Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Miasto Ulanów

Aktualności

Artykuły

 • Akcja sadzenia drzew w Ulanowie

  Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz włączył się w narodową akcję sadzenia drzew.  Wraz ze społecznością szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ulanowie przy współudziale Rodziców, Zakładu Usług Komunalnych oraz Gminnego Centrum Kultury posadził polskie lipy. Szpaler drzewek ozdobił otoczenie szkoły w Ulanowie oraz Gminnego Centrum Kultury.

  Akcja sadzenia drzew to nie tylko  działania na rzecz estetyki otoczenia, w którym żyjemy. To także krok w kierunku ochrony środowiska, rozszerzania obszarów zieleni sprzyjającej żyjącym owadom, w tym tak ważnym pszczołom oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni.

  - Takie akcje jak dzisiejsza uczą szacunku do przyrody i zwiększają świadomość ekologiczną, jest to niezwykle ważne zwłaszcza w kontekście młodych Mieszkańców Naszej Gminy – powiedział Stanisław Garbacz.

  Czytaj Więcej o: Akcja sadzenia drzew w Ulanowie
 • Nowy pawilon Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku oficjalnie otwarty

  przecięcie wstęgi

  W dniu 3 kwietnia br., podczas konferencji zorganizowanej przez Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza i Dyrektora SPZZOZ w Nisku Pawła Tofila, nastąpiło oficjalne otwarcie i oddanie do użytku nowego pawilonu Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku.

  Powierzchnia zabudowy zwiększyła się o 514,88 m2, a powierzchnia użytkowa budynku zwiększyła się o 2114,70 m2. Otwarcie nowego pawilonu w Szpitalu Powiatowym w Nisku to nowy rozdział i nowa jakość leczenia dla mieszkańców Powiatu Niżańskiego i powiatów ościennych.

  Rozbudowa Szpitala w szczególności podyktowana była dostosowaniem najstarszej części Szpitala do obecnie obowiązujących przepisów prawa w zakresie wymagań higieniczno-sanitarnych i ochrony przeciwpożarowej. W dobudowanym skrzydle powstały nowoczesne sale 2-3 osobowe z własnymi węzłami sanitarnymi oraz pracownie diagnostyczne i zabiegowe oddziałów, dostosowane do najnowszych wymogów w tym zakresie.

  Przybyłych gości powitał Dyrektor Szpitala im. PCK w Nisku Paweł Tofil, wspominając zasługi swojego poprzednika, dyrektora Romana Ryznara, który zainicjował pomysł rozbudowy placówki. Plac pod rozbudowę Szpitala przekazano oficjalnie 17 września 2020 r. Całość inwestycji została jednak rozpoczęta już w roku 2018 - dokumentacją projektową.

  - Nowa część Szpitala jest wyposażona w najnowsze technologie, co pozwoli na jeszcze skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie. Wśród pomieszczeń w nowym pawilonie znajdować ma się docelowo dodatkowe 46 łóżek na potrzeby Oddziału Wewnętrznego na dwóch poziomach, dodatkowe 12 łóżek dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w 6 salach, specjalnie wydzielone boksy dla noworodków, sala opieki pośredniej i ciągłej, sala wcześniaków oraz sala intensywnej terapii noworodka. Na parterze będzie ulokowana pracownia endoskopowa oraz pracownia rezonansu magnetycznego, którego mamy nadzieję, wkrótce, we współpracy z samorządami, uda się zakupić. Nowe warunki i komfortowe pokoje mają służyć przede wszystkim pacjentom - podkreślił Dyrektor SPZZOZ Paweł Tofil.

  Zakres prac prowadzonych przy rozbudowie i wyposażeniu nowej części Szpitala był podzielony na poszczególne etapy:

  • etap I – stan surowy otwarty – zakończony 29 września 2022 r.,
  • etap II (część I) – stan surowy zamknięty, rozpoczęty 24 października 2022 r., a zakończony 30 grudnia 2022 r.,
  • etap II (część II) – stan surowy zamknięty, roboty budowlane wewnętrzne i instalacyjne, rozpoczęty 28 marca 2023 r. a zakończony 31 sierpnia 2023 r.
  • etap II (część III) – roboty wykończeniowe, montaż armatury i osprzętu, rozpoczęty 28 września 2023 r. a zakończony 27 marca 2024 r.

  Podziękowania i gratulacje na ręce dyrektora Szpitala oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do realizacji tak dużego przedsięwzięcia, złożył Starosta Niżański Robert Bednarz.

  - Z ogromną radością informujemy o otwarciu nowej, doposażonej części naszego Szpitala Powiatowego w Nisku. Jest to kolejny etap naszego ciągłego dążenia do zapewnienia jak najwyższej jakości opieki zdrowotnej dla społeczności Powiatu Niżańskiego. Ogrom tej inwestycji najlepiej odwzorowuje ogólna kwota przeznaczona na tą inwestycję, tj. 18 mln 377 tys. zł, z czego środki Powiatu Niżańskiego stanowiły aż 14 mln 959 tys. zł, SPZZOZ – 350 tys. zł, 2 mln zł pochodziło z rezerwy Ministra Finansów i 500 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówił Starosta.

  Krótko inwestycję podsumował również – Zastępca Dyrektora ds. Opieki Zdrowotnej lek. Leszek Tondel, podkreślając, że niżański Szpital jest symbolem przejścia ze starego do nowego standardu, standardu na miarę XXI wieku.

  Swoją obecnością uroczystość oficjalnego otwarcia zaszczycili: Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech, Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego i Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów Magdalena Hasiak oraz Radni Rady Powiatu Niżańskiego: Stanisław Pliszka, Karol Wołoszyn i Małgorzata Sztaba-Cholewa. W uroczystości uczestniczyli również Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, Zastępca Dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych SPZZOZ w Nisku Tomasz Maluga, Przewodniczący Podkarpackiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych – Dyrektor ZOZ w Strzyżowie Paweł Pikul, dyrektorzy szpitali z ościennych powiatów, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu, służb, inspekcji i straży, księża, wykonawcy inwestycji, ordynatorzy oddziałów, lekarze i pozostały personel Szpitala.

  Zaproszeni goście składali podziękowania na ręce Starosty Niżańskiego i Dyrektora Szpitala. Przekazano również listy gratulacyjne od Dyrektora Podkarpackiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Dyrektora Szpitala w Nowej Dębie.
  Poseł na Sejm RP Rafał Weber podkreślił ogromne zasługi Powiatu Niżańskiego na rzecz doprowadzenia inwestycji rozbudowy do pozytywnego finału. Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli osobiście pogratulowała determinacji i ciężkiej pracy na rzecz niżańskiej placówki podkreślając, że dobro chorego jest dobrem najwyższym oraz przekazała na ręce Dyrektora Tofila pamiątkowego anioła, który został wykonany przez pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego w Stalowej Woli, z przesłaniem, aby codziennie towarzyszył i chronił personel i pacjentów niżańskiego Szpitala.

  - Gratuluję bardzo odważnej i kosztownej decyzji o rozbudowie Szpitala w Nisku. Dziękuję za wsparcie finansowe z Ministerstwa i pozyskanie przez Starostę Niżańskiego innych środków zewnętrznych na rzecz Szpitala, co również podkreśla dynamiczny rozwój Powiatu Niżańskiego. Jestem przekonana, że pacjenci, którzy trafią do tego Szpitala, w tych komfortowych warunkach będą szybko wracać do zdrowia – podsumowała Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus.

  Poświęcenia nowego pawilonu dokonał Proboszcz Parafii Św. Józefa w Nisku ks. kan. dr Kazimierz Hara, po czym nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi.

  Materiał: Starostwo Powiatowe w Nisku

  Czytaj Więcej o: Nowy pawilon Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku oficjalnie otwarty
 • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

  Wzorem lat ubiegłych Gmina Ulanów zorganizowała Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. 
  W środę 3 kwietnia br. w Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie, odbył turniej na szczeblu gminnym. Organizatorem konkursu był Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ulanowie, Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie oraz Komenda Powiatowa PSP w Nisku.

  Turniej ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Jest to również wspaniały sposób na zachęcanie dzieci i młodzieży do wstąpienia w szeregi Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych.

  Konkurs odbył się w dwóch grupach wiekowych. Komisja po dogrywce, wyłoniła zwycięzców eliminacji gminnych, którymi zostali następujący uczniowie:

  I GRUPA WIEKOWA – szkoły podstawowe klasy I-IV:

     I miejsce Magdalena Wraga (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bielinach)

  II GRUPA WIEKOWA – szkoły podstawowe klasy V-VIII:

     I miejsce – Krystian Sobino (Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce)

     II miejsce – Wojciech Maziarz (Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce)

     III miejsce – Kinga Maziarz (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kurzynie Średniej))

  Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów Stanisława Garbacza. Gratulacje i nagrody przekazał Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ulanowie druh Marcin Kowal wraz z przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku Panem Krzysztofem Koczot oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie Joanna Małek.

  Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować Gminę i Miasto Ulanów w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

  Gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszych etapach Turnieju.

  Czytaj Więcej o: Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”
 • Podsumowanie V konferencji z zakresu budowania partnerstwa lokalnego w powiecie niżańskim.

  W dniu 12 marca 2024 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyło się piąte spotkanie uczestników cyklu konferencji warsztatowych w zakresie: BUDOWANIE PARTNERSTWA LOKALNEGO NA RZECZ OŻYWIENIA SPOŁECZNO - GOSPODARCZEGO I AKTYWIZACJI RYNKU PRACY W POWIECIE NIŻAŃSKIM. Tematem przewodnim V konferencji było: „Opracowywanie projektów społeczno–gospodarczych i aktywizacji rynku pracy opartych na diagnozie społeczno–gospodarczej powiatu niżańskiego".

  W imieniu organizatorów, tj. Powiatu Niżańskiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku, powitania uczestników dokonał Starosta Niżański Robert Bednarz. Następnie miały miejsce prezentacje dwóch gmin z terenu powiatu niżańskiego. Prezentację walorów, zasobów i osiągnięć Gminy i Miasta Ulanów przedstawiła Pani Magdalena Hasiak – Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Niżańskiego, natomiast o środowisku społeczno – gospodarczym i walorach Gminy Harasiuki opowiedział Pan Aleksander Jabłoński – Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Gminy Harasiuki.

  W dalszej części spotkania prowadząca konferencję - ekspert partnerstwa lokalnego Jadwiga Olszowska-Urban, omówiła materiały wypracowane przez uczestników IV konferencji. Uczestnicy zapoznali się z propozycjami 16 projektów opracowanych na poprzedniej konferencji, a następnie przeprowadzono głosowanie, podczas którego wskazano kilka projektów najbardziej potrzebnych i możliwych do realizacji na terenie powiatu niżańskiego w najbliższych latach. Wśród projektów, na które oddano najwięcej głosów znalazły się: „Rowerem przez powiat" – 40 punktów; „Aktywne Jeżowe - od juniora do seniora" – 35 punktów; „Pogoda dla bogaczy” – 35 punktów; „Niżańskie marzenia – całoroczny kompleks spędzania wolnego czasu” – 35 punktów; „Centrum aktywnego spędzania czasu – kompleks rekreacyjno – edukacyjny dla mieszkańców powiatu niżańskiego” – 35 punktów; „Rekreacja i agroturystyka w powiecie niżańskim” – 26 punktów oraz „Podwolina – strefa relaksu” – 25 punktów. Podczas kolejnego punktu spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z praktykami partnerstwa i projektami realizowanymi na terenie Polski, które zaprezentowała Pani Jadwiga Olszowska-Urban

  Następnie uczestników konferencji podzielono na kilka grup roboczych, z których każda miała za zadanie przygotować prezentację wybranego projektu spośród wypracowanych na poprzedniej konferencji. Grupy aktywnie pracowały do zakończenia spotkania, a efekty działań poznamy na ostatniej konferencji podsumowującej cykl sześciu spotkań z zakresu budowania partnerstwa lokalnego w powiecie niżańskim.

  Organizatorzy konferencji: Powiat Niżański oraz Powiatowy Urząd Pracy w Nisku zapraszają na ostatnią, podsumowującą konferencję, która odbędzie się w dniu 4 kwietnia 2024 r. w auli RCEZ w Nisku i poświęcona będzie tematowi: „Siła Partnerstwa w powiecie niżańskim: Gala projektów społeczno – gospodarczych i aktywizacji rynku pracy wypracowanych z udziałem trzech sektorów i aktywnych mieszkańców w powiecie niżańskim do partnerskiej realizacji w latach 2024 – 2029".

  Zachęcamy do udziału w konferencji podsumowującej i prosimy zainteresowane osoby o kontakt pod nr tel.: (15) 841 23 13 wew. 19.

  Starostwo Powiatowe w Nisku

  Czytaj Więcej o: Podsumowanie V konferencji z zakresu budowania partnerstwa lokalnego w powiecie niżańskim.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-02-08 10:05:44przez:
Opublikowano:2023-02-08 00:00:00przez: Admin
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie
Odwiedziny:18748

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo