2019-06-19    

 

Sezon piknikowy w pełni

 

 

 Lato sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Chętni mają w czym wybierać, bo piknikowych atrakcji w naszej gminie nie brakuje.

 

W Ulanowie Dzień Dziecka zorganizowało na świeżym powietrzu Gminne Centrum Kultury. Były gry i zabawy, malowanie twarzy, dmuchańce, mydlane bańki i mnóstwo uśmiechów.

 

W Dąbrówce Szkoła Podstawowa wspólnie z Radą Sołecką i Kołem Łowieckim Knieja zapewniły najmłodszym i tym trochę starszym świetną zabawę. Były konkursy, występy, mecz piłkarski i pokazy strażackie.

 

W Bielinach Rodzinny Piknik przygotowali: społeczność szkolna, OSP, KGW z Bukowiny, miejscowe stowarzyszenie, radni, rada sołecka i sołtys. Atrakcją był pokaz motocykli, jazda na konikach, rodzinne rozgrywki sportowe, występ zespołu z Huty Deręgowskiej i pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków.

 

Podobne pikniki zorganizowano również w Hucie Deręgowskiej, Gliniance, Wólce Bielińskiej i Wólce Tanewskiej.

 

 


 

Rajd Green Velo

 

 

W niedzielę 9 czerwca Ulanów gościł 250 rowerzystów, którzy wzięli udział w 2 Podkarpackim Rajdzie Rowerowym Green Velo.

 

Rajd zorganizowało Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli. Uczestnicy pokonali trasę z hutniczego grodu do Ulanowa i z powrotem.

 

W naszym miasteczku rowerzyści mieli zaplanowany godzinny przystanek, ale spędzili tu ponad dwie godziny. A to za sprawą atrakcji, jakie czekały na miłośników dwóch kółek.

 

Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić miasteczko, zobaczyć nasze muzea i popływać galarami po Sanie.

 

 

 

 

 


 

Niezwykły jubileusz

 

 

56 par małżeńskich z naszej gminy świętowało jubileusze małżeńskie. Tym, którzy przeżyli razem ponad 50 lat prezydent Andrzej Duda przyznał medale.

 

- 31 par w naszej gminie dotarło do dalekiej stacji „Złote Gody”, 14 par obchodzi „Szmaragdowe Gody, 4 pary „Diamentowe Gody, 3 pary „Żelazne Gody. Jest też 1 para obchodząca 66-lecie, 2 pary 68-lecie i 1 para 72-lecie pożycia małżeńskiego – mówiła podczas jubileuszu Anna Konior, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ulanowie.

 

Uroczystości jubileuszowe miały miejsce w czwartek 16 maja w Gminnym Centrum Kultury. Rozpoczęły się od pokazu artystycznego w wykonaniu dzieci i młodzieży. Były też życzenia, jubileuszowy tort i lampka szampana. Ale najważniejszy punkt uroczystości to uhonorowanie małżonków medalami przyznanymi przez Prezydenta RP.

 

W imieniu Andrzeja Dudy Medalami za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie” dekorowali pary z naszej gminy Janina Sagatowska Senator RP, Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Adam Mach Wicestarosta Niżański, Magdalena Hasiak Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego i Sekretarz Gminy Ulanów, Wacław Piędel Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie i Elżbieta Olszówka Prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Strefa Edukacji i Kultury.

 

 

 


 

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

 

 

Niezwykły jubileusz obchodzili strażacy z Bielin. W 140 rocznicę działalności jednostka została uhonorowana nowym sztandarem. Wzbogaciła się również o nowoczesny wóz bojowy.

Jednostka OSP w Bielinach przeżywa złoty okres. W 2017 roku strażakom udało się pozyskać wysokiej klasy sprzęt ratownictwa drogowego. Rok później jednostka została przyjęta do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który stawia wysokie wymagania pod względem poziomu wyszkolenia ratowników, łączności i wyposażenia w profesjonalny sprzęt.

W sobotę 11 maja strażacy świętowali 140-lecie działalności jednostki w Bielinach. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w bielińskim Sanktuarium Św. Wojciecha koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. proboszcza Wojciecha Szpary.

