Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Miasto Ulanów

Projekty dofinansowane z EOG

Logo projektu renowacji dworku w Bielinach

Artykuły

 • Zespół dworsko-parkowy w Bielinach uroczyście otwarty

  W minioną niedzielę w słoneczne popołudnie w Bielinach odbyła się piękna uroczystość związana z oddaniem do użytku wyremontowanego XVII wiecznego Dworu Mniszchów wraz z okalającym go urokliwym parkiem. Przybliżony został rys historyczny Bielin i dworu, jak pokazują karty historii często zmieniali się właściciele, jednak najbardziej zasłużeni, o których mieszkańcy Bielin do dziś wspominają to rody Mniszchów i Czartoryskich. Zaproszeni goście uroczyście przecięli wstęgę, a proboszcz miejscowej parafii poświecił budynek. Burmistrz Gminy i Miasta Stanisław Garbacz wyraził słowa podziękowania wszystkim osobom, które wspierały realizację tej inwestycji i przygotowali uroczystość otwarcia.

  Szczególne podziękowania skierował do Pani dr Bożeny Wrzos – wcześniejszej właścicielki dworku. To niespotykane z jakim zaangażowaniem i troską, nie będąc już przecież właścicielem Pani doktor uczestniczyła w całym procesie remontu i odtwarzania tego zabytkowego dworu i parku. Korzystaliśmy z Jej profesjonalnej dorady i pomocy, aby efekt prac był jak najlepszy. To również dzięki Jej ofiarności w salach wystawowych w dworze możemy podziwiać zabytkowe meble i eksponaty. 

  Wspólnie z Panią Sekretarz Gminy Magdaleną Hasiak na ręce najbliższej rodziny Pani doktor oraz jej Przyjaciół składamy podziękowania, i słowa uznania – mówił podczas uroczystości burmistrz.

  Słowa wdzięczności zostały skierowane do Pan Rafała Webera Posła na Sejm, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Burmistrz podkreślił, jak bardzo gmina Ulanów wdzięczna jest za pomoc we wszystkich sprawach dotyczących gminy – Pan Minister wspiera nas w realizacji zadań w zakresie gospodarczym, infrastruktury drogowej, sportu, bezpieczeństwa publicznego i kultury, tak jak miało to miejsce przy pozyskaniu środków finansowych na remont zespołu dworsko – parkowego w Bielinach.

  Doceniając wielkie zaangażowanie w sprawy gminy i troskę o jej mieszkańców Rada Miejska w Ulanowie przyznała Panu Rafałowi Weberowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Ulanów. Uroczystego przekazania uchwały dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie Wacław Piędel.

  Otwarcie zespołu dworsko-parkowego było wielkim wydarzeniem kulturalnym, wszystkim obecnym zaprezentowane zostały tańce dworskie i okolicznościowe widowisko historyczne w wykonaniu Zespołu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz piękny koncert wyjątkowej artystki Anny Jurksztowicz, która również była zachwycona naszym urokliwym miejscem. Nie mogło zabraknąć również historycznych postaci – odwiedziły nas duchy ludzi zasłużonych dla tej ziemi: Elżbiety Zamojskiej- fundatorki kościoła, Katarzyny Mniszkowej - żony hrabiego, pierwszego z rodu Mniszchów, Anny Mniszkowej, Zofii Czartoryskiej z Tyszkiewiczów- żony Włodzimierza Czartoryskiego, ostatniego właściciela dworu oraz Jadwigi z Dzieduszyckich Czartoryskiej- matki Włodzimierza.

  Dziedzictwo kulturowe naszego regionu odzyskało swój blask i raduje widokiem. W ramach zadania pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej gminy Ulanów” został przeprowadzony gruntowny remont w budynku dworu, wykonano także prace pielęgnacyjne i porządkowe w przestrzeni parkowej, który zajmuje powierzchnię ponad 4  hektarów. Zostały odmulone istniejące stawy, w parku wybudowano alejki,  wykonano oświetlenie, zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci. Poza działaniami infrastrukturalnymi projekt obejmuje działania kulturalno-edukacyjne, a także zakup sprzętu niezbędnego do realizacji tych przedsięwzięć. Działania kulturalne obejmują zorganizowanie sal muzealnych, spotkania artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy i wystawy. 
  Środki na realizację inwestycji Gmina i Miasto Ulanów pozyskała w ramach Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Całość projektu opiewa na kwotę 5 mln. 650 tys. zł, dofinansowanie stanowi 85%, pozostałe 15 % to wkład własny Gminy.

  Niedzielny dzień był wielkim świętem dla władz samorządowych i lokalnej społeczności. Uroczystość zgromadziła tłumy, nie zabrakło mieszkańców Bielin, okolicznych miejscowości, a także gości z dalszych stron. Swoją obecnością zaszczycili nas licznie przybyli goście: parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, radni, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszeń, przyjaciele. Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie.

  Organizatorami wydarzenia była Gmina i Miasto Ulanów, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie oraz Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”.

  Czytaj Więcej o: Zespół dworsko-parkowy w Bielinach uroczyście otwarty
 • Zakres remontowo-budowlany oraz prace pielęgnacyjne i porządkowe przy zespole dworsko-parkowym w Bielinach zostały ukończone

  Gmina i Miasto Ulanów realizuje projekt pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów”.

