2019-12-11    

 

Flisackie święto

 

Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów wziął udział w obchodach ku czci patronki flisaków św. Barbary. 

 

 

Barbórka rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Świętą, której przewodniczył ks. prof. Witold Ostafiński. Po nabożeństwie obchody flisackiego święta przeniosły się do Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie. Flisacy podziękowali wszystkim, którzy pomagali im w działalności w ubiegłym roku.

Uczestnicy „Barbórki” mieli okazję obejrzeć program artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Ulanowie zatytułowany "Echa flisackich spływów". Był również występ Chóru Ulanowskiego oraz Flisackiej Kapeli. Całość zakończyła biesiada z zespołem Swing Band.


Podczas imprezy odbyła się promocja książki "Szaman z rzeki" Marii Dryhub i Andrzeja Stańskiego. Była również wystawa zdjęć Andrzeja Łady pt. "Flisacy".

 

 

 

 


 

Strażacy skorzystali ze środków unijnych

 

 

Druhowie z OSP w Kurzynie Średniej postanowili zintegrować mieszkańców wsi. A służyć ma temu inwestycja dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

  

W Kurzynie Średniej brakowało ogólnie dostępnego, niekomercyjnego miejsca mogącego służyć integracji miejscowej społeczności, a jednocześnie służyć rekreacji i rozwojowi sprawności fizycznej mieszkańców i odwiedzających miejscowość turystów. Postanowili temu zaradzić druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Miejsce Aktywności Lokalnej, bo taką nazwę nosi nowo postała inwestycja zostało zaprojektowane pod potrzeby zarówno dzieci i młodzieży, jak i rodziców oraz seniorów. Na placu tuż za remizą strażacką wybudowano altanę o powierzchni 35 metrów kwadratowych z dojściem utwardzonym kostką brukową, powstała również siłownia zewnętrzna z urządzeniami do ćwiczeń. Nie zapomniano oczywiście o najmłodszych, dla których również przewidziano wyposażenie miejsca do zabawy. Są też elementy małej architektury.

 

Cała inwestycja, której koszt wynosi 50 tys. zł., została sfinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" w zakresie Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej.

 

 

 

 


 

Odnowili pomniki bohaterów

 

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec pamięta o bohaterach z czasów II wojny światowej. Dzięki dofinansowaniu z PROW 2014-2020 odnowiono dwa pomniki poległych w walce z hitlerowcami.

 

 

Pierwszy z wyremontowanych pomników znajduje się na terenie gminy Jarocin w Miejscowości Graba. Tam 11 czerwca 1944 roku w walce z Niemcami poległo 13 żołnierzy Batalionów Chłopskich wraz ze swoim dowódcą kpt. Julianem Kaczmarczykiem.

 

Kaczmarczyk pochodził z Bielin, był organizatorem walki konspiracyjnej na terenie powiatu niżańskiego. Po wyzwoleniu został pochowany w zbiorowej mogile na bielińskim cmentarzu. Grobowcem opiekują się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach, gdyż od 1964 roku Kaczmarczyk jest patronem szkoły.

 

W ramach prac remontowych pomnik w Grabie obudowano granitem i piaskowcem, odczyszczono i pomalowano konstrukcję i zamontowano tablicę. Odnowiono również kostkę brukową wokół pomnika.

 

W Bielińcu został wyremontowany pomnik poświęcony partyzantom poległym podczas II wojny światowej pochodzącym z tej miejscowości.  W ramach prac odnowiono tablicę pamiątkową, ogrodzenie, zamontowano krzyż ze stali nierdzewnej, zagospodarowano plac wokół pomnika i przeprowadzono konserwacje instalacji elektrycznej.

 

Remont pomników kosztował 50 tys. zł. Całość została sfinansowana ze środków pozyskanych przez Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" w zakresie Zachowanie dziedzictwa lokalnego. Prace wykonał Zakład Usług Komunalnych sp. z o. o.

 

Gmina i Miasto Ulanów udzieliła projektowi wsparcia merytorycznego i pożyczki koniecznej do realizacji inwestycji.

 

 

 

 


 

  

Gminne obchody Dnia Niepodległości