Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Miasto Ulanów

Aktualności

Artykuły

 • Zespół dworsko-parkowy w Bielinach uroczyście otwarty

  W minioną niedzielę w słoneczne popołudnie w Bielinach odbyła się piękna uroczystość związana z oddaniem do użytku wyremontowanego XVII wiecznego Dworu Mniszchów wraz z okalającym go urokliwym parkiem. Przybliżony został rys historyczny Bielin i dworu, jak pokazują karty historii często zmieniali się właściciele, jednak najbardziej zasłużeni, o których mieszkańcy Bielin do dziś wspominają to rody Mniszchów i Czartoryskich. Zaproszeni goście uroczyście przecięli wstęgę, a proboszcz miejscowej parafii poświecił budynek. Burmistrz Gminy i Miasta Stanisław Garbacz wyraził słowa podziękowania wszystkim osobom, które wspierały realizację tej inwestycji i przygotowali uroczystość otwarcia.

  Szczególne podziękowania skierował do Pani dr Bożeny Wrzos – wcześniejszej właścicielki dworku. To niespotykane z jakim zaangażowaniem i troską, nie będąc już przecież właścicielem Pani doktor uczestniczyła w całym procesie remontu i odtwarzania tego zabytkowego dworu i parku. Korzystaliśmy z Jej profesjonalnej dorady i pomocy, aby efekt prac był jak najlepszy. To również dzięki Jej ofiarności w salach wystawowych w dworze możemy podziwiać zabytkowe meble i eksponaty. 

  Wspólnie z Panią Sekretarz Gminy Magdaleną Hasiak na ręce najbliższej rodziny Pani doktor oraz jej Przyjaciół składamy podziękowania, i słowa uznania – mówił podczas uroczystości burmistrz.

  Słowa wdzięczności zostały skierowane do Pan Rafała Webera Posła na Sejm, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Burmistrz podkreślił, jak bardzo gmina Ulanów wdzięczna jest za pomoc we wszystkich sprawach dotyczących gminy – Pan Minister wspiera nas w realizacji zadań w zakresie gospodarczym, infrastruktury drogowej, sportu, bezpieczeństwa publicznego i kultury, tak jak miało to miejsce przy pozyskaniu środków finansowych na remont zespołu dworsko – parkowego w Bielinach.

  Doceniając wielkie zaangażowanie w sprawy gminy i troskę o jej mieszkańców Rada Miejska w Ulanowie przyznała Panu Rafałowi Weberowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Ulanów. Uroczystego przekazania uchwały dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie Wacław Piędel.

  Otwarcie zespołu dworsko-parkowego było wielkim wydarzeniem kulturalnym, wszystkim obecnym zaprezentowane zostały tańce dworskie i okolicznościowe widowisko historyczne w wykonaniu Zespołu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz piękny koncert wyjątkowej artystki Anny Jurksztowicz, która również była zachwycona naszym urokliwym miejscem. Nie mogło zabraknąć również historycznych postaci – odwiedziły nas duchy ludzi zasłużonych dla tej ziemi: Elżbiety Zamojskiej- fundatorki kościoła, Katarzyny Mniszkowej - żony hrabiego, pierwszego z rodu Mniszchów, Anny Mniszkowej, Zofii Czartoryskiej z Tyszkiewiczów- żony Włodzimierza Czartoryskiego, ostatniego właściciela dworu oraz Jadwigi z Dzieduszyckich Czartoryskiej- matki Włodzimierza.

  Dziedzictwo kulturowe naszego regionu odzyskało swój blask i raduje widokiem. W ramach zadania pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej gminy Ulanów” został przeprowadzony gruntowny remont w budynku dworu, wykonano także prace pielęgnacyjne i porządkowe w przestrzeni parkowej, który zajmuje powierzchnię ponad 4  hektarów. Zostały odmulone istniejące stawy, w parku wybudowano alejki,  wykonano oświetlenie, zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci. Poza działaniami infrastrukturalnymi projekt obejmuje działania kulturalno-edukacyjne, a także zakup sprzętu niezbędnego do realizacji tych przedsięwzięć. Działania kulturalne obejmują zorganizowanie sal muzealnych, spotkania artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy i wystawy. 
  Środki na realizację inwestycji Gmina i Miasto Ulanów pozyskała w ramach Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Całość projektu opiewa na kwotę 5 mln. 650 tys. zł, dofinansowanie stanowi 85%, pozostałe 15 % to wkład własny Gminy.

  Niedzielny dzień był wielkim świętem dla władz samorządowych i lokalnej społeczności. Uroczystość zgromadziła tłumy, nie zabrakło mieszkańców Bielin, okolicznych miejscowości, a także gości z dalszych stron. Swoją obecnością zaszczycili nas licznie przybyli goście: parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, radni, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszeń, przyjaciele. Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie.

  Organizatorami wydarzenia była Gmina i Miasto Ulanów, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie oraz Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”.

  Czytaj Więcej o: Zespół dworsko-parkowy w Bielinach uroczyście otwarty
 • Obchody Jubileuszu 50-lecia istnienia OSP Wólka Tanewska

  Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Barbary w Ulanowie. Msza święta w intencji strażaków została odprawiona przez ks. proboszcza Kazimierza Żyłkę, przy koncelebrze Kapelana Strażaków Powiatu Niżańskiego.

  Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tanewskiej. Parada strażaków otworzyła część oficjalną imprezy Jubileuszu 50-lecia istnienia tutejszej OSP i obchodów Powiatowego Dnia Strażaka OSP. Wśród zaproszonych gości byli Senator Rzeczypospolitej Polskiej Janina Sagatowska, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Poseł Jerzy Paul, władze samorządowe Powiatu Niżańskiego na czele ze Starostą Robertem Bednarzem, burmistrzowie i wójtowie z powiatu niżańskiego wraz z gospodarzem  Stanisławem Garbaczem, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie Wacław Piędel wspólnie z radnymi, prezesi zarządów oddziałów gminnych, powiatowych i wojewódzkich ZOSP RP na czele z Janem Pacem, prezesi OSP z gminy Ulanów i ościennych gmin,  Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Kołodziej wraz z przedstawicielami swojej komendy, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem Andrzej Tofilski, prezes Koła Gospodyń Wiejskich Wólka Tanewska Anna Cielepak, prezes Stowarzyszenia Łączymy Pokolenia w Hucie Deręgowskiej  Mariusz Kupiec, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tanewskiej Ewa Pityńska  i prezes KP Tanew Kamil Kokoszka.

  Uroczystość uświetniała Orkiestra OSP Zarzecze pod batutą kapelmistrza druhny Mirosławy Barylskiej. Po rozpoczęciu uroczystości na placu apelowym i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, jako pierwszy głos zabrał prezes OSP Wólka Tanewska druh Zbigniew Zawrotniak, który przedstawił rys historyczny tutejszej jednostki:

  Ochotnicza Straż Pożarna w Wólce Tanewskiej została utworzona na wniosek i z inicjatywy mieszkańców naszej wsi w dniu 5 listopada 1972 r. Założycielami jej byli: Andrzej Cagara, Danuta Hajder, Antoni Jamróz, Edmund Jamróz, Tadeusz Jarzynka, Stefan Krawiec, Aleksander Kulesza, Franciszek Kutyła, Kazimierz Lewko, Kazimierz Machajski,
  Stanisław Małek, Tadeusz Małek, Tomasz Młynarski, Józef Olszówka, Aleksander Piskorowski, Tadeusz Poźniak, Tadeusz Rodzeń, Leszek Seltenreich, Władysław Seltenreich, Bogdan Skrzypek, Alojzy Sobiło, Andrzej Szewc, Zbigniew Szewc, Dionizy Tofilski, Stanisław Wala, Mieczysław Wróbel i Franciszek Złotek.

  W 1974 r. przystąpiono w czynie społecznym do budowy remizy przy ul. Głównej…Obiekt przekazano do użytkowania w roku 1976 r.- gdzie po dzień dzisiejszy mieści się w nim 2 boksy garażowe, sala operacyjno - szkoleniowa oraz na piętrze biblioteka i pomieszczenia Zarządu OSP z mini salką do ćwiczeń i gry w tenisa stołowego.

  17 maja 1978 r. - ówczesna Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Stalowej Woli przekazała dla Naszej jednostki motopompę wraz z osprzętem - umożliwiającym prowadzenie działań gaśniczych na terenie miejscowości i dzięki temu jednostka została przekwalifikowana na jednostkę typu „M-1.

  W marcu 1992 r. druhowie z Wólki Tanewskiej otrzymali z JRG PSP w Nisku pierwszy wóz bojowy marki „Star 26” - który był wstępnie przeznaczony do kasacji. Jednak dzięki dużemu zaangażowaniu ówczesnych druhów naszej jednostki został on wyremontowany własnymi siłami w czynie społecznym i uzyskał sprawność do prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych, … dzięki temu z dniem 1 maja 1992 roku jednostka OSP Wólka Tanewska została przekwalifikowana na jednostkę typu „S 1” W 1994 r. nasza jednostka otrzymała używany ciężki wóz bojowy produkcji czechosłowackiej marki „Tatra 148.

  W dniu 17 września 2000 r. odbyła się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru naszej jednostce, którego fundatorem był lokalny biznesmen - mieszkaniec Wólki Tanewskiej Pan Jerzy Nagier.

  W 2010 r. jednostka OSP Wólka Tanewska została wyposażona w nowy samochód na podwoziu Mercedesa GBA 2,5/16, który został zakupiony w ramach programu unijnego i służy nam do dnia dzisiejszego.

  Na przełomie minionych lat zmieniał się również skład osobowy naszej jednostki - co jest sprawą naturalną i tak Prezesami Naszej jednostki byli kolejno: Antoni Jamróz, Alojzy Sobiło, Władysław Seltenreich, Marcin Kozdra i od roku 2018 - ja czyli Zbigniew Zawrotniak

  Obecnie nasza jednostka zrzesza 39 członków czynnych - w tym 1 honorowego”  mówił prezes OSP Wólka Tanewska.

  Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie niżańskim za ich dotychczasową służbę oraz nagrody „Strażak Roku OSP Powiatu Niżańskiego” dla druha z OSP Rudnik nad Sanem. W konkursie wyróżniony został także druh Damian Nawrocki z OSP Wólka Tanewska.

  Po wręczeniu odznaczeń odbyły się liczne przemówienia i podziękowania zaproszonych gości, którzy życzyli prezesowi OSP Wólka Tanewska i całej jednostce rozwoju, bezpiecznych akcji i kolejnych jubileuszy.

  Zdjęcia: Konrad Dziechciarz

  Czytaj Więcej o: Obchody Jubileuszu 50-lecia istnienia OSP Wólka Tanewska

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-02-08 10:05:44przez:
Opublikowano:2023-02-08 00:00:00przez: Admin
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie
Odwiedziny:3950

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo