, grupę Wieczór Uwielbienia i scholkę dziecięcą.

 

 


 

Gmina ma nowego Skarbnika

 

 

 

Tomasz Siorek został Skarbnikiem Gminy i Miasta Ulanów. Zastąpił na tym stanowisku Alicję Kazanecką, która przeszła na emeryturę.