2015-10-04     Edwina, Rosławy, Rozalii     "Kiedy wszyscy zdołają ujrzeć piękno życia, wtedy po raz pierwszy cały świat będzie szczęliwy" - Stratis Myrivilis    

Sołtysi konkurowali w Bielińcu

 

 

Wzorem lat ubiegłych także w tym roku odbył się Turniej Sołtysów do którego zgłosiły się następujące miejscowości: Bieliniec, Cholewiana Góra, Wólka Tanewska, Dąbrówka, Borki i  Podwalina.

 

 

Sołtysi musieli pokonać aż czternaście konkurencji, jak  pływanie tratwą, dyktando, rznięcie drewna piłą ręczną, przeciąganie liny, rzeźbienie laski sołtysa, mielenie w żarnach, Kubica Cup, bieliniecka piekarnia,  ,,Łebska ‘’ wieś, rozbijanie balonów, wożenie partnera w taczkach.

 

Najwięcej radości widzowie mieli z rozbijania balonów. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Bielińca, którą prowadził sołtys Aleksander Drzymała, drugie miejsce przypadło Dąbrówce, trzecie Cholewiana Góra,  czwarte Borki, piąte Podwalina i szóste Wólka Tanewska. 

 

W przerwach widzowie mogli degustować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bielińca, Krzeszowa, Dąbrówki, Majdanu Golczańskiego i Przędzela.  Odbył się także konkurs kulinarny. Jury pod kierownictwem Katarzyny Woźniak  oceniało m.in. pasztet  fasolowo – jaglany ze śliwką przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bielinca, wiejski garnek z Przędzela i cukinię faszerowaną kaszą kus Kus. 

 

Jednak największe uznanie zdobył udziec przelatka przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrówki, drugie miejsce zdobyły panie Krzeszowa, trzecie z Bielińca, czwarte z Przędzela i piąte z majdanu Golczańskiego  Sołtysi otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast  panie z KGW sprzęt AGD.  Nagrody wręczali Starosta Niżanski Robert Bednarz, Burmistrz  Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz członkowie jury Katarzyna Wożniak i Grzegorz Węglarz. Na zakończenie turnieju zagrała Kapela Ludowa z Łąki  koło Rzeszowa.

 

Turniej odbył się dzięki: środkom pozyskanym z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Towarzystwu Przyjaciół Wsi Bieliniec i starostwu powiatowemu w Nisku.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Sudoł


 

Jadą z wieńcem do Warszawy

 

 

Wieniec dożynkowy z Kurzyny trafi do Pałacu Prezydenckiego. A to za sprawą Agaty Dudy, która poprosiła stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” o przywiezienie wieńca do Warszawy.

 

 

Wieniec dożynkowy przygotowany przez stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” reprezentował województwo podkarpackie na Dożynkach Prezydenckich w Spale 12 i 13 września. Wcześniej okazał się bezkonkurencyjny na dożynkach powiatowych w Jeżowem i  wojewódzkich w Rzeszowie. Wprawdzie w Spale nagrodę otrzymał wieniec ze wsi Budzewo, to jednak ten z Kurzyny bardzo spodobał się żonie prezydenta.

 

- Pani Prezydentowa oglądała nasz wieniec kilka razy – mówi Agnieszka Budzyńska, przewodnicząca stowarzyszenia „Trzy Kurzyny.” – Gdy pokazywała go Panu Prezydentowi powiedziała, że to był jej faworyt, a nas zaprosiła do stolicy prosząc o przywiezienie wieńca do Pałacu Prezydenckiego.

 

Kiedy wieniec trafi do Warszawy, tego jeszcze nie wiadomo. Stowarzyszenie termin wizyty u pary prezydenckiej ma ustalić z kancelarią prezydenta. – Bardzo się cieszymy, że nasz  wieniec tak się spodobał – mówi Budzyńska. – W przyszłym roku postaramy się by był jeszcze piękniejszy.

 

 

 


 

W Kurzynie powstał najpiękniejszy wieniec Podkarpacia

 

 

Wieniec dożynkowy z Kurzyny będzie reprezentował województwo podkarpackie na ogólnopolskich Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wcześniej wieniec zajął pierwsze miejsce na dożynkach powiatowych i nominację podczas dożynek wojewódzkich.

 

Dożynkowy wieniec to dzieło stowarzyszenia „Trzy Kurzyny.” – Jest w kształcie dwóch koron. Jedna nawiązuje do kopuły bazyliki św. Piotra, a druga do ukoronowania Najświętszej Marii Panny – mówi Agnieszka Budzyńska szefowa stowarzyszenia.

 

Poniżej kopuły dostrzec można promienie wskazujące wszystkie kontynenty. Najbardziej widoczne pałąki giętkie oznaczają trud pracy na roli. Ażurowe elementy ozdobne wykonane ze słomy, zboża i ziół symbolizują radość z zebranych plonów. Wewnątrz wieńca dostrzegamy serce jako symbol Serca Jezusowego, chleb wypieczony z mąki z tegorocznych plonów oraz owoce i warzywa jako podziękowanie Bogu za dary ziemi.