  Prace remontowe przy budynku dworu oraz budowlane, porządkowe i pielęgnacyjne w przestrzeni parkowej w Bielinach dobiegły końca. Zespół dworsko-parkowy zyskał nowy blask. Dwór wygląda okazale, dzięki iluminacji można podziwiać go również nocą, a rozległy park pięknie usytuowany, z bogatym zadbanym drzewostanem, wzbogacony trzema stawami, alejkami, małą architekturą i oświetleniem stał się doskonałym miejscem do spacerów i wypoczynku. Korzystających z tego urokliwego miejsca, pomimo zimowej pory nie brakuje.

  W ramach projektu Gmina zakupiła już część sprzętu warsztatowego, koncertowego i administracyjno-biurowego niezbędnego do realizacji działań kulturalnych i edukacyjnych.  Kadra Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie jest już w trakcie szkoleń, które wzmocnią jej kompetencje i pozwolą na profesjonalne prowadzenie działań projektowych. W działaniach tych uczestniczyć będzie również Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem” jako oficjalny partner projektu.

  Teraz przyszedł czas na intensywne prace związane z meblowaniem, dekoracją sal dworskich i  przygotowaniem wystaw, a potem już oczekiwana najprzyjemniejsza część czyli wydarzenia kulturalne, spotkania, warsztaty i oczywiści możliwość zwiedzania dworu.  

  Środki na realizację inwestycji Gmina i Miasto Ulanów pozyskała w ramach Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Umowa na dofinansowanie została podpisana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Czytaj Więcej o: Zakres remontowo-budowlany oraz prace pielęgnacyjne i porządkowe przy zespole dworsko-parkowym w Bielinach zostały ukończone
 • Trwają intensywne prace przy zespole dworsko-parkowym w Bielinach


  Gmina i Miasto Ulanów realizuje projekt pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów”.

  Dwór w Bielinach i otaczający go park nabiera pięknego wyglądu. Zostało wykonanych szereg prac budowlanych, porządkowych i pielęgnacyjnych. Z tych widocznych już dla każdego odwiedzającego to miejsce, to między innymi nowy dach pokryty blachą gontową, stolarka okienna i drzwiowa, nowa elewacja, schody zewnętrzne i taras z płyt z piaskowca, instalacja odgromowa, ścieżki z kostki brukowej, które pozwolą na komfortowe spacery po parku, stylowe lampy parkowe, prace melioracyjne przy stawach oraz konieczna z uwagi na stan drzew wycinka i pielęgnacja drzewostanu. Wnętrze dworu stanowi jeszcze tajemnice dla ogółu, gdyż trwające prace wykluczają możliwość wstępu postronnym osobom. W budynku zostały wykonane nowe instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, izolacja, wylane nowe bądź wyrównane posadzki, zabezpieczone drewniane sufity, prace stolarskie (boazeria) w bibliotece i tynki na ścianach. W piwnicach dworu wyłożono posadzki płytkami i wymalowano ściany, zachowując charakterystyczne łuki w przejściach i w sufitach, wnęki oraz widoczne kamienie fundamentu. Na poddaszu przygotowane są dwie przestronne sale. Łazienki czekają już na montaż armatury, na ukończeniu jest budowa pięknych kaflowych pieców, trwają prace malarskie ścian na parterze i prace stolarskie przy schodach na poddasze oraz przy układaniu podłóg w pomieszczeniach na parterze. Budynek dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych, zamontowana jest widna umożlwiająca swobodny dostęp do głównych pomieszczeń budynku osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

  Prace remontowo-budowlane przy budynku dworu i w  parku podworskim obserwujemy już dłuższy czas. Niestety okoliczności, z którymi przyszło zmierzyć się Wykonawcy, a mianowicie pandemia Covid-19 i inwazja Rosji na Ukrainę spowodowały znaczne utrudnienia w dostępie do materiałów, terminach dostaw, a także w zasobach osobowych.

  Jest jeszcze do wykonania trochę prac wykończeniowych przy samym budynku dworu i sporo prac porządkowych na terenie parku. Oczekujemy na realizację zamówienia ławek parkowych i koszy.

  Po zrealizowaniu etapu budowlanego przystąpimy do wyposażenia dworu, meblowania i dekoracji, a kolejno do działań kulturalno-edukacyjnych, które wzbogacą ofertę kulturalną naszej Gminy.  

  Aby efekt końcowy, na który z niecierpliwością oczekujemy był jak najlepszy Gmina korzysta z profesjonalnej dorady i pomocy Pani doktor Bożeny Wrzos. W czasie gdy Pani doktor była jednym z właścicieli dworu został on odbudowany i zabezpieczony przed zniszczeniem. Teraz z wielkim zaangażowaniem Pani Wrzos uczestniczy w pracach remontowo-budowlanych, za co jesteśmy jej niezwykle wdzięczni.

  Środki na realizację inwestycji Gmina i Miasto Ulanów pozyskała w ramach Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Umowa na dofinansowanie została podpisana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

  Czytaj Więcej o: Trwają intensywne prace przy zespole dworsko-parkowym w Bielinach

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-05-14 12:07:07przez:
Opublikowano:2021-05-14 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta Ulanów
Odwiedziny:3827

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo