2020-01-19    

 


 

Wigilijne spotkanie na Rynku

 

Świąteczne i noworoczne życzenia mieli okazje złożyć sobie mieszkańcy naszej gminy 20 grudnia. Właśnie wtedy miało miejsce wigilijne spotkanie na Rynku w Ulanowie.

 

Spotkanie rozpoczął burmistrz Stanisław Garbacz, który złożył mieszkańcom życzenia świąteczne i noworoczne.

 

Potem grupa młodych aktorów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ulanowie przedstawiła spektakl jasełkowy.

 

Mieszkańcy mieli też okazję spróbowania regionalnych potraw wigilijnych serwowanych przez Marię i Mieczysława Łabęckich, oraz świątecznych pierniczków przygotowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przystań”.

 

Nie zabrakło św. Mikołaja, który częstował słodyczami.

 

Było tez wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolęd. Harcerze z 9 HDW „Eldorado” z Ulanowa przywieźli światełko betlejemskie, które każdy mógł zabrać do domu.

 

 

 


Fundusz dołożył do remontu dróg

 

Zakończył się remont dróg w Ulanowie i Bielińcu. Obie inwestycje zyskały dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

 

W Ulanowie nową nawierzchnię i chodniki zyskały ulice Głowackiego, Jagiellończyka i 11 Listopada. Łącznie remont blisko 800 metrów nawierzchni kosztował 650 tys. zł. W tym z Funduszu Dróg Samorządowych gminie udało się pozyskać 520 tys. zł. Wykonawcą prac była firma Molter z Rudnej Małej.

 

W Bielińcu przebudowano ulice Słoneczną, Wielką i Sportową. Koszt inwestycji to 571 tys. zł, z czego 456 tys. zł pochodziło również z Funduszu Dróg Samorządowych. Remont  przeprowadziła firma PBI Infrastruktura.

 

 

 

 

 


Gminna Sieć Wsparcia Seniorów

 

Biesiadą Przyjaźni został zakończony projekt „Gminna Sieć Wsparcia Seniorów” realizowany przez Stowarzyszenie Podkarpacka Strefa Edukacji i Kultury „Wstęp Wolny”. Podczas Biesiady w Świetlicy Wiejskiej w Dąbrówce spotkało się ponad sto osób: uczestnicy projektu, realizatorzy, goście oraz osoby wspierające, dla których seniorzy to ważna grupa społeczna. Burmistrz – Stanisław Garbacz zapewnił o dalszej współpracy Gminy ze Stowarzyszeniem dla dobra seniorów.

Goście mieli okazję obejrzeć „Pokaz Możliwości Seniorów”, mozaikę wykonanych podczas warsztatów prac, a dodatkowo, przygotowany we współpracy z młodymi mieszkańcami „Wieczór wróżb i magii”. Specjalnie na tę okazję wydane zostały „Śpiewniki” uzupełnione tekstami autorstwa uczestników i zdjęciami z przebiegu projektu. 

Kwota dotacji otrzymana z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektu w 2019 r. to 92.457, 00 zł. Cel projektu – poprawa jakości życia osób starszych, wzbudzanie ich aktywności społecznej i chęci uczestnictwa w życiu publicznym oraz niesienie pomocy innym, niezbyt samodzielnym seniorom.

Mieszkańcy gminy Ulanów w wieku 60+ mieli możliwość bezpłatnego uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach, prowadzonych w tzw. Strefach Seniora: w świetlicach w Dąbrówce i Kurzynie Wielkiej oraz w GCK w Ulanowie.

Główne działania, które odbyły się w ramach projektu:

 - cykl warsztatów „Kultura regionu” – tradycje lokalne, wytwory rękodzielnicze, specjały dawnej kuchni, inspiracje muzyczne, dzieła artystów ludowych, miejsca związanych z kulturą regionu (z wycieczką do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku);

- cykl zajęć rekreacyjno-sportowych (aerobik, rekreacja taneczna) uzupełniany gimnastyką i aerobikiem wodnym (ćwiczenia na basenie pod kierunkiem instruktora);

- wycieczki turystyczno-krajoznawcze, w tym 3-dniowa „Zakopane dla seniorów” oraz 3-dniowe wyjazdowe szkolenie dla chętnych i otwartych na nowe wyzwania (z wizytą studyjną);

- działalność Sieci Wsparcia oraz wspólne prowadzenie przez uczestników strony „Senior Aktywny” a także punktu informacyjno-konsultacyjnego dla seniorów z terenu gminy – CaffeSenior.

Dokumentacja projektowa: https://www.facebook.com/stowarzyszenieulanow/

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

 

 


 

Droga między bukami

 

Nowa droga z Dąbrowicy do Bukowiny oficjalnie otwarta. To nie tylko wygodne połączenie miedzy miejscowościami naszej gminy, ale też piękny szlak o walorach turystycznych.

 

 

Zakończył się remont drogi między Bukowiną a Dąbrowicą. Łącznie wyremontowano 5,6 km drogi o szerokości 3 metrów. Przebudowa pierwszego odcinak drogi o długości ponad 5 km kosztowała 1,4 mln zł, ale gmina otrzymała 1,1 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Drugi odcinek o długości ponad 500 m. to koszt prawie 130 tys. zł, ale tą część w wysokości  50 tys. zł dofinansowało Nadleśnictwo Rudnik. Prace remontowe prowadziło Przedsiębiorstwo Drogowe Sp. z o.o. ze Staszowa.

 

- Wyremontowana droga to nie tylko dogodne połączenie między miejscowościami naszej gminy – podkreśla burmistrz Stanisław Garbacz. – Trasa wiedzie prze piękne lasy bukowe, w okolicy, gdzie w niezwykle malowniczej dolinie swój dworek myśliwski miał niegdyś król Michał Korybut Wiśniowiecki.

 

 


 

Flisackie święto

 

Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów wziął udział w obchodach ku czci patronki flisaków św. Barbary. 

 

 

Barbórka rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Świętą, której przewodniczył ks. prof. Witold Ostafiński. Po nabożeństwie obchody flisackiego święta przeniosły się do Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie. Flisacy podziękowali wszystkim, którzy pomagali im w działalności w ubiegłym roku.

Uczestnicy „Barbórki” mieli okazję obejrzeć program artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Ulanowie zatytułowany "Echa flisackich spływów". Był również występ Chóru Ulanowskiego oraz Flisackiej Kapeli. Całość zakończyła biesiada z zespołem Swing Band.


Podczas imprezy odbyła się promocja książki "Szaman z rzeki" Marii Dryhub i Andrzeja Stańskiego. Była również wystawa zdjęć Andrzeja Łady pt. "Flisacy".