Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Miasto Ulanów

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz skłąda kwiaty przed tablicą pamiątkową w Urzędzie Miasta

3 maja, rok rocznie wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 230 rocznica tego ważnego wydarzenia. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju święto miało skromny charakter. W poszczególnych parafiach Gminy zostały odprawione msze święte w intencji Ojczyzny, miasto zostało udekorowane flagami narodowymi, a przed Tarczą Honoru w holu Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie Burmistrz Stanisław Garbacz i Sekretarz Gminy Magdalena Hasiak złożyli wieniec w barwach biało - czerwonych oddając hołd wolności oraz upamiętniając to ważne narodowe święto. Powiewające biało czerwone flagi na budynkach użyteczności publicznej i na naszych domach podkreślają, że to świąteczny czas, ważny dla każdego Polaka.

Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia powołanie pierwszej polskiej ustawy, która regulowała ustrój Rzeczypospolitej. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie taki dokument. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną i doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan oraz szlachty. Wprowadziła także ochronę państwa nad chłopami, co miało złagodzić nadużycia w pobieraniu pańszczyzny. Na mocy Konstytucji powstał podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą. 

Autor: Paweł Pasztaleniec

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-05-04 14:45:23przez: Paweł Pasztaleniec
Opublikowano:2021-05-04 00:00:00przez: Paweł Pasztaleniec
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta Ulanów
Odwiedziny:166

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo