2021-04-23    

Gminny Punkt Spisowy


 


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - weź udział w loterii

 

 

Oddali cześć ostatniemu wyklętemu

 

 

 

W mroźne przedpołudnie 11 lutego 1959 roku oddziały MO i bezpieki otoczyły niewielką zagrodę we wsi Kulno. Tak został schwytany Michał Krupa, ostatni żołnierz wyklęty antykomunistycznego podziemia z naszej gminy. Hołd „Wierzbie” oddali Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Magdalena Hasiak Sekretarz Gminy.

 

Michał Krupa walczył w strukturach Narodowej Organizacji Wojskowej, był członkiem Oddziału Partyzanckiego „Ojca Jana”, którym dowodził Franciszek Przysiężniak. W oddziale służył do czasu jego rozbicia przez Niemców 27 grudnia 1943 pod Grabą. Wraz z Józefem Zadzierskim „Wołyniakiem” zaciągną się do oddziału dyspozycyjnego Komendy Okręgu Rzeszów NO.

 

Walczył z sowietami, kolaborantami i UPA. Po samobójstwie „Wołyniaka” pochował go na cmentarzu w Tarnawcu, obok grobu swojego ojca. Potem służył pod komendą Adama Kusza ps. „Garbaty”. Jego oddział został otoczony i rozbity przez komunistów 15 sierpnia 1950. Michał był jednym z trzech partyzantów, którzy przebili się przez okrążenie. Ukrywał się w stodołach, bunkrach i lasach.

 

Został schwytany 11 lutego 1959 przez służby komunistyczne podczas obławy we wsi Kulno. Skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, dzięki amnestii wyszedł na wolność w 1965 r. Zamieszkał u rodziny Pityńskich w Ulanowie.

 

Po odzyskaniu wolności ożenił się z Janiną Tarnawską z Wólki Tanewskiej. Pracował w gospodarstwie rodzinnym.

 

Zmarł 24 sierpnia 1972. Został pochowany na cmentarzu w Ulanowie.

 

Cześć Jego pamięci.

 


 

Trwa akcja szczepień seniorów przeciw COVID-19

 

 

Samorząd pomaga tym osobom, które we własnym zakresie nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień. A wszystko dzięki współpracy ze strażakami ochotnikami i zawodowymi z komendy powiatowej.

 

Gmina i Miasto Ulanów włączyło się do ogólnopolskiej akcji szczepień. Dzięki wsparciu finansowemu rządu i pomocy strażaków, transport do punktów szczepień mają zapewnione osoby niepełnosprawne i seniorzy, którzy nie mogą samodzielnie lub z pomocą rodziny stawić się w przychodni. Akcja możliwa jest dzięki wsparciu druhów z jednostek OSP. Ale nie tylko. Do walki z pandemią mocno włączyła się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nisku.

 

Tak było chociażby w przypadku dwójki seniorów z Wólki Tanewskiej. Małżeństwo nie miało możliwości dojechania samodzielnie do przychodni. Transport mężczyzny, który porusza się na wózku inwalidzkim wymagał pomocy profesjonalnych służb. Tu strażakom z OSP pomogli koledzy z komendy państwowej z Niska.

 

Dla tych mieszkańców Gminy i Miasta Ulanów, którzy potrzebują pomocy w transporcie uruchomiliśmy specjalny numer telefonu: 726 207 200.  Zgłaszać potrzebę transportu można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Przy zgłaszaniu niezbędne jest wskazanie punktu szczepienia z podaniem dnia i godziny ustalonego szczepienia.

 

Pod numerem telefonu 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

 

Z pomocy w transporcie mogą skorzystać osoby spełniające kryteria:

- osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami,


- osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich,


- osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

 

 


 

Pomóżmy odbudować dom rodzinie z Kurzyny Małej 

 

Potrzebują pilnie naszej pomocy. Rodzinę, której los nie oszczędzał przez lata, spotkało kolejne nieszczęście. W środku zimy pożar zniszczył im dom. Dla czwórki dzieci i ich rodziców to prawdziwy dramat.

 

 

Łukasz jest najstarszy z rodzeństwa.  Czternastolatek ma bardzo rzadko spotykaną chorobę genetyczną: zespół Pradera-Williego. Dotknęła go także cukrzyca typu 2.

 

Dwunastoletni Jaś ma poważną wadę wzroku +11. Lekarze stwierdzili u chłopca opóźnienie psychoruchowe, a także autyzm dziecięcy.

 

Z chłopcami wychowują się również jedenastoletnia Ola i siedmioletnia Basia.

 

Rehabilitacji dzieci podporządkowane jest życie całej rodziny.  Wyjazdy do ośrodków i szpitali w całym kraju to codzienność dla Marii i Janusza Karbarzów, rodziców Łukasza, Jasia, Oli i Basi. Codzienność, która jest dla rodziny potężnym obciążeniem psychicznym i fizycznym ale też finansowym.

 

Jakby tego było mało rodzinę dotknęło kolejne nieszczęście. Pod koniec stycznia w ich skromnym domku w Kurzynie Małej wybuchł pożar. Ogień częściowo zniszczył dom, a remont jest bardzo pilny. Trzeba wymienić dach, krokwie na strychu, piec centralnego ogrzewania, pomieszczenie kotłowni, podłogi i sufity.

 

Dom wymaga również docieplenia, wymiany instalacji wodnej i pilnego remontu łazienki.

 

Pani Maria poświęciła się opiece nad dziećmi. Pracuje jedynie ojciec rodziny. Nie stać ich na pokrycie kosztów remontu zniszczonego przez pożar domu.

 

Dlatego zwracamy się do Państwa z gorącym apelem:  otwórzmy serca i wspomóżmy rodzinę, która znalazła się w tak dramatycznej sytuacji. Liczy się każda złotówka. Pamiętajcie - dobro powraca!

 

Wpłaty prosimy przekazywać na specjalnie w tym celu założony rachunek (którego właścicelką jest Pani Maria Karbarz) w Nadsańskim Banku Spółdzielczym  nr: 72 9430 0006 4005 0449 3000 0002

 

Akcja pomocy w serwisie zrzutka: zrzutka.pl/sshfnh

 

 

 

 

 


 

Narodowy Spis Powszechny

 

 

 

 

Ogłoszenie o naborze kandydatów na rachmistrzów


Formularz dla kandydatów na rachmistrzów

 


 

Informacja w sprawie szczepień przeciwko Sars-CoV-2

 

Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów informuje o uruchomieniu telefonu kontaktowego dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy nie mogą we własnym zakresie dotrzeć do punktu szczepień przeciwko Sars-CoV-2 i chcą skorzystać z organizowanego przez gminę transportu.

 

Transport przeznaczony jest dla osób:

 

- posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;

 

- mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu).

 

 

Numer telefonu 726 207 200 aktywny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Przy zgłaszaniu potrzeby transportu niezbędne będzie  wskazanie punktu szczepienia z podaniem dnia i godziny ustalonego szczepienia.

 

Punkty szczepień w gminie Ulanów:

 

- Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ul 3-go Maja 19, 37-410 Ulanów, tel. 15 876 30 01

 

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Kurzyna Średnia 59, 37-410 Ulanów, tel. 15 843 13 22

 

 

Prosimy o przekazanie tej informacji osobom starszym i niepełnosprawnym, które często mają ograniczony dostęp do internetu.