2018-08-18     Bogusława, Bronisława, Ilony     "Należy tak zorganizować życie, aby każda chwila była ważna." - Iwan Turgieniew    


 


 

UWAGA! Remont mostu w Dabrowicy, objazd przez Dąbrówkę.

 

 

 


 

 


 

Pamięci powstańców

 

W niedzielę 5 sierpnia przed budynkiem Urzędu Gminy i Miasta miała miejsce uroczystość poświęcona 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

 

 

Uroczystości rozpoczęły się w godzinę „W”, czyli dokładnie o 17.00. Najpierw zawyły syreny, a potem zgromadzeni odśpiewali „Warszawiankę”, czyli nieoficjalny hymn powstańców z 1944 roku.

 

Uczestników uroczystości przywitał Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, który podkreślił że to już kolejne spotkanie poświęcone Armii Krajowej.

 

Potem głos zabrał Mieczysław Wójcik kustosz Muzeum Flisactwa Polskiego, który przybliżył historię Powstania Warszawskiego. Kustosz opowiedział tez o związkach mieszkańców Ulanowa i okolic z powstaniem. Przybliżył również postać pochodzącego z Ulanowa księdza Gustawa Nachajskiego, pseudonim „Tadeusz Tomicki”. Ksiądz Nachajski był wiceprezesem Zarządu Okręgowego Stronnictwa Narodowego w Rzeszowie oraz przedstawicielem Wydziału Organizacyjnego Zarządu Głównego SN i NOW. Zginął w pierwszych dniach powstania, prawdopodobnie rozstrzelany przez Niemców.

 

Po tej lekcji historii mieszkańcy i przybyli goście śpiewali wspólnie pieśni powstańcze. Był też pokaz w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja. Chętni mogli poczęstować się wojskowa grochówką wprost z kuchni polowej.

 

W uroczystościach wzięli udział członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, harcerze z WDH „Eldorado”, poczty sztandarowe strażaków, flisaków i szkół.

 

 

 

 


Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „TRATWA” w Ulanowie
Powiat Niżański
Gmina i Miasto Ulanów


ogłaszają Konkurs
na najładniejszą i najbardziej zgodną z oryginałem i tradycją flisacką tratwę

 

Do udziału w konkursie, który ma na celu podtrzymywanie tradycji flisackich, zapraszamy dzieci i młodzież.    

Model tratwy konkursowej powinien być wykonany z materiałów tradycyjnych (drewno, kora, trzcina itp.), a wszystkie prace powinny mieć przymocowaną wizytówkę zawierającą dane: imię i nazwisko oraz wiek autora.

Prace należy dostarczyć do Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie (Rynek 4) do dnia 16 sierpnia 2018 r. (czwartek) do godz. 12.00.  

Wręczenie nagród (przewidziane są I, II i III nagroda rzeczowa) nastąpi w dniu 19 sierpnia 2018 r. ok. godz.16:00 podczas  Dożynek   Powiatu Niżańskiego – Ulanów 2018

Konkurs realizowany w ramach zadania „Z tradycją w przyszłość – Dożynki Powiatu Niżańskiego Ulanów 2018”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.   

LINKI:

 

Regulamin konkursu

 

Karta zgłoszeniowa wraz ze zgodą rodzica/opiekuna na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu (zgoda jest niezbędna dla uczestników do 16 roku życia).

 


 

 

 

 

 
 

 

INFORMACJA

 

 

 

W związku z suszą występującą na terenie gminy, informuję zainteresowanych rolników, że wnioski o oszacowanie strat w gospodarstwach rolnych wywołanych przez suszę można składać w Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie do dnia 20 lipca 2018 r.

Informuję jednocześnie, że poszkodowani rolnicy poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów o kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych godnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187 z późn.zm.)

 

Wniosek-producenta-rolnego-o-oszacowanie-strat.doc

Klauzula-informacyjna-dla-producenta-rolnego.docx

 


 

Pół miliona na nowy wóz strażacki

 

500 tys. zł pozyskała gmina na zakup nowego samochodu dla jednostki OSP w Bielinach. Pieniądze pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości. Umowę w tej sprawie podpisali Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości i Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

 

Strażacy z Bielin od marca funkcjonują w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Dlatego jednostka potrzebuje dobrego i nowoczesnego sprzętu. Wkrótce będzie mieć nowy średni samochód do ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą. Pojazd ma kosztować 750 tys. zł. Gminie już udało się pozyskać na jego zakup 500 tys. z Ministerstwa Sprawiedliwości. A to za sprawą specjalnego funduszu stworzonego przez ministerstwo z pieniędzy pochodzących z kar, które sądy nakładają na sprawców przestępstw, m.in. tych drogowych.

 

W poniedziałek 9 lipca minister Marcin Warchoł i burmistrz Stanisław Garbacz podpisali w tej sprawie porozumienie. Minister do Ulanowa przyjechał w towarzystwie senatora Mieczysława Golby, posła Rafała Webera i radnego  powiatowego Karola Wołoszyna, którzy wspomogli gminę w pozyskaniu pieniędzy dla strażaków. Z resztą nie po raz pierwszy. W maju strażacy z naszej gminy otrzymali nowoczesny sprzęt zakupiony również ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Jednostki w Kurzynie Średniej i Bielinach otrzymały defibrylatory AED, strażacy z Bukowiny i Dąbrówki torby ratunkowe PSP R1, natomiast jednostki z Ulanowa i Wólki Tanewskiej wzbogaciły się w narzędzia hydrauliczne. Całość tego wyposażenia kosztowała 150 tys. zł.

 

 

  

Świętowali Flisacy

 

Przez dwa dni bawili się flisacy, mieszkańcy gminy i goście podczas Ogólnopolskich Dni Flisactwa.

 

 

 

          Świętowanie rozpoczęło się w sobotę po południu, gdy flisacy dobili do brzegu Sanu, kończąc Flis Niepodległości Jarosław – Ulanów. Na brzegu witał flisaków burmistrz Stanisław Garbacz, który oficjalnie otworzył imprezę.
 

          A w tym roku nie zabrakło dobrej zabawy. Były wystrzały z beczki-wiwatowki, występy młodzieży szkolnej, konkurs na najładniejszy model tratwy i na najładniejszy wianek świętojański.
Najzdolniejsi uczniowie ze szkół naszej gminy odebrali z rąk burmistrza stypendia ufundowane za osiągnięcia w nauce, sporcie i artystyczne. Na scenie wystąpiły zespoły „DJ Focus”, „Activ” i „Rompey”. Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół „Faster”.

 

          Drugi, niedzielny dzień flisackiej zabawy rozpoczął się wcześnie, bo o 6 rano. Wtedy to rozpoczęły się doroczne zawody wędkarskie o puchar burmistrza. O godzinie 10 wystartował letni bieg flisaków. Na dobre zabawa ruszyła po południu. Na scenie wystąpiły zespoły z Gminnego Centrum Kultury, Kapela Flisacka i Chór Ulanowski. Gwiazdą wieczoru była grupa „Feel”. Po koncercie można było kibicować reprezentacji narodowej. Mecz Polska – Kolumbia był transmitowany na specjalnym telebimie ustawionym na stadionie.
 

         Flisackiemu świętowaniu towarzyszyły jak zawsze spływy galarami, stoiska z regionalną kuchnią, wesołe miasteczko i loteria fantowa.

 

 

 

 

 


 

 

PARTNER

 

 

 


 

Deszcz cukierków w Bielinach

 

W sobotę 16 czerwca całe rodziny bawiły się podczas pikniku w Bielinach. Podobne imprezy wcześniej miały miejsce w wielu miejscowościach gminy.

 

 

Seria rodzinnych pikników rozpoczęła się od imprezy pod grzybkiem w Wólce Tanewskiej. Potem rodziny bawiły się również w Ulanowie,  Hucie Deręgowskiej, Dąbrowicy i Dąbrówce.

 

Spotkanie w Bielinach zorganizowała Szkoła Podstawowa, Rada Rodziców i Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”. Podobnie jak podczas pikników w innych miejscowościach atrakcji nie brakowało. Był konkurs „Rodzina na Medal”, animacje dla dzieci, quizy, konkursy sprawnościowe, zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach, poczęstunek przygotowany przez stowarzyszenie oraz szkołę i deszcz cukierków zrzucanych z paralotni. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości dzieci dostały sto lodów włoskich, sto drożdżówek i setkę kubków lemoniady.

 

Dodatkowo dla młodych uczestników pikniku Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem” zorganizowało turniej piłkarski. Było też rozdanie nagród za przeprowadzony wcześniej turniej tenisa stołowego. A wszystko to dzięki projektowi „Jesteśmy aktywni” na który udało się pozyskać 20 tys. zł. Te pieniądze stowarzyszenie wydaje na aktywizacje fizyczną młodzieży. Oprócz turniejów sportowych są bezpłatne zajęcia na basenie, zakupiono też stroje sportowe i sprzęt do unihokeja. Projekt potrwa do października.

 

 


 

Wbili łopatę pod budowę mostu