Ale powodem do świętowania był nie tylko jubileusz najstarszej Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym powiecie. Jednostka otrzymała nowy sztandar ufundowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów oraz społeczność Bielin, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Przemysłu. Dotychczasowy sztandar nawiązujący do okresu powojennego, druhowie uroczyście pożegnali przed przyjęciem nowego, który na awersie ma wyhaftowany krzyż ZOSP RP i w otoku napis „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Rewers sztandaru zdobi postać św. Floriana oraz św. Wojciecha i Najświętszej Marii Panny Szkaplerznej, patronów parafii Bieliny i napis „Ochotnicza Staż Pożarna Bieliny  1878-2019.”

Kolejny powód do radości bielińskich druhów to nowy wóz bojowy, który otrzymała jednostka.  Samochód ratowniczy Volvo typu średniego kosztował 780 tys. zł. Na zakup pojazdu 500 tys. złotych udało się pozyskać z Funduszu Sprawiedliwości, 25 tys. zł przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, resztę dołożyła Gmina i Miasto Ulanów.

- Przekazanie nowego samochodu to dowód uznania za ofiarną walkę z żywiołem ognia, siłami natury i zaangażowanie w ratowanie życia i mienia mieszkańców naszej gminy- podkreślił podczas uroczystości burmistrz Stanisław Garbacz.

W sobotnich uroczystościach wzięli udział: Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości, Janina Sagatowska Senator RP, Mieczysław Miazga Poseł na Sejm RP, Jerzy Paul Poseł na Sejm RP, Kamila Piech Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Paulina Miśko dyrektor biura poselskiego Rafała Webera, Robert Bednarz Starosta Niżański, Sylwester Daśko Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego, bryg. Krzysztof Skrzypek Komendant Powiatowy PSP w Nisku, druh Gabriel Waliłko Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP reprezentujący jednocześnie Zarząd Wojewódzki Związku, Magdalena Hasiak Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego i Sekretarz Gminy Ulanów, Wacław Piędel Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Agnieszka Kamińska Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Ulanowie, wszystkie gminne jednostki OSP wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji działających na naszym terenie oraz mieszkańcy Bielin.

fot. Bartłomiej Pucko, Michał Jarosz

 


 

Niezwykły jubileusz mieszkanki Bielin

 

 

Pani Stefania Pachla z Bielin 24 kwietnia skończyła 102 lata. Życzenia urodzinowe złożyli jej włodarze Gminy i Miasta Ulanów oraz Powiatu Niżańskiego.

 

Recepta na długowieczność Pani Stefani jest prosta. By dożyć sędziwego wieku trzeba porządnie pracować, odżywiać się swojskimi, nieprzetworzonymi produktami i… nie oglądać telewizji.


Stefania Pachla prawie przez całe życie pracowała w swoim gospodarstwie w Bielinach. Jedynie jako młoda dziewczyna pracowała w Niemczech, a w czasie wojny trafiła do Austrii na przymusowe roboty. Pani Stefania wychowała pięcioro dzieci. Doczekała się 22 wnuków i 5 prawnuków i 1 praprawnuka. Jej mąż Józef był ulanowskim flisakiem, potem pracował w Hucie Stalowa Wola. Zmarł w 2000 roku.


Z okazji tak niezwykłego jubileuszu studwuletniej mieszkance gminy Ulanów życzenia złożyli Stanisław Garbacz – Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Adam Mach – Wicestarosta Niżański, Agnieszka Kamińska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Ulanowie, Anna Konior - kierownik USC, Katarzyna Kowalska-Mroczek – sołtys Bielin i Józef Wójtowicz – poprzedni sołtys Bielin.

 

 


 

 


DARMOWA POMOC PRAWNA

 


 

 Gmina i Miasto Ulanów proponuje własne "becikowe"

 

 

Nasza gmina wypłaca jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. O 1000 złotych wsparcia może ubiegać się jedno z rodziców dziecka posiadające pełne prawa rodzicielskie lub opiekun prawny dziecka. Niezależnie od dochodów.