 

Wieniec z Kurzyny pierwszy sukces odniósł 30 sierpnia podczas Dożynek Powiatu Niżańskiego Jeżowe – 2015. Komisja konkursowa przyznała mu pierwsze miejsce, dzięki czemu pojechał do Rzeszowa na XV Dożynki Województwa Podkarpackiego.

 

Tam rywalizacja była trudniejsza, bo na tegoroczne dożynki zgłoszono aż 155 wieńców z całego Podkarpacia. Wieniec z Kurzyny jednak wpadł w oko komisji konkursowej i zdobył nominację wraz z wieńcami z Parafii Baryczka i Kosynierów z Bieździedzy.

 

Ostatecznie jednak Kapituła zdecydowała, że Podkarpacie na Dożynkach Prezydenckich w Spale będzie reprezentował właśnie wieniec z Kurzyny. Na konkurs w Spale reprezentanci stowarzyszenia  „Trzy Kurzyny” zawiozą wieniec 12 września. Trzymamy kciuki!

 

 

 


 

 

Najzdolniejsi uczniowie odebrali stypendia burmistrza

 

Już po raz drugi najbardziej wyróżniający się uczniowie odebrali stypendia ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów. Nagrody zostały przygnane w trzech kategoriach.

 

Uroczyste wręczenie stypendiów Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów było podzielone na dwie tury.

Większość uczniów odebrała wyróżnienia w środę 26 sierpnia, jednak w tym dniu młodzi sportowcy z drużyny „Orlika” rozgrywali mecz i na spotkanie z burmistrzem stawili się na drugi dzień.

 

- Serdecznie gratuluję Wam wspaniałych sukcesów i życzę jeszcze wspanialszych osiągnięć w przyszłości – mówił do młodych stypendystów burmistrz Stanisław Garbacz.  – A rodzicom winszuję tak niezwykłych pociech.

 

Stypendia uczniowie szkół z gminy Ulanów odbierali po raz drugi. W tym roku były to nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie i artystyczne, a odebrało je 36 osób.

 

We wręczaniu stypendiów pomagali burmistrzowi: Edward Małek Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy i Aneta Brzozowska Dyrektor Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół.

 

Stypendystom serdecznie gratulujemy!

 

 

  

Zdobądź dotację ZUS

 


 

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

 

 

 Komunikat o szkodliwości barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel)


Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie Oddział w Nisku informuje, że na terenie powiatu niżańskiego stwierdzono występowanie roślin barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych, na nieużytkach czy odłogach.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, ponadto włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.

W świetle obowiązującego prawa nie ma obecnie możliwości wprowadzenia w kraju obowiązku zwalczania organizmu niekwarantannowego, a tym samym wydawania decyzji administracyjnej nakazującej zwalczanie tej rośliny. Właściciele i użytkownicy gruntów w przypadku stwierdzenia wystąpienia roślin barszczu Sosnowskiego we własnym zakresie winni zadbać o właściwą kulturę rolną nie dopuszczając do zachwaszczenia, wykorzystując przy tym metody agrotechniczne i chemiczne.

 


Szczegółowe informacje na temat biologii, szkodliwości i sposobów zwalczania barszczu Sosnowskiego.


 

Zaproszenie na spotkanie Zespołu Gminnego ds. opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju.

 

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" zaprasza wszystkich chętnych do udziału w drugim spotkaniu Zespołu Gminnego ds. opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju. Spotkanie odbędzie się dnia 15 lipca 2015 roku o godz. 15.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Ulanowie. Wszystkich chcących się zaangażować w dyskusję na temat rozwoju miasta i gminy Ulanów serdecznie zapraszamy.

 


 

 Ogólnopolskie Dni Flisactwa - Ulanów 2015

 

 

Przez dwa dni bawili się flisacy, mieszkańcy gminy i goście z całej Polski podczas Ogólnopolskich Dni Flisactwa Ulanów 2015.

 

 

Świętowanie rozpoczęło się 4 lipca sobotnie popołudnie, gdy flisacy dobili galarami do brzegu Sanu. Na brzegu przywitali ich Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz goście i mieszkańcy miasteczka.

 

Potem gospodarz naszej gminy oficjalnie otworzył imprezę. A w tym roku dopisała pogoda więc nie zabrakło dobrej zabawy. Były występy młodzieży szkolnej i zespołów działających przy Gminnym Centrum Kultury. Na scenie wystąpił zespół szantowy „Kliper”. Były też pokazy obrzędów nocy świętojańskiej i sztucznych ogni. Gwiazda sobotniego wieczoru to zespół Meffis.

 

Drugi, niedzielny dzień flisackiej zabawy rozpoczął się wcześnie, bo o 6 rano. Wtedy to rozpoczęły się doroczne zawody wędkarskie o puchar burmistrza. Na dobre zabawa ruszyła po południu. Na scenie wystąpiły zespoły z ZS w Ulanowie i Gminnego Centrum Kultury. Był też występ zespołu „Jambo Africa”, koncert Chóru Ulanowskiego i Kapeli Flisackiej. Koncert gwizdy wieczoru grupy „IRA” rozpoczął się o godz. 20:30.

 

Flisackiemu świętowaniu towarzyszyły jak zawsze spływy galarami, stoiska z regionalną kuchnią i wesołe miasteczko.

 

 

 


 

 


 

 


 

Gmina pozyskała pieniądze na przebudowę drogi

 

 

Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów odebrał z rąk Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej promesę na dotację w wysokości 230 tys. zł. Pieniądze przyznało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na przebudowę zniszczonej drogi w Kurzynie Wielkiej.

 

 

Chodzi o 1,25 km odcinek pomiędzy Kurzyną-Zarowiem a Kurzyną-Rusinami. To droga tłuczniowa, która została zniszczona w ubiegłym roku podczas majowych ulew. Woda wymyła nawierzchnię i droga wymaga pilnego remontu.

 

Dzięki ministerialnej dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych prace ruszą lada moment.

 

- Kosztorys inwestorski położenia na tej drodze asfaltu opiewa na 394 tys. zł – mówi Adam Martyna odpowiedzialny za inwestycji w Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie.  – Spodziewamy się, że po przetargu ta kwota będzie mniejsza. Prace przy przebudowie drogi potrwają najdalej do sierpnia.  

 


 

Sukces zepołu akrobatcznego z Huty Deręgowskiej

 

Grupa akrobatyki gimnastycznej „Akro” z Huty Deręgowskiej zdobyła pierwszą nagrodę w X Przeglądzie Zespołów Tańca Sportowego „Zapasy Taneczne 2015.”

 

Tegoroczny przegląd zespołów tańca sportowego przyniósł sukces tancerkom z Huty Deręgowskiej. Zespół „Akro” tworzą Kasia Grzybowska, Sylwia Góreczna, Gabrysia Maziarz i Ania Maziarz. Zespół działa od 2011 roku przy Domu Ludowym w Hucie Deręgowskiej.

 

W ubiegłym roku podczas niżańskiego konkursu zdobyły wyróżnienie.

 

W tym roku poszło im jeszcze lepiej. W przeglądzie zorganizowanym w Zespole Szkół nr 2 w Nisku rywalizowało 22 zespoły z Podkarpacia. Grupie „Akro” jurorzy przyznali pierwsze miejsce.

 

Kto chce zobaczyć czym dziewczyny z Huty Deręgowskiej zachwyciły jurorów będzie miał okazję już 8 marca w Zespole Szkół w Ulanowie, bo „Akro” wystąpi tam z okazji Dnia Kobiet.

 

 

 

 


Na ścieżkach życia…

 

 

Niezwykłe, bo literackie spotkanie miało miejsce w niedzielę 25 stycznia w Bielinach. Okazją była promocja nowo wydanego tomiku miejscowego poety Józefa Mroczka.

 

 

Józef Mroczek to twórca dobrze znany w swoim środowisku. Od lat 60-tych jest mocno zaangażowany w życie bielińskiej społeczności. Jest autorem wielu opracowań o charakterze religijnym, historycznym i społecznym. Jednak regionalny kronikarz i dokumentalista ma i drugie, liryczne oblicze. Wydany w tym roku tomik poezji jest już trzecim w dorobku autora.

 

Tomik „Na ścieżkach życia – III”, bo taki tytuł nosi najnowsze dzieło Mroczka, został wydany przez Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie. W niedzielę w Domu Strażaka w Bielinach miał miejsce wieczór poezji poświęcony promocji książki. Spotkanie zorganizowali Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Dyrektor i Nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie i Sołtys Wsi Bieliny.

 

- To wspaniała okazja do podziękowania Panu za naukę piękna i wrażliwości, która płynie ze strof tworzonych przez Pana wierszy, za kształtowanie wrażliwości na piękno i bogactwo języka literackiego oraz inspirowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze – powiedział burmistrz Stanisław Garbacz.

 

Podczas wieczorku były występy artystyczne, konkurs recytatorski, a także wspomnienia dotyczące nieżyjących już twórców regionalnych Stanisławy Drzymały i Henryka Gątarza.

 

 


 

 

Odznaczenia dla pracowników urzędu

 

 

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pracowników Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie Medalami za Długoletnią Służbę.

 

 

 

Prezydent RP odznaczył pracowników urzędu za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Czesław Konecki, Barbara Madej, Halina Młynarska, Urszula Pikuła, Kazimiera Piłat, Teresa Skrzypek i Andrzej Wójcik. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Elżbieta Andrasik, Anna Konior i Adam Martyna.

 

Uroczystość dekoracji odznaczeniami miała miejsce w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego 9 grudnia 2014 roku. W imieniu Prezydenta RP medale wręczała Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

 

 

 


 


 

 

Urząd Gminy i Miasta Ulanów

ul. Rynek 5, 37-410 Ulanów

tel. 015 8763041

fax 015 8763053

e-mail : miasto@ulanow.iap.pl, burmistrz@ulanow.iap.pl

NIP: 865-001-17-45

REGON: 000530494

Nr rachunku bankowego: 10943010324000030320000001


 

Godziny pracy urzędu

poniedziałek 730 -1530

wtorek 800 - 1600

środa 730 -1530

czwartek 730 -1530

piątek 730 -15 30