2019-09-17    

 

Strażacka rywalizacja

 

W niedzielę 8 września na płycie boiska w Krzeszowie strażacy z jednostek OSP rywalizowali w X Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych. W zmaganiach brały udział także jednostki z naszej gminy.

 

Podczas zawodów rozegrano tradycyjne konkurencje czyli sztafetę pożarniczą i ćwiczenie bojowe. Był też pokaz musztry, ale nie klasyfikowany w punktacji ogólnej.

 

W kategorii drużyn męskich pierwsze miejsce zajęł Krzeszów, a w kategorii kobiecej Jeżowe.

 

W zawodach brały udział także Drużyny OSP z Gminy Ulanów: kobiece z Bielin i Kurzyny oraz męskie z Dąbrowicy i Kurzyny.

 

Bardzo dobrze poszło druhnom z Bielin, które zajęły II miejsce. Ich koleżanki z Kurzyny wywalczyły na podium III miejsce. Męska drużyna z Dąbrowicy zaklasyfikowała się na III miejscu, a druhowie z Kurzyny na VI.

 

W sportowej rywalizacji naszych strażaków wspierali Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Wacław Piędel Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie, Zbigniew Brzozowski Gminny Komendant OSP, prezesi jednostek OSP biorących udział w zawodach i liczni mieszkańcy naszej gminy.

 

 


 

Remonty dróg z rządowych pieniędzy

 

Ulanów skorzysta z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki rządowemu programowi gmina dostanie ponad 1,7 mln zł.

 

Promesy na dotację z rządowego programu samorządowcy z powiatu niżańskiego odebrali 6 września w siedzibie starosty. W spotkaniu uczestniczył Rafał Weber wiceminister infrastruktury i Krzysztof Sopel dyrektor wydziału infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

 

Fundusz Dróg Samorządowych ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej a także poprawy i zwiększenia atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.

 

Z programu skorzystają również mieszkańcy naszej gminy. Udało się pozyskać pieniądze na inwestycje w łącznej kwocie 1,78 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na przebudowę ul. Głowackiego, Kazimierza Jagiellończyka i 11 Listopada w Ulanowie. Wyremontowane będą również chodniki przylegające do tych ulic. Pieniądze będą przeznaczone też na przebudowę ulic Słonecznej, Wielkiej i Sportowej w Bielińcu oraz drogi i chodnika w miejscowości Borki.

 


 

Druga edycja Narodowego Czytania w Ulanowie

 

 

Publiczne czytanie lektur zorganizowała go Publiczna Szkoła Podstawowa w Ulanowie we współpracy z Gminnym Centrum Kultury oraz Burmistrzem Gminy i Miasta.

 

- Tym razem czytaliśmy nowele. Razem z nami czytali reprezentanci wszystkich szkół, harcerze, emeryci i przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie gminy oraz nasza poetka Maria Sałęga, która zaprezentowała swoje dwa wiersze. Dzieci z kółka bibliotecznego przygotowały pod opieką Agnieszki Hasiak przedstawienie pt. "Katarynka" - powiedziała Anna Pucko, dyrektor PSP w Ulanowie.

 

Uroczystość otworzył Burmistrz GiM Stanisław Garbacz, który wraz z p. Magdaleną Hasiak, Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Niżańskiego przeczytał fragment wybranej noweli. Tło historyczne czytanych utworów zaprezentował nauczyciel historii ze szkoły w Ulanowie, pan Waldemar Kokoszka, a całość poprowadziła pani pedagog, Irena Serafin. Tegoroczne czytanie zakończyła dyrektor Anna Pucko, podziękowała wszystkim za zaangażowanie i zaprosiła do kolejnej edycji, która już za rok

 

 

 

 


 

Strażackie zmagania

 

 

 

Aż 15 drużyn rywalizowało w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. A te miały miejsce na płycie boiska w Kurzynie Średniej w niedzielę 1 września.

 

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w kościele parafialnym w Kurzynie przez gminnego kapelana strażaków ks. Tadeusza Strugałę.

 

Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza. Łącznie najwięcej punktów w tych konkurencjach zdobyła w grupie mężczyzn  drużyna z Kurzyny Średniej. Na drugim miejscu uplasowali się strażacy z Dąbrowicy, a na trzecim z Dąbrówki.

 

W grupie kobiet startowała tylko jedna drużyna – strażaczki z Kurzyny Średniej. W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców rywalizowały trzy zastępy: pierwsze miejsce zajęła młodzieżówka z Bielin, drugie – Kurzyna, a trzecie – drużyna z Glinianki (wspomagana przez grupę dziewcząt).

 

W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt  w turnieju wzięły udział drużyny z Kurzyny i Bielin. Lepiej w strażackich zadaniach wypadły dziewczyny z Kurzyny.

 

Puchary, nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczali zwycięzcom i uczestnikom: Robert Bednarz Starosta Niżański, Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, ks. Tadeusz Strugała, Sylwester Daśko Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego, Magdalena Hasiak Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu i z ramienia organizatorów Mariusz Żywko Prezes OSP Kurzyna, Zbigniew Brzozowski Gminny Komendant OSP i Jerzy Bąk Skarbnik OSP Kurzyna. Medale, puchary i statuetki ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, a nagrody dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Starosta Niżański.

 

Podczas zawodów nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów odebrał strażak roku. Tym razem kapituła konkursu wyróżniła druha Dariusza Tapra z OSP w Kurzynie Średniej.

 

 

 


 

Działajmy lokalnie!

 

 

Stowarzyszenia z Gminy Ulanów działają coraz prężniej. Wspólnie z władzami Gminy i Powiatu podejmują szereg przedsięwzięć. Wszystko po to, aby mieszkańcom żyło się przyjemniej, lepiej, a otoczenie piękniało.

 

Organizacje pozarządowe coraz częściej sięgają po środki finansowe z zewnątrz. Piszą wnioski i realizują projekty, które cieszą się uznaniem lokalnej społeczności. Są to zarówno działania miękkie związane między innymi z kulturą, sportem, jak i inwestycyjne. Adresowane są do wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów.

 

Takim przykładem jest m.in. Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”, które właśnie zakończyło realizację zadania pn. „Utworzenie obiektów małej architektury w Bielinach”, osiągając cel, jakim jest rozwój ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej.  Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wartość przedsięwzięcia to 50 tys. złotych. Wykonawcą zadania był ZUK Sp. z o.o. w Ulanowie.

 

W Bielinach niewykorzystany do tej pory teren zamienił się w miejsce, gdzie można przyjemnie i aktywnie spędzić czas. Są stoły do gier w szachy i tenisa stołowego, chodniczki, po których najmłodsi chętnie jeżdżą na rolkach, ławeczki. A wszystko to upiększają kwiaty, krzewy i wieloletnie lipy dające schronienie w słoneczny dzień.

 

- Bardzo cieszy nas ta inwestycja – mówi Magdalena Hasiak koordynator projektu. - Pisząc wniosek byłam przekonana, że powstanie coś potrzebnego i ładnego. Projekt zakładał, że rezultatem będzie utworzenie Miejsca Aktywności Lokalnej i tak też się stało. Nie tylko powstało miejsce, gdzie aktywnie można spędzać czas, ale na każdym etapie realizacji, począwszy od założeń do projektu, poprzez prace w trakcie, widoczna była aktywność lokalna. Jak widać, wspólnie przy dobrej organizacji można zrobić wiele dobrego. To nie pierwszy i nie ostatni nasz projekt. Stowarzyszenie pozyskało do tej pory 125 tys. złotych i są już kolejne projekty na kwotę 25 tys. złotych, które realizowane będą w najbliższych miesiącach. A dzieje się to we współpracy z miejscową szkołą podstawową, OSP, KGW, radnymi, sołtysem i radą sołecką.  Wszystko to pokazuje, że społeczność Bielin jest aktywna.

 

Obecnie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 swoje projekty inwestycyjne realizują kolejne stowarzyszenia: Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec oraz OSP Kurzyna Średnia, a projekty miękkie tworzone przez nasze organizacje pozarządowe i Koła Gospodyń Wiejskich cieszą się nie mniejszą popularnością.

 

 

 


 

Ulanów na dożynkach w Harasiukach

 

 

Dożynki Powiatu Niżańskiego mamy za sobą. W tym roku rolnicy świętowali w Harasiukach. Na imprezie nie zabrakło przedstawicieli naszej gminy.

 

Dożynki Powiatu Niżańskiego odbyły się w niedzielę 18 sierpnia. Naszą gminę reprezentowali Stanisław Garbacz  Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Magdalena Hasiak, Sekretarz Gminy i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego.

 

Nie zabrakło również grup wieńcowych. Na 18 wieńców prezentowanych podczas święta dwa pochodziły właśnie z naszej gminy. A zostały przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Bukowinie i Wólce Tanewskiej (ten ostatni wraz z mieszkańcami ul. Wołoszyny). Wieniec z Bukowiny w konkursie wyróżniła publiczność trzecim miejscem.

 

Były też kulinarne przysmaki, o które postarały się gospodynie z kół w Gliniance, Bukowinie i Wólce Tanewskiej oraz Stowarzyszenie Przyszłość Dąbrówki.

 

Dożynkową już tradycją jest wręczenie wyróżnień dla najlepszych uczniów w powiecie, a takie z naszej gminy zdobyła Karolina Wieczerzak z PSP w Ulanowie.

 

Organizatorzy dożynek docenili oczywiście też pracę najlepszych rolników. Z gminy Ulanów gratulacje odebrał Józef Skalny z Bielin.

 

W konkursie na Sołtysa Roku organizowanym przez tygodnik „Sztafeta” trzecie miejsce zajęła Elżbieta Budzińska-Kozak sołtys wsi Dąbrowica.

Podczas święta zaprezentowała się także Kapela Flisacka, w której na skrzypcach gra Adam Mach Wicestarosta Niżański. Był też występ Chóru Ulanowskiego pod dyrekcją Dariusza Banasia szefa Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